بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
روستای زنگويه

توضیحات

زنگویه نام یکی از روستاهای استان فارس وشهرستان خنج میباشد.این روستا خیلی قدیمی است واهالی روستابومی هستند.پیشه عمده مردم این روستا کشاورزی ودامداری است واکثریت غالب این روستا ترک قشقایی وازتیره ایگدر میباشند.
چهار بنكو در این روستا گرد هم آمده اند . خانجانلوها،دو بنكوی شهبازلوها و ارجلوها. اكنون مرزبندی جغرافیایی بین آنها وجود ندارد . اما خانه های قدیمی وپراكنده آنان مرزهای مشخص سكونت و مرتع آنان را نشان میدهد. از روستای محمله كه به سمت مغرب حركت كنی پس از گذراندن منطقه فیض آباد كه با خودنمایی درختهای “گز” شناسانده می شود به محل سكونت قدیمی ارجلوها میرسی . یكی از بنكوهای شهبازلوها نیز با آنان همسایه اند . پس از آن محل اتراق شهبازلوهای دیگر است كه خانواده ها و خانوارهایی بیشتر را داراست . اینان به دو قسمت تقسیم شده و در دو محل مجزا سكونت گزیده اند. ساختمان “كیخا” در بین این بنكو قرار دارد . خانجانلوها پراكنده تر از دیگر بنكوها بوده اند .
د و شغله بودن عشایران این روستا آنان را در دشت ساكن كرده است . ظاهرا دامداری كه شغل اول آنان بوده كفاف خرج و دخل روزانه آنان را نمیداده و ناگزیر به كشاورزی روی نموده اند و نزدیكتر و قابل دسترس تر به هم شده اند . مرتع بنكوها دارای مرزبندی مشخصی است . اولین قسم از مرتع به شهبازلوهای كوچكتر(از نظر حجم خانوار) اختصاص دارد . پس از آن مرتع كیخا و شهبازلوهای بزرگتر ،در ادامه مرتع خانجانلوها و آخرین قسم از آن ارجلوهاست .
روزهای خوش و ناخوشی را در این مرا تع گذرانده اند . روزهایی كه گاه با نگاه ما خوش دیده می شود و از دید آنان ناخوش ، و بالعكس . ناملایمات زیادی را متحمل شده اند . از مردان و زنان آنروزها تعداد اندكی در قید حیات اند .
$Z †

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

روستا شناسی
روستا شناسی 2461 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :