بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
ملکان

توضیحات

یکی از مناطق قديمی آذربايجان شرقی است و آثار به دست آمده از بقايای شهر تاريخی سبلان و منطقه ملک كندی(ملكان) نشان می دهد که اين منطقه روزگاری دارای تمدنی باشكوه بوده است و آثار به دست آمده از آن به روزگار ساسانی باز می گردد. درياچه ملکان و پل دختران از جاذبه های طبيعی و تاريخی شهرستان ملکان به شمار می آيندمکان های دیدنی و تاریخی
درياچه ملکان و پل دختران از جاذبه های طبيعی و تاريخی شهرستان ملکان به شمار می آيند.ورودی شهرستان ملکان با نشان انگور
صنايع و معادنعمده ترين صنايع شهرستان ملکان، صنايع مرتبط با فرآورده های كشاورزی است و انواع خشک بار از كارخانه های تهيه خشک بار در اين شهرستان توليد می شود. از ديگر صنايع اين شهرستان می توان از صنايع مربوط به آرد سازی، نان ماشينی، چوب بری، توليد مواد غذايی از قبيل ماكارونی، رب، كيک و … قطعات صنعتی و پلاستيكی، سنگ بری، اجاق گاز و… نام برد. هم چنين دو معدن سنگ ساختمانی لاشه با ميزان برداشت ساليانه ۲۵۰۰۰ تن و چند معدن شن و ماسه در اين منطقه مورد بهره برداری است.
کشاورزی و دام داری
ملكان به سبب حاصل خيزی خاک و مساعد بودن اوضاع جوی و دسترسی آسان به آب های سطحی و زيرزمينی مركز كشاورزی مهمی است كه عمده ی محصولات آن غلات، ميوه به ويژه انگور، صيفی جات و سيب زمينی است. دام داری و پرورش طيور نيز در ملکان اهميت زيادی دارد و انواع فرآورده های دامی نظير لبنيات، پوست و پشم از جمله صادرات اين شهرستان است. پرورش دام در اين بخش بيش تر شامل: گاو، گوسفند و بز بوده كه به شيوه ی روستايی و صنعتی توسط روستایيان صورت می گيرد و به صورت گوشت و يا دام زنده به ساير نقاط ارسال می شود. علاوه بر آن پرورش طيور به دو شيوه سنتی و صنعتی شامل: پرورش مرغ، ‌خروس، بوقلمون رواج دارد كه علاوه بر مصارف داخلی مقداری هم صادر می شود. ملكان در ۱۰ كيلومتری مراغه و در ۱۵۵ كيلومتری تبريز قرار گرفته و راه ارتباطی آذربايجان شرقی – كردستان و آذربايجان شرقی – آذربايجان غربی از اين شهرستان عبور می كند.
وجه تسميه و پيشينه تاريخي
ملكان در گذشته ملک کندی نام داشته كه به زبان محلی به معنای روستای شاه است. شهرستان ملكان از شهرهای قديمی آذربايجان شرقی است و آثار به دست آمده از بقايای شهر تاريخی سبلان و منطقه ملک كندی(ملكان) نشان می دهد که اين منطقه روزگاری دارای تمدنی باشكوه بوده است و آثار به دست آمده از آن به روزگار ساسانی باز می گردد.
مشخصات جغرافيايي
شهرستان ملكان یکی از شهرستان های استان آذربایجان شرقی است. ملكان از مناطق قديمی آذربايجان شرقی است. مرکز این منطقه در ۴۶ درجه و ۰۶ دقيقه درازای خاوری و ۳۷ درجه و۰۸ دقيقه پهنای شمالی و در ارتفاع ۱۳۰۰ متری از سطح دريا واقع شده است. اين شهرستان از شمال به حومه بناب، از جنوب به شهرستان ميان دوآب، از خاور به مراغه و از باختر به درياچه اروميه محدود می شود. ملكان در ۱۰ كيلومتری مراغه و ۱۵۵ كيلومتری تبريز قرار گرفته است. ملكان در جلگه ای هموار و رسوبی بر كرانه جنوب خاوری درياچه اروميه قرار گرفته و آب و هوای آن نسبتاً گرم و زمستان های آن معتدل است.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

شهرگرد
شهرگرد 1220 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها