بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
روستای قلعه دودج (دودژ)

توضیحات

دودج در فرهنگ دهخدادودج زرقان . [ دُ دِ زَ ] (اِخ ) دهی است از دهستان حومه ٔ بخش زرقان شهرستان شیراز.۲۹۵ تن سکنه. آب آن از قنات. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج ۷)دودج در حال حاضر ۵۰۰۰ نفر سكنه دارد و محله اي از محلات شهر زرقان است.
دودج کجاست؟
دودج زرقان در شمال شهر شيراز واقع شده و با شيراز حدود ۲۵ كيلومتر فاصله دارد. تا سال ۱۳۸۵ از روستاهاي بخش زرقان محسوب مي شد و از آن تاريخ رسما جزء يكي از محلات زرقان قرار گرفت . فاصله ما تا زرقان حدود۳ كيلومتر است. و با شهرستان مرودشت ۲۲حدود كيلومتر فاصله دارد و با تخت جمشيد حدود ۲۷ كيلومتر.جمعيت آن حدود ۳۵۰۰ نفر و مردمي متدين و مذهبي دارد. داراي يك مسجد و ۱۵ شهيد تقديم انقلاب اسلامي نموده است.داراي نيروهاي جوان و غالبا تحصيل كرده است و مردم با همكاري نهضت سوادآموزي در سال ۱۳۸۵ ريشه كني بيسوادي را جشن گرفتند.مشاغل مردم آن : كشاورزي و دامداري بوده ولي در حال حاضر بواسطه كارخانجات متعدي كه در اطراف آن احداث گرديده است بيشتر اهالي در اين كارخانجات و شركت ها جذب شده اند و به مشاغل فني روي آورده اند.دودج داراي سابقه ديرينه تاريخي و فرهنگي است و در آينده در اين باره مطالب كاملتري ارايه خواهد شد.
مدارس دودج
پنج آموزشگاه در دودج مشغول تعليم به دانش آموزان اهالي هستند.اسامي آموزشگاها:دبستان پسرانه شهيد محمد محمديدبستان دخترانه حضرت قائممدرسه راهنمايي حضرت خديجه كبري (س)مدرسه راهنمايي پسرانه حضرت صاحب الزماندبيرستان دخترانه حضرت معصومه (س)
قنات هاي دودجدودج زرقان دارداي چها رشته قنات است كه در گذشته آب شرب و كشاورزي اهالي را تامين مي نموده است و در حال حاضر دو عدد از قنات ها داراي آبدهي قابل توجهي است.قنات اصلي و قابل شرب محل به “دم قنات” معروف بوده و اخيرآ با ساخت و سازهاي جديد خساراتي به آن وارد شده و در معرض نابودي قرار گرفته است.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

روستا شناسی
روستا شناسی 2461 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها