بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو

سامان

شهرها
  • بازدید - 251
سامان

توضیحات

سامان يکي از شهرهاي استان چهارمحال و بختياري ايران است. شهر سامان در حاشيه دامنه کوه شيراز قرار دارد. بر اساس آمار سال ۱۳۸۵ جمعيت سامان برابر با ۱۴,۷۷۷ نفر بوده است.
اقتصاد و صنعت گردشگريکه يکي از مهم‌ترين قطب‌هاي کشاورزي استان چهارمحال و بختياري محسوب مي‌شود.به دليل قرار گرفتن در حاشيه زاينده رود از بهترين وزيباترين مناطق گردشي ايران بشمار مي‌آيد. مجتمع فرهنگي تفريحي پل زمانخان و باغهاي اطرافش، مجموعه کاخ پيشين فرح ديبا که اکنون به هتل تبديل شده، کازينو که به وزارت ارشاد واگذار شده و طرح درياچه مصنوعي که در مسير رودخانه زاينده رود درنظر گرفته شده‌است، آينده خوبي را از نظر گردشگري براي اين شهر نويد مي‌دهند. طرح ساخت مجموعه‌اي از خانه‌هاي ويلايي نيز در دست تهيه‌است.
زبان و ادبياتزبان مردم شهر و روستاهاي پيرامون سامان اکثرا” ترکي است و گويا از نسل ترکان قشقايي مهاجر به بختياري مي‌باشند.
اهالي سامان در محيط اداري و مدرسه به فارسي سخن مي‌گويند، اما در خانه و کوي و برزن غالبا” با هم به لهجه ترکي قشقائي حرف مي‌زنند. بخاطر همين اکثر شاعران آن ديار به غير از فارسي به لهجه ترکي قشقائي وگاها”بختياري نيز شعر مي‌سرايند.
سامان يک منطقه شعرخيز است. سامان زادگاه شاعراني چون عمان ساماني و دهقان ساماني مي‌باشدکه درايلات بختياري مي‌زيسته‌است. از شاعران ديگر مي‌توان به «قطره ساماني»، «نيسان ساماني»، «قلزم» و … نام برد.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

شهرگرد
شهرگرد 1220 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :