بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
تنگ هایقر

توضیحات

#دره_تنگ_هایقر در #فیروزآباد #فارس است که به دلیل زیبایی و خاص بودن آن طبیعت‌گردان و دوست‌داران شگفتی‌های طبیعی را به سمت خود می‌کشاند.
#تنگ_هایقر ، این جاذبه زیبا و چشم‌نواز شباهت بسیار زیادی به دره  گرند کنیون در ایالت آریزونای آمریکا دارد. زیبایی و شگفت‌انگیز بودن این دره در آمریکا، گردشگران زیادی را از سراسر دنیا برای دیدن آن جذب می‌کند. این در حالیست که در ایران ما #تنگ #هایقر در فیروزآباد همان گرند کنیون است و با دیدن آن می‌توان شاهد شگفتی‌های طبیعت ایران بود.
تنگ هایقر در ۳۵ کیلومتری جنوب غرب فیروزآباد، بعد از روستای #رودبال قرار دارد. رودخانه قره آج و فیروز آباد در بستر آن جریان دارد. این #رودخانه پس از پیچ و خم‌های بسیار با نام «مند» به خلیج فارس می‌ریزد. تنگ هایقر حاصل پویایی عملکرد زمین در این بخش از کوه‌های زاگرس است که سبب ایجاد طاقدیس‌ در این منطقه شده است. این تنگه یک برش از پهنای طاقدیس است که فرسایش آب آن را گسترش داده و ژرف‌تر کرده است. تنگ هایقر دارای دیواره‌های بلندی است و آب رودخانه قره‌آج در ته دره جریان دارد. این دره از نوعی پوشش‌های گیاهی در اطراف خود برخوردار است و همین سبزه‌های کم قد، زیبایی آن را چندین برابر کرده‌اند. علاوه بر این، دیواره‌های صخره‌ای دره در اثر فرسایش، حالت پلکانی بسیار ریزی را به خود داده‌اند که بر زیبایی دیواره‌های تنگ افزوده است.
تنگ هایقر با پستی و بلندی‌های عجیب، دارای صخره‌هایی بلند است که عمق آ‌ن‌ها به ۴۵۰ متر می‌رسد. آنچه سبب هیجان و شگفت‌انگیزی این دره است، عمق زیاد آن است. تصویر ته این تنگ، وقتی بر بالای آن ایستاده باشید، دارای چشم‌اندازی شگفت‌انگیز و هیجانی است. عمق این تنگه آن را به منطقه‌ای جذاب برای ماجراجویان حرفه‌ای تبدیل کرده است. لذت قرار گرفتن بر فراز تنگ هایقر را پیچیدن صدای آواز پرندگان و چلچله‌ها و پژواک آن‌ها در گوش انسان و تماشای چشم‌انداز اطراف، رویایی و غیرقابل توصیف می‌کند.

منطقه گردشگری تنگ هایقر به دلیل وجود رودخانه قره‌آج امکان قایق‌سواری نیز دارد. همچنین برای بالا و پایین رفتن از دره باید به امکانات کوه‌نوردی و صخره‌نوردی مجهز بود. تنگ هایقر در منطقه گرمی قرار گرفته است و همین سبب می‌شود که در فصول گرم، جانوران و حشرات خطرناک نیز دیده شود. بنابراین هنگام خوابیدن در آن مناطق در فصول گرم، باید مواظب این حشرات بود.

#سفرکجابریم
#سفر #مسافر #مسافرت
#گردش #گردشگر #گردشگری
#توریسم #توریست #توریستی
#ایران #ایران_گردی #جهان_گردی
#طبیعت #طبیعتگردی #طبیعت_گردی

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

سفرکجابریم
سفرکجابریم 80 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :