بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
آبشار رودمیان

توضیحات

آبشار رودمیان دراستان خراسان رضوی واقع است. این آبشار در ۶ کیلومتری شمال شرقی شهرستان خرو در مسیر چشمه علی این منطقه و پس از آن واقع است. پایتخت آلوی ایران واژه ی خرو در برخی جای ها به معنی محل تقسیم مورد استفاده قرار میگرفته و شاید اتلاق کردن این نام برای این منطقه چندان بی ربط نباشد . چون این نقطه محلی است که آب دو رودخانه ی دائمی و نسبتا پرآب تقسیم میشود. شهر خرو ( خروین ) بخش های مختلفی دارد.
خرو علیا و خرو سفلی که در کنار یکدیگر قرار دارند و شهرک امام رضا (ع) که در مجاورت شهرک صنعتی خیام نیشابور و شمال ساحل برج و در حاشیه ی شاهراه ارتباطی نیشابور به مشهد قرار دارد. این شهر ییلاقی و سرسبز در ۱۸ کیلومتری شرق نیشابور و در ۳۶ درجه و ۱۰ دقیقه عرض جغرافیایی و ۵۹ درجه و ۳ دقیقه طول جغرافیایی قرار دارد که ارتفاع آن از سطح دریا بیش از ۱۵۰۰ متر میباشد. به سبب قرار گرفتن و گستردگی بخش هایی از خرو علیا و خرو سفلی بر روی دامنه ی کوه به صورت پلکانی قرار گرفته است که منظره ی پلکانی روستا باعث شده تا به آن لقب ماسوله ی خراسان داده شود. گرچه از ماسوله بسیار بزرگ تر و پر جمعیت تر و پر محصول تر است. خرو دارای دو رودخانه ی بزرگ و کوچک میباشد که از کوه های زنبورگاه در رشته کوه بینالود سرچشمه میگیرند. در مسیر هر دو رود دو آبشار وجود دارد.مسر شمال شرقی به چشمه علی و مسیر شمالی به ۀبشار خفر منتهی می گردد. آبشار بزرگ که در مسیر رودخانه ی کوچک قرار دارد و آبشار کوچک که در مسیر رودخانه ی بزرگ قرار دارد. این رودخانه ها در دو دره مجزا قرار دارند که از حاصلخیز ترین دره های خراسان است. برای دسترسی به آبشار رودمیان مسیر رودخانه شمال شرقی روستا به فاصله ۶ کیلومتر به آبشار رودمیان منتهی می شود.
برکناره رودخانه خرو علیا، بنای سنگی چهار طاق زیبایی قرار دارد که هم سطح کف رودخانه ساخته شده است. متاسفانه، رسوبات سیلاب، قسمت های از سمت شمالی بنا را ویران کرده است. چشمه آبی از فضای داخل بنا جاری است که اهالی معتقدند بر اثر جای قدوم امام علی (ع) این محل به چشمه علی معروف است. گنبد بنا یک پوسته بوده و مصالح بکار رفته در آن با ملات گل و ماسه گچ می باشد. درخت چنار کهنسال نیز در جنوبی بنا وجود دارد. با توجه به شواهد موجود این بنا در دوره صفویه احداث گردیده است.
منبع : کویرها وبیابانهای ایران

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

طبیعت ایران
طبیعت ایران 3288 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها