بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
آبشارسرنکوه

توضیحات

آبشار سرنکوه جيرفت در موقعیت جغرافیایی E581141 N283208 در استان کرمان واقع است. رشته کوههای جبالبارزاین رشته کوهها در شمال و شمال شرقی از گردنه دهبکری در شمال شرقی سربیژن و شمال کوههای دلفارد شروع شده و به ۲۸۰ کیلومتر تا مرز بلوچستان ادامه دارد . و علت نامگذاری آن بلندی ارتفاعات است که جبال به معنی کوه و بارز به معنای بلندی ( کوههای بلند ) می باشد .
رشته کوه جبال بارز میزبان پدیده های زیبا و با عظمتی چون آبشارهاست. در۵۰ کیلومتری شرق شهر جیرفت و در میان دره های شکوهمند جبال بارز، آبشار سرنکوه با ارتفاعی بیش از ۱۵۰ متر در انتهای دره «درین»، یکی از بلندترین آبشارهای ایران و شاید خاورمیانه می باشد. گام برداشتن در فضای مملو از جنگل ها و باغ ها ی سردسیری و چشم دوختن به هرم گرمای جیرفت از آن فاصله، شکوهی خاص دارد. متاسفانه به دلیل کم آبی و خشکسالی های اخیر، آب این آبشار بسیار محدود شده و فقط در پی باران های شدید و جاری شدن رودخانه، عظمت و ارتفاع آن رخ می نماید و دردیگر روزهای سال، توان خود را برای رقابت با آبشار۲۰۰ متری «وروار» دربخش دیگری ازجبال بارز ازدست می دهد. اما این دو آبشار بلند و با عظمت نشانی دیگر ازعظمت و شکوه رشته کوه جبال بارز دارند. وجود باغ هاي سردسيري در اين منطقه بر زيبايي آن افزوده است. به دليل وسعت منطقه، پوشش گياهي يکساني در آن وجود ندارد و از درختان ارزشمندي چون ارس، بنه، کهکم و ارچن گرفته تا بوته هاي کوچک گياهي چون درمنه، شقايق، نرگس، گون و ريواس در آن ديده مي شود. شهرستان جيرفت به دليل تنوع محصولات کشاورزي به هند نيز معروف است.
شهر عنبرآباد ، به سمت علی آباد و هیشین ، از نزدیکی هیشین جاده ای خاکی به سمت ندوییه جدا می شود. این جاده خاکی و بسیار ناهموار پس از گذشتن از جگان ، آب کهورک ، ندوییه ، سنگ انداز و کمش به روستای درین می رسد که برای رسیدن به آبشار سرنکوه می بایست از درین حدود یک ساعتی پیاده روی کرد. ارتفاع آبشار در حدود ۹۵ است که آن را به بلندترین آبشار ایران تبدیل کرده است.
منبع : کویرها و بیابان های ایران

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

طبیعت ایران
طبیعت ایران 3288 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها