بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
شهرها
  • بازدید - 299
شهر خورسند

توضیحات

درب بهشت از شهرهای استان کرمان در جنوب شرقی ایران است. این شهر در شهرستان جیرفت قرار گرفته و مرکز بخش ساردوئیه است. جمعیت این شهر در سال ۱۳۹۰، برابر با ۶۵۳۸ نفر بوده‌است. و درمسیر جاده بافت – جیرفت واقع شده است. این شهر یکی از خوش آب و هواترین شهرهای کرمان محسوب می‌شود. که در فاصله ۸۵ کیلومتری جیرفت و ۱۶۰ کیلومتری کلان شهر کرمان واقع شده است.در این مکان امامزاده سلطان سید احمد نیز که یکی از نوادگان موسی بن جعفر می‌باشد واقع شده است. به طور معمول آخر هفته و روزهای تعطیل شهر درب بهشت و جاده ساردوئیه پذیرای عده زیادی مسافر از سایر نواحی و استان‌های کشور است که برای زیارت و تفریح عازم این منطقه می‌شوند. در بعضی روزهای تعطیل شمار مسافران و گردشگرانی که به این شهر وارد می‌شوند به ۵ تا ۱۰ هزار نفر هم می‌رسد.آب و هوا و اقلیم
آب و هوای این شهر سرد و کوهستانی است. این منطقه به دلیل ارتفاع زیاد از سطح دریا از مناطق برفگیر کشور محسوب می‌شود. در زمستان ۱۳۸۳ بیش از یک متر برف در بخش ساردوئیه به زمین نشست، در برخی از کتابهای جغرافیا از ساردوئیه به عنوان بام استان و کشور یاد می‌شود. ارتفاع روستای چاهون و دوچار سربیژن حتی به بیش از۳۰۰۰ متر از سطح دریاهای آزاد می‌رسد. چشمه‌ها وآبشارهای زیادی در منطقه ساردوئیه وجود دارد. آبشار گلم دخترکش کرا در دلفارد و آبشار منطقه ده والی جز زیباترین آبشارهای استان محسوب می‌شوند.
درب بهشت در دامنه کوه‌های هزار و بحر آسمان قرار گرفته است. میزان ریزش باران در شهر درب بهشت ۳۱۲ میلیمتر و در ارتفاعات دلفارد و “سربیژن بالا” به ۴۰۰ میلی متر هم می‌رسد؛ به شکلی که اهالی روستای سربیژن؛ برخی مناطق پایکوهی درب بهشت در تابستان روزهای بارانی متعددی را تجربه می‌کنند؛ و در برخی از روزهای داغ تابستان که گرما در جیرفت به ۴۸ درجه می‌رسد دمای هوا در ساعات بامداد تک رقمی شده و اهالی این مناطق مجبور به استفاده از لباس گرم و بخاری در برخی اوقات روز می‌شوند.
گردنه‌های سربیژن وامیرالمؤمنین همچنین مناطق زیبا و پوشیده از جنگل و چمنزار دلفارد، آب برده و سربیژن در محور ساردوئیه قرار گرفته‌اند. پوشش گیاهی در بخش ساردوئیه در هر منطقه باتوجه به میزان بارندگی، جنس خاک، وضعیت دما متفاوت است. به گونه‌ای در منطقه باغ علیشیر و شمال بندر سراجی به دلیل بالا بودن دما وپایین بودن ارتفاع از درختچه‌های گز و کنار و کهکم بصورت پراکنده است؛ کمی آنطرفتر جنگلهای منحصربه‌فرد و متراکم گلپرک (انار شیطان) از زمین سربر افراشته‌اند. با گذر از گلپرکی و رسیدن به منطقه مدیترانه‌ای دلفارد پوشش گیاهی متفاوتی از درختان متراکم بنه، بادام کوهی و باغهای انگور، انار، مرکبات، زیتون و درختان سردسیری مشاهده می‌شوند که درهم ادغام شده‌اند و هرچه به سمت شمال دلفارد پیش برویم متراکم تر می‌شوند؛ در فصل بهار فاصله بین درختها پوشیده از بوته‌های علف وگلهای وحشی می‌شود، که طی سالهای اخیر متأسفانه بر اثر کاهش بارندگی و تجدید خشکسالی در شرف نابودی تدریجی قرار گرفته‌اند. در فاصله ۵۵ کیلومتری شهر جیرفت پس از دلفارد ارتفاعات و کوهستان سربیژن قرار گرفته؛ سربیژن و ارتفاعات آن پوشیده از درختان سرو کوهی، ارچین، بادام کوهی وبوته‌های درمنه ترکی و… است؛ چمنزارهای سربیژن جز زیباییهای بخش ساردوئیه محسوب می‌شوند که متأسفانه براثر کاهش نزولات جوی چرای دامها وشخم زدن وتبدیل به اراضی کشاورزی طی یک دهه اخیر مساحت آنها به شکل چشم گیری کاهش یافته؛ در شهر درب بهشت و روستای بحرآسمان جنگلها پراکنده و بیشتر بصورت بوته‌های متراکم درمنه می‌باشد؛ که زیستگاه حیواناتی نظیر:خرس سیاه آسیایی، گراز، گرگ، روباه، خرگوش، لاک پشت، مار، گربه وحشی، شغال، وکل وپرندگانی نظیر:کبک، عقاب قهوه‌ای، کلاغ، جغد، سار، فنچ، بلدرچین، شاهین، سینه سرخ، زرده مرغ، گنجشک، کراجیک و… است که نسل گونه‌ای از آنها در حال انقراض یا منقرض شده است.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

شهرگرد
شهرگرد 1220 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :