بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو

کویر ساغند

جاذبه های طبیعی
  • بازدید - 549
کویر ساغند

توضیحات

کویر #ساغند در 50 کیلومتری جنوب شرقی روستای ساغند در استان یزد قرار گرفته است کویر ساغند با مساحتی حدود ۸۸۲۵ هکتار، در شمال شرقی استان یزد، با برخورداری از پدیده های گوناگون کویری، یکی از نادرترین مناطق کویری جهان به شمار می رود. علاوه بر آن، با برخورداری از گیرایی ویژه خود، از لحاظ گردشگری نیز می تواند مورد توجه قرار گیرد.
سطح این کویر را نمکزار پوشانده و در حاشیه نمکزار نوار باریکی از خاکهای رسی باد کرده دیده می شود . این کویر از جنوب غربی به کوه بنه شورو , از جنوب به ارتفاعات نتاک و معدن مس چادرملو محدود می شود . این کویر دارای یکی از مهمترین معادن اورانیوم در ایران است که در سال 1985 کشف شد . در جنوب این کویر معادن چادرملو قرار دارند که حاوی سنگهای مس , آهن و طلا می باشند.
کویر ساغند با کوه هایی کم ارتفاع، آب و هوایی خشک، کم بارش و خالی از پوشش گیاهی است.40 کیلومتری معدن از مسیری خاکی در سمت راست جاده به روستای کویری و بسیار قدیمی ساغند وارد می شویم ناصر خسرو قبادیانی روزگاری در این روستا اطراق کرده است، روستایی با 20 خانوار. در حدود نیم ساعت در مسیر کناره در جاده ای سنگلاخی که بی شباهت به مسیر مسابقات رالی ماشین سواری در دل کویر نیست، عبور می کنیم. معدن ساغند در دامنه کوهی کم ارتفاع از مجموعه کوه هایی که در این منطقه به کوه های ساغند موسوم است قرار دارد. این معدن در ارتفاع 1334 متری از سطح دریا قرار دارد. ماده معدنی سنگ اورانیوم به مساحت 180 کیلومتر مربع است.
پ ن: لطفا در حفظ طبیعت کوشا باشیم.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

سفرکجابریم
سفرکجابریم 80 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها