بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
روستاي سيه باز

توضیحات

سیه‌باز، روستایی است از توابع بخش ایواوغلی و در شهرستان خوی استان آذربایجان غربی ایران.و بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت آن ۲۸۶۷نفر (۶۹۴ خانوار) بوده است.
خلاصه ای از تاریخ جعرافیائی و اجتماعی سیه‌بازخلاصه مطلب:پیشرفت اجتماعی و اقتصادی و سیاسی مستمر و پایدار جوامع در بستر تمدن و فرهنگ پویا و دینامیک و پاسخگو به نیاز های زمان و انعطاف پذیر بوجود می‌آید. عامل اصلی برای بوجود آمدن چنین فرهنگی، دانش محوری و استفاده از علوم انسانی و تجربی به تناسب نیاز، نگارش و انتقال تجربیات گذشتگان و پیشنیان به نسل های بعدی (در صورت امکان نقد آن تجربیات توسط اشخاص متخصص و صاحبنظر و بسط شکل درست و اصلاح شده آن تجربه متناسب با شرایط زمانی حاضر در آن جامعه)، که این موارد همان مقوله تاریخ فرهنگ می باشند که امروزه به عنوان تاریخ و تمدن در مراکز علمی دنیا تدریس می شود و هر ملتی از پیشینه و عمق تاریخی بیشتری برخوردار باشد به آن افتخار ویژه دارد و در صورت بکار گیری مستمر و توسعه و تکامل آن، پیشرفت علمی و صنعتی فراوان کسب کرده است. حتی در نهاد های اجتماعی کوچک مانند روستاها نیز علم و فرهنگ تاثیر خود را را در دراز مدت نشان داده است مثال بارز آن مقایسه فرهنگ اجتماعی و تکامل روستای سیه باز با روستای پیرکندی است. مقایسه کنید دو روستای همجوار مانند سیه باز و پیرکندی و یا بیزندي را با زارعان.
روستای سیه‌باز ( یا بر طبق بعضی نوشته‌ها، سید عباس اگر چه این اسم مورد مناقشه است) طبق بررسی های انجام شده توسط نگارنده(قادر خليلي) از قرن هفتم هجری قمری بنام سیاه باز، در کتاب حمدالله مستوفی وجود داشته است و طبق اسناد معتبر دیگر موجود در بایگانی دولت ترکیه در استانبول مربوط به سالهای ۱۱۴۶-۱۱۳۶ هجری قمری كه تقریبا ۳۰۰ سال پیش می باشد دوباره با نام سیاه باز که تقریبا مصادف با سلطنت شاه طهماسب صفوی بوده است آمده است.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

روستا شناسی
روستا شناسی 2461 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها