بومیسم
جستجو

هزار ماسوله، سرزمین پیر شالیار

جاذبه های گردشگری
  • بازدید - 1230
هزار ماسوله، سرزمین پیر شالیار

توضیحات

میدونید #هزار_ماسوله کجاست؟

#اورامانات_تخت یا (در زبان محلی: #هورامان ) که یکی از روستاهای نزدیک به #مریوان در #کردستانه، به معنی "سرزمین اهورا " یا "سرزمین خورشید " هستش و ازین نظر بهش تخت میگن چون که اهالی این روستا معتقدن که در گذشته اینجا مقر حکومتی بوده. در واقع تخت به معنی همون مقر حکومتیه.
کارشناسها قدمت این منطقه رو به 40 هزار تا 12 هزار سال قبل نسبت میدن!!! یه منطقه ی تمام عیار گردشگری که هم آثار باستانی داره، هم طبیعت فوق العاده. مردم روستا با استفاده از مصالح محلی مثل چوب و سنگ خونه هاشونو به شیوه سنتی و بدون استفاده از هیچ ملاتی ساختن. اگر به اورامان تخت سر بزنید خونه‌هایی با قدمت 900 ساله رو می‌تونید ببینید که با وجود مصالح ساده‌ به کار رفته در ساختشون هنوز پا بر جا هستند.
اگه به این منطقه سفر کردین حتما رقص های محلیشونو (#هلپرکی) ببینید و از غذاهای خوشمزه شون مثل شلکینه، نان برساق، کلانه، قایرمه و خورشت ریواس بخورین.
مردم اورامانات در هنر دف نوازی هم شهرت دارن و توی مراسم #پیر_شالیار اوج شکوه هنر دف نوازی نوازنده های ایرانی رو خواهید دید.
طبق افسانه‌‌ها «پیر شالیار» پیرمردی اسطوره‌ای بوده که کرامات و قدرت ماورایی و شفابخش داشته. یکی از کارهای معجزه‌آسایی که کرده شفا دادن «شاه بهار خاتون» دختر شاه بخارا بوده.
شاه بهار خاتون کر و لال بوده و پزشکها از درمانش عاجز بودن. بعد از مدتی آوازه پیر شالیار به بخارا می‌رسه. عموی پادشاه به همراه ملازمان به سوی اورامان راه می‌افتن تا پیر شالیار رو ملاقات کنن و ازش بخوان که دختر گنگ رو معالجه کنه. وقتی که به نزدیکی خونه ی پیر می‌رسن دختر شنوا میشه و زبونش باز. بعد از این ماجرا، شاه به وعده خودش عمل میکنه و دخترش رو طی یه مراسم باشکوه به عقد پیر شالیار درمیاره.
مراسم آئینی پیر شالیار که امروزه در اورامان تخت برپا میشه، در واقع سالگرد همون روز عروسیه اما در اصل یه مراسم آیینی و سنتیه.
تاریخ مراسم #پیرشالیار، دو بار در ساله. یکی ۱۵ بهمن و دیگری ۱۵ اردیبهشت هر سال.
#کُومْسای در نیمه بهار و عروسی پیرشالیار ۴۵ روز بعد از شروع زمستان.
.
در عروسی پیر شالیار که در زمستان برگزار میشه، آیین‌هایی مثل قربانی کردن گاو و گوسفند، پخت آش و گوشت، دف‌نوازی، #سماع، پخش نذری، نماز و ذکر و شب‌نشینی، سه روز پشت سر هم اجرا میشه و سختی راه و سرمای هوا باعث کمتر شدن تعداد گردشگران میشه.
اما مراسم کومسای که بهش مراسم شکستن سنگ مقدس هم میگن، یه کم متفاوت‌تره. مراسم کُومسای که در آخرین جمعه‌ قبل از نیمه اردیبهشت‌ماه(۱۵ اردیبهشت) از اول صبح در مزار پیرشالیار در #هورامان برگزار می‌شه، با فاتحه‌خوانی، دف نوازی و اجرای مراسم #تلیله_خوانی همراهه و در پایان هر مراسم سنگی رو می‌شکنن که به باور مردم دوباره تا سال بعد رشد میکنه. مراسمی که توی هر بهار گردشگران زیادی رو حتی از کشورهای مختلف به اورامان می‌کشونه و در سال ۱۳۹۵ بالای هشت هزار برای دیدنش به اورامان رفتن.  توی روستا مردم زیادی توی این مراسم سه روزه شرکت می کنن و همراه با دف و آواز، همه از پیر و جوون دست به دست هم زنجیرهای بزرگی تشکیل میدن و شروع به رقص و شادی می‌کنن.
.
#سفرکجابریم #بومیسم
#سفر #مسافر #مسافرت
#گردش #گردشگر #گردشگری
#توریسم #توریست #توریستی
#ایران #ایران_گردی #جهان_گردی #طبیعتگردی #طبیعت_گردی
#بوم_گردی #بومگردی
#اقامتگاه_سنتی
#اقامتگاه_بومگردی #اقامتگاه_محلی #اقامتگاه_بوم_گردی #اقامتگاه_روستایی

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

موقعیت

ارسال شده توسط :

بومگرد
بومگرد 18 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :