بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
روستای نوده

توضیحات

معرفی روستای نوده خورگام :
روستای نوده یکی از روستاهای بخش خورگام از توابع شهرستان رودبار استان گیلان می باشد.
این روستا بعد از روستای پشتکلا و قبل از روستای ناش قرار دارد.
روستای نوده جزء مناطق کوهستانی و ییلاقی می باشد که دارای تابستانهای خنک و زمستانهای سرد است.
زبان اصلی مردم نوده ، کردی کرمانجی می باشد و اکثریت به دامداری و کشاورزی مشغول هستند.
از مهمترین محصولات کشاورزی این روستا می توان به گردو ، فندق و لوبیا اشاره کرد.
روستای نوده از نظر آب و هوا دارای آب و هوای کوهستانی می باشد و با توجه به اينکه اين روستا و سایر روستاهای همجوار آن در جنوبی ترين نقطه استان گيلان قرار دارد ، به طبع هوای آن عاری از رطوبت می باشد و دارای تابستانهای خنک و زمستان های برفی می باشد.
فاصله این روستا تا مرکز شهرستان ( رودبار ) در حدود ۵۵ کيلومتر می باشد.راه های اصلی اين روستا به شهر :
این روستا از سمت غرب به روستای پشتکلا ، بره سر ، چهارمحل و لیاول و روستاهای بخش رحمت آباد رودبار و در خاتمه به اتوبان جدید قزوین رشت ( در شهر توتکابن ) وصل می گردد که کل مسير به صورت آسفالت می باشد.
و از سمت شرق به روستاهای ناش ، اصطلخکوه ، آسیابر ، دیلمان ، اسپیلی و در نهایت به شهرستان سیاهکل منتهی می گردد.
امکانات روستا :
برق:
این روستا در سال های ۷۱-۱۳۷۰ به شبکه سراسری برق پیوسته و از این نعمت برخوردار شده است.
آب بهداشتی :
آب شرب این روستا از چشمه های معدنی ونه وری و چشمه سردخانی که توسط شبکه های آبرسانی و منبع های بزرگ آب در بالادست روستا در نظر گرفته شده است ، تامین می گردد.
تلفن :
در ابتدای ورود تلفن به این روستا ( سالهای ۷۲ و ۷۳ ) این روستا فقط دارای یک مرکز تلفن با ۳ کابین بوده که مردم این روستا برای تماس تلفنی از این مرکز استفاده می نمودند؛ اما پس از حدود ۴ الی ۵ سال بعد از آن اکثر خانه های این روستا دارای تلفن مستقل گردیدند.خانه بهداشت :
این روستا دارای یک خانه بهداشت بوده که ساختمان آن در محل قدیم روستا بنا گردیده است. ( حدود ۸۵% بناهای نوده در حادثه زلزله ۳۱ خرداد سال ۶۹ تخریب و تقریبا ۹۹% اهالی این روستا از محله قدیم مهاجرت و اکثر آنها خانه های خود را در کنار زمین های مزروعی خود بناء نموده اند.) این روستا از پراکندگی بالایی برخوردار می باشد و خانه ها به صورت خانه باغ می باشند.نانوایی:
از دیگر امکانات روستا که در چند سال اخیر احداث شده می توان به دو واحد نانوایی در محل های پایین و بالا نام برد. قبل از احداث این واحدها مردمان این روستا نان مورد نیاز خود را در تنورهای شخصی شان پخت می نمودند و آرد مورد نیاز نیز در سالهای نه چندان دور از گندمهای تولیدی این روستا و در آسیابهای آبی و سنگی و با ورود تکنولوژی آردکوبی با موتورهای دیزلی تهیه می گردید که با ایجاد واحدهای نانوایی و توزیع آرد دولتی این صنعت نیز از بین رفت.
آبادیهای تابع روستای نوده :
تنها آبادی تابع روستای نوده را می توان آبادی سامان پشت نام برد که تقریبا در بلندترین قسمت رشته کوههای شمال این روستا قرار دارد که کلا دارای ۸ الی ۱۰ خانوار می باشد.
بقاع متبرکه:
این روستا دارای دو بقعه متبرکه که یکی در شمال روستا ( بقاع سامان پشت ) و دیگری در محله قدیم نوده( بقعه امامزاده احمد مختار ) می باشد. که زیارتگاه اهالی روستا و اطراف و محوطه بقعه نیز خانه ابدی متوفیان این روستا است.
دبستان و مدرسه :
این روستا دارای یک دبستان ابتدائی ۵ کلاسه و یک مدرسه راهنمایی ۴ کلاسه می باشد که در دو شیفت صبح و بعدازظهر دایر می باشد.
اکثر معلمان این روستا بومی ( از روستاهای نوده و اطراف ) می باشند.
دبستان ابتدائی این روستا تقریبا در ده های ۴۰ و ۵۰ و مدرسه راهنمائی آن نیز در سال های ۷۰-۱۳۶۹ تاسیس گردیده است. قبل از تاسیس این مدارس دانش آموزان این روستا به بره سر و ناش برای تحصیل عزیمت می کردند.
با روند رو به رشد و فرآیند مهاجرت جوانان به شهر ( به علت عدم وجود درآمد کافی در روستا و عدم ایجاد اشتغال برای جوانان در روستا ) به نظر می رسد طی سالهای خیلی نزدیک به علت به حد نصاب نرسیدن دانش آموزان، ساختمان مقطع دبستان و راهنمایی خالی می ماند.
فروشگاه تعاونی روستا :
از دیگر امکانات این روستا فروشگاه مصرف تعاونی روستایی است که محصولات کوپنی مردم روستا و مواد سوختی ( نفت ) آنان را توزیع می کند.محصولات کشاورزی:
از مهمترین محصولات کشاورزی در نوده می توان به گردو ، فندق ، لوبیا و عدس اشاره کرد.
امید است مسئولین محترم بخش عمارلو به زودی امکانات بهتر و بیشتری از قبیل گاز که نعمتی بسیار حیاتی و مهم است در اختیار این روستا و روستاهای بخش عمارلو قرار دهند.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

روستا شناسی
روستا شناسی 2461 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :