بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
روستای چنارلی

توضیحات

نماي کلي :
روستاي چنارلي واقع در بخش مراوه تپه شهرستان کلاله استان گلستان کشور ايران مدار ً۳۹ َ۵۱ °۵۵ شرقی و ً۲۳ َ۴۲ °۳۷ شمالی واقع شده ، فاصله روستا به مرکز بخش ۳۲ کيلومتر به مرکز شهرستان ۶۲ کيلومتر است ، فاصله روستا به جاده اصلي کلاله ـ مراوه تپه دو کيلومتر است ، از شمال به کوه باباشملک ، از جنوب به روستاي قرناوه سفلي از غرب به روستاي عرب قاري حاجي و از شرق به کوه سوقلي مشرف است، ارتفاع روستا از سطح دريا در حدود ۶۲۸ متر مي باشد دارای آب و هوای معتدل کوهستانی
است که ميانگين سالانه نزولات آسمانی در روستا حدود ۳۲۵ ميلی متر است .
روستاهای همجوار : عرب قاری حاجی ـ قرناوه سفلی ـ قرناوه عليا ـ آلتی آغاچ بزرگ و کوچک ـ کچيک ـ ميدانجق و آق امام .
درخت چنار در روستای چنارلی ↑
Digitalتاريخچه روستا :
ساکنين روستا قبل از اسکان در محل فعلي روستاي چنارلي در روستاي قرناوه ( محله مذکور در حال حاضر به محله بش اويلي معروف است ) می زیسته اند که با وقوع زمين لرزه نهم مرداد ماه هزار و سيصد و چهل و نه در شمال خراسان و کشته شدن تعداد ۲۰۰ نفر از مردم شمال خراسان و تعدادي از ساکنين روستا ، به محل فعلي که بعد از آن به روستاي چنارلي معروف گرديده ، کوچ نموده اند .
وجه تسميه :
در قسمت شرق روستا سه اصله درخت چنار بوده به مرور زمان دو اصله آن از بین رفته است و فقط يکی از آن باقی مانده ، که نام چنارلی از آن مأخذ شده که بمعنی دارای چنار است .
جمعيت روستا :
طبق آخرين آمار ، جمعيت روستا بالغ بر ۵۶۸ نفر و تعداد ۱۲۰ خانوار است که علاوه بر آن تعداد ۹۶ نفر دانش آموز دبيرستان شبانه روزي و ۱۴۰ نفر طلبه در چنارلی براي تحصيل بصورت شبانه روزي سکونت داشته و از امکانات روستا بهره مند می گردند .
امکانات رفاهي روستا :
آسفالت راه روستائي ـ شبکه برق سراسری ـ شبکه لوله کشي آب شرب منازل ـ خانه بهداشت ـ مرکز مخابرات روستائي ـ مدارس ابتدائي ، راهنمائي و متوسطه ـ حوزه علميه ـ شرکت تعاوني روستائي ـ نانوائي ـ تعميرگاه ادوات کشاورزي ـ تعميرگاه موتورسيکلت ـ کارگاه نجاري ـ کارگاه بلوک زني و سازه هاي بتني ـ کارگاه آموزش خياطي ـ کارگاه درب و پنجره سازي آهني ـ توزيع گاز مايع و تعدادي مغازه خوار و بار فروشي .
کوهها :
کوه سوقلي : این کوه با ارتفاع ۹۹۷ متر در قسمت شرق روستای چنارلی و در ۷۰ کیلومتری شمال شرقی شهرستان کلاله واقع شده است جهت کوه ، شمالی – جنوبی بوده و مختصات جغرافیائی قله آن بطول َ۵۳ °۵۵ و عرض ًَ۳۰ َ۴۲ °۳۷ می باشد .
کوه باباشملک : این کوه با ارتفاع ۸۸۳ متر در قسمت شمال روستای چنارلی و در ۶۸ کیلومتری شمال شرقی شهرستان کلاله واقع شده است جهت کوه ، شمال شرقی – جنوب غربی بوده و مختصات جغرافیائی قله آن بطول َ۴۴ °۵۵ و عرض َ۴۷ °۳۷ می باشد .
جاذبه هاي گردشگري :
جنگل کاري ( جنگل مصنوعي درخت کاج ) : در قشمت شرقی روستا واقع شده که دارای درختان کاج و سرو می باشد .
چشمه آب : در زمان کوچ اهالی به محل فعلی روستا چون فاقد آب شرب بوده اهالی از چشمه مذکور استفاده می کردند و از این طریق آب شرب خود را تأمین می نمودند که حتی با لوله کشی آن تا مرکز روستا و احداث مخزن آب نمودند که البته جوابگوی نیاز اهالی نبوده که بعد از آن آب شرب اهالی از محل دیگر تأمین شده است ، چشمه مذکور در قسمت شرق روستا در کنار درخت چنار واقع شده در حال حاضر مورد استفاده اهالی نمی باشد .
درخت چنار : با توجه به اینکه نام روستا نیز از اين درخت چنار گرفته شده از محبوبیت خاصی در بین اهالی برخوردار است که یکی دیگر از جاذبه های گردشگری روستا می باشد .
جنگل سورلي (suor lee ) : در حدود ۳ کیلومتری در قسمت شرق روستا واقع شده و مابی
ن روستای قرناوه علیا و چنارلی و آلتی آغاچ واقع شده است که دارای درختانی همچون سرو و کاج و انجیر وحشی و انار و درخت انگور است که به علت کثرت درختان سرو به سورلی معروف است .
دره سولنگر : ( sol lan gar ) در سمت غرب روستا منطقه سنگلاخ طبیعی وجود دارد که با عبور آب رودخانه فصلی چشم انداز آن چندین برابر شده و صحنه زیبائی را برای گردشگران به نمایش می گذارد .
صخره زنقردوق : (zengher dough ) در سمت غرب روستا بالاتر از منطقه سولنگر منطقه سنگلاخ طبیعی دیگری وجود دارد که با عبور آب رودخانه فصلی همچون سولنگر چشم انداز زیبائی را برای گردشگران به نمایش می گذارد .
کوه کمر : ( kamar ) کوه داش لق : ( dash lagh ) در قسمت شرق روستا واقع در کوه سوقلی در طی سالهای متمادی از دل خاک سنگهايي بیرون امده مانند کمر بندی دور رشته کوه سوقلی وجود دارد که چشمن انداز زیبائی را بوجود آورده است .

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

روستا شناسی
روستا شناسی 2461 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :