بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
روستای بكتر

توضیحات

روستای بکتر در۲۶ کیلومتری شمالغرب شهرستان صحنه واقع شده که دارای ۴کیلومتر جاده فرعی می باشد این روستا مانند تمام روستاهای منطقه در کنار رشته کوه زاگرس و قله مرتفع دالاخانی واقع شده است و دارای آب و هوای کوهستانی می باشد. این روستا با جمعیت در حدود۱۳۰ نفر دارای ۳۵ خانوار می باشد. که جمعیت روستا فعلاً به علت مهاجرت دارای سیر نزولی می باشد.
مشاغل این روستا مانند دیگر روستاهای منطقه عمدتا کشاورزی ودامداری می باشد. عمده محصول باغی این منطقه انگور است (که بسیار ناچیز است)و بیشتر زمینهای این منطقه زیر کشت دیم گندم و جو و نخود است.
نزدیکترین بخش به این روستا دینور و نزدیکترین شهر صحنه و نزدیکترین روستا هالان و گلم کبود می باشد.روستاهای نزدیک به این روستا از غرب بکترسفلی از شرق هالان وکنگرشاه از جنوب شرقی قشلاق و از جنوب غربی به سماقستان می باشد .
گویش این روستا به صورت کردی سلیس و روان است . در ضمن بافت منطقه به گونه ای است که هر روستا دارای لهجه متفاوت ولی گویش مشترک هستند.
از امکانات عمومی دِه ما می توان به آب – برق – تلفن – مدرسه ابتدایی – خانه بهداشت اشاره کرد.
متاسفانه در این روستا برای گذرداندن تحصیلات متوسطه دانش آموزان مجبورند که به شهر صحنه که در ۲۶ کیلومتری روستا واقع است مراجعه کنند که همین امر باعث ترک تحصیل عده ای از دانش آموزان خصوصاً دختران می شود .
بافت خانه های بکتر اکثراً به صورت خشتی بوده که به حول قوه الهی و کمک زلزله اخیر منطقه ، قسمتی از بافت خشت و گِل جای خود را به تیراهن و آجر داد .
گر چه حالت طایفه ای در این روستا چندان مطرح نیست ولی به هر حال هر فرد این روستا متعلق به طایفه ای می باشد که به ترتیب مهترین آنها : نانکلی-دیاخیوند-رضایی-سهیلی و… است .
شورای این روستا متشکل از : ۳ نفر میباشد
قابل به ذکر است به علت اینکه فامیلی ۸۰ % از روستا سهیلی است به روستای سهیلی ها هم مشهور است
از دشتهای این روستا می توان به دشتهای : بان قنات-برزتقتق چالاب-موسیجار-هفت چشمه و…-اشاره کرد.
شناسنامه روستا :
جمعيت :۱۳۰ نفروسعت : حدود ۹ کيلومتر مربعدين : اسلام(اهل حق)زبان : کردی سليس و روانمليت : کرد ايرانيتعداد تلفن ثابت:۲۰ عددکاربران اينترنت : ما اینترنت نداریم
تعداد کامپيوتر : ۰
درصد با سوادي :۷۰ درصد ( که از ين تعداد ۸۰ درصد در حد خواندن و نوشتن )نوع آب و هوا : کوهستاني خشک

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

روستا شناسی
روستا شناسی 2461 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها