بومیسم
جستجو
قلعه سموران

توضیحات

قلعه سموران که از سنگ­های مرمر متمایل به قرمز ساخته شده؛ در فاصله ۳ کیلومتری شمال غربی روستای رود فرق و در ۶۰ کیلومتری شرق شهر جیرفت بر فراز کوهی احداث شده است.
دیواره بالای کوه که حدود هزار مترمربع می­باشد از صخره­هاو پرتگاه­های طبیعی تشکیل گردیده است. در قسمت­هایی که امکان نفوذ دشمن می­رفته دیواری بلند شامل دو دروازه در ضلع جنوبی با ۱۲ برج دیده­بانی احداث شده است. طول بالای قلعه یک کیلومتر و عرض متوسط آن حدود ۱۵۰ متر است. آثار بناهای ویران قلعه با پی­های سنگی و آجری در ابعاد و قطر ۳ سانتی­متر به فراوانی دیده می­شود. در ارتفاع ۲۰۰ متری بالای قلعه، دیوار سنگی دیگری با ملات آهک وجود دارد که دور تا دور قلعه احداث شده است.
کناره دورنی دیواره­ سنگی بالای قلعه، محل نگهداری اسب­ها بوده است که هنوز آخورهای آن موجوداست. آثار استحکام و موقعیت قلعه بینندگان را تحت تأثیر قرار می­دهد. چاه نسبتاً عمیق قلعه با گذشت قرن­های متمادی و و آسیب­های فراوان هنوز عمق خود را حفظ کرده و طرز سنگ چینیکناره­ های آن بسیار جالب توجه است.
بالای قلعه دو حوض قرار دارد که آب باران را جمع می­کرده است. حوض بزرگ ۲۰ متر طول و ۸ متر عرض و ۳ متر عمق دارد و چهار ستون سنگی در داخل آن قرار گرفته که روی آن را برای رفع آلودگیمی­پوشانده­اند. دیواره آجری حوض با روکش ظریفی از ماسه و آهک ساخته شده و حوض کوچک­تر هم در فاصله نزدیک و بالاتر از حوض اصلی قرار گرفته است.
ساختمان قلعه سموران به قرون قبل از اسلام تعلق دارد ولی در قرون اولیه اسلامی بازسازی شد و در دوران حکومت سلجوقیان قلعه مشهوری بوده است. قلعه سموران به علت استحکام و موقعیت طبیعی شباهت زیادی به قلعه­های اسماعیلیه دارد و شاید مدتها مورد استفاده پیروان اسماعیلیه قرار گرفته بوده چون که گرو­ه­هایی از فرقه اسماعیلیه دارد و شاید مدت­ها مورد استفاده پیروان اسماعیلیه قرار گرفته بوده، چون که گروه­هایی از فرقه اسماعیلیه در جباال بارز زندگی می­کردند.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

موقعیت

ارسال شده توسط :

تاریخ ایران
تاریخ ایران 2986 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها