بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
شهرها
  • بازدید - 230
سجاس

توضیحات

سُجاس شهري است در استان زنجان ايران. شهر سجاس در بخش سجاس‌رود شهرستان خدابنده واقع شده و ۵۶۸۲ نفر جمعيت دارد.از ديدني‌هاي اين شهر مسجد سجاس است که متعلق به دوره سلجوقيان و اواخر قرن پنجم هجري است. اين مسجد کتيبه‌هايي به خط کوفي، نسخ و ثلث و آياتي از سوره ملک و گچبري‌هاي و طرح‌هاي اسليمي دوره‌هاي سلجوقي و ايلخاني دارد.گورستان تاريخي سجاس که به قبرستان شهدا معروف گرديده در منتهي‌اليه شهرک سجاس قرار گرفته‌است.
تاريخچه:حمدالله مستوفي در نزهت القلوب مي‌نويسد: سجاس‌رود و سهرورد در اول دو شهر بوده‌است و در فترت مغول خراب شد و اکنون (تاريخ تاليف کتاب) از هر يک به قدر دهي باقي مانده و چند دهي ديگر نواحي آن دارد.
در مُعجَم‌البُلدان سجاس بکسر اولش و فتح آخرش آمده‌است: ابوجعفر محمدبن علي پسر عبدالله بن سعيد سجاسي اديب منسوب به آن‌جاست و سروده‌ها و تک بيتي‌هاي ادبي از او بجا مانده‌است. سجاس شهري است بزرگ با دشتهاي خوشبو داراي غلات فراوان و درختان زياد و همچنين آبي گوارا در جنوب شرقي زنجان و بين اين شهر و زنجان فرسنگ‌ها فاصله‌است و معروف است بر سر زبان‌ها و سال‌هاست که باقيست.
فرهنگ جغرافيايي ايران ج ۲ در مورد سجاس نوشته‌است: قصبه‌اي است جزء دهستان سجاس‌رود بخش قيدار شهرستان زنجان واقع در ۱۲ هزارگزي شمال باختري قيدار و ۶ هزارگزي راه مال رو عمومي. هواي آنجا سرد و داراي ۱۸۶۷ تن سکنه‌است. آب آنجا از رودخانه سجاس رود تامين مي‌شود. محصولات آن غلات، ميوه، سيب زميني و شغل اهالي زراعت و مکاري، قاليچه، گليم و جاجيم‌بافي
جمعیت : ۵۸۴۶کد تلفن : ۲۴۲

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

شهرگرد
شهرگرد 1220 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :