بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
شهرها
  • بازدید - 333
شهر همت آباد

توضیحات

شهر همت آباد ، مرکز بخش طاغنکوه از توابع شهرستان فیروزه میباشد که بعد از ادامه مسير از شهر فيروزه در امتداد مسير به سمت سلطان‌آباد در جاده قدیم نیشابور به سبزوار اولين شهر، شهر همت‌آباد است و درست در دو طرف جاده ارتباطي گسترش يافته است . فاصله این شهر از مرکز شهرستان ۱۰ کیلومتر میباشد که از سمت شرق به شهر فیروزه از سمت غرب به شهر سلطان آباد ، ازسمت شمال شرق به شهر بار و از سمت جنوب به شهرستان نیشابور محدود میباشد.
شهر همت‌آباد يك شهر دشتي بين راهي است كه هيچ‌گونه عنصر طبيعي در اطراف آن وجود ندارد. موقعيت نسبي شهر همت‌آباد بر مبناي روابط دروني و بروني اين شهر با واحدهاي سكونتگاهي و عناصر مصنوع همجوار آن به شرح ذيل است. جاده قدیم بين شهري نيشابور- سبزوار از داخل بافت كالبدي شهر عبور مي‌كند و شهر را به دو نيمه شمالي و جنوبي تقسيم مي‌نمايد.
عوامل و فرصتهاي تاثيرگذار در توسعه كالبدي، اقتصادي و اجتماعي شهر:
v وجود راه‌آهن مشهد – تهران در شمال شهر.
v وجود جاده‌ارتباطي بين‌شهري سبزوار- نيشابور جهت دسترسي آسان به مراكز شهري.
v نزديكي به مركز شهرستان و مركز دهستان شهر فيروزه.
v توپوگرافي هموار و وجود اراضي باير وسيع در داخل بافت و اطراف شهر.
شهر همت‌آباد در يك منطقه كاملاً هموار و دشتي قرار دارد. شهر به شكل فشرده و خطي در دو سمت جاده بين شهري گسترش يافته است. سراسر اطراف شهر همت‌آباد را تا شعاع ۵ كيلومتري منطقه پست و هموار زمين‌هاي كشاورزي تشكيل داده‌اند. به لحاظ توپوگرافی هیچ مانعی در برابر توسعه کالبدی شهر در جهات متفاوت وجود ندارد. به لحاظ مخاطرات طبيعي به دليل عدم وجود كوه‌هاي مرتفع در شهر هيچ گسلي شهر را تهديد نمي كند و خطر ريزيش تخته‌سنگي و يا لغزش و رانش زمين در شهر وجود ندارد.
دسترسي به شهر همت‌آباد از طريق مسير جاده قديم نيشابور- سبزوار به تهران صورت مي‌گيرد. شهر در شمال راه آهن مشهد- تهران واقع شده‌است. يكي از عوامل رشد و توسعه اقتصادي، اجتماعي، كالبدي شهر عبور جاده ارتباطي بين‌شهري نيشابور– سبزوار از داخل شهر است.
اقتصاد اکثر مردم شهر وابسته به کشاورزی و دامداری است و این منطقه یکی از مناطق مهم تولید محصولات کشاورزی است عمده تولیدات زراعی منطقه گندم و جو ، ذرت ، هندوانه محلی و گوجه فرنگی میباشد و با توجه به تولید بالای آن در منطقه متأسفانه به دلیل عدم وجود بازار مناسب در منطقه تخمه هندوانه تولیدی به شهرستان سبزوار و گوجه فرنگی تولیدی به شهرستانهای مجاور ارسال میگردد .
وجود اراضی مستعد کشاورزی بالغ بر۶۸۰ هکتار این منطقه را به بعد اصلی تولید محصولات کشاورزی تبدیل نموده است و رونق بالای دامداری و وجود حدود ۶۳۰۰ راس دام سبک و ۴۵۵۰ راس دام سنگین در منطقه زمینه را جهت سرمایه گذاری در فرآوری محصولات کشاورزی و دامی مستعد ساخته است.
جمعیت شهر همت آباد بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ تعداد ۱۵۹۷ نفر و وسعت محدوده خدماتی شهر همت آباد ۱۰۲ هکتار می باشد.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.