بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو

چشمه گل رامیان ، عمیق ترین چشمه آبسرد جهان

جاذبه های طبیعی
  • بازدید - 208
چشمه گل رامیان ، عمیق ترین چشمه آبسرد جهان

توضیحات

چشمه گل رامیان در ۵ کیلومتری جنوب شهر رامیان واقع شده و یک استخر طبیعی بیضی شکل است که طول آن ۹۰ متر، عرض آن ۸۰ متر و عمق آن بین ۴۴ تا ۸۰ متر می‌باشد. آب این استخر از منابع آب زیرزمینی که در کف آن وجود دارد، تأمین می‌شود. دریاچه گل رامیان توسط درختان پهن برگ احاطه شده و از این لحاظ دارای چشم‌انداز زیبایی می‌باشد. در میان درختان این منطقه گونه با ارزش زربین نیز دیده می‌شود.این چشمه از یک سو به زمین های زراعی محدود شده و از سه طرف دیگر به جنگل راه دارد. چشمه گل رامیان بدلیل عمق زیاد، به رنگ سبز تیره است و ۷۲۰ متر مربع از این منطقه را دربرگرفته است. این پدیده ی طبیعی منظره ای چشم نواز در این نقطه بوجود آورده و خوشرنگی آن باعث زیبایی منحصر به فرد این چشمه شده است.

درباره چشمه گل رامیان و علت نام گذاری این چشمه که چرا به چشمه گل شناخته می شود گفته اند که، در زبان ترکی گل به نقطه ای می گویند که بسیار عمیق، گود و فرورفته باشد و داخل آن آب جمع شده باشد و گفته اند که واژه ی گل از واژگان آرامی است که معنی آن چشمه جوشان است.این دریاچه ها یا گل ها در حوزه جغرافیای طبیعی به نام هایی مثل آلاگل و آلماگل شناخته شده و نیز در جغرافیای انسانی نماد اقوام شمالی ایران بزرگ است که نقوش اشیای بدست آمده از این اقوام با عنوان هایی مثل ماری گل، آینه گل و نام هایی از این دست بیانگر مولفه های هویت فرهنگی آسیای مرکزی و ایران است و در مباحث قوم شناسی و تاریخ نگاری مطرح است، همان طور که گفته شد این دریاچه ها یا گل ها در نقاطی مثل آسیای مرکزی و ایران به چشم می خورد. گل رامیان یا چشمه گل رامیان یک عنصر نمادین در فرهنگ و هنر مردم این منطقه بوده و در بین آنان از جایگاه و اهمیت ویژه ای برخوردار بوده است. گل رامیان با هویت باستانی، تاریخی و طبیعی در دوره های مختلف اسطوره ها و واقعیت های زیادی را پیرامون خود دارد. دلیل نام گذاری این منطقه به گل رامیان هم همین مساله است و به زبان و فرهنگ ساکنان این منطقه ارتباط دارد. جمعیت این نقطه در طول تاریخ آن، تیره ای از ایل گرایلی و نژاد ترک بوده اند.
چشمه گل رامیان به لحاظ جغرافیایی طبیعی و از نظر زمین شناسی جزء چاله های بیضی شکل است که به شکل یک تشت دیده می شود. طبق تحقیقات محققان این چشمه از چشمه های آهکی است و آب داخل چشمه در قسمت داخلی آن جوشش دارد. سرریز این چشمه به یکی از رودخانه هایی می ریزد که از شاخه های گرگانرود است، این رودخانه قره چای رامیان نام دارد.
طبق آنچه که در اسناد و نوشته ها وجود دارد در زمان مظفرالدین شاه این منطقه تفریحی وقف حوزه علمیه سعدیه رامیان شده است. چشمه گل در کتب و نوشته های دوره صفویه و همچنین قاجار به نام کبود استخر آمده و همچنین در روایت های تاریخی نام آن دالان بهشت و پلنگ سره ذکر شده است.
پوشش گیاهی این منطقه شامل درختان بلوط، پهن برگ و درختچه های ولیک است و در اطراف این جاذبه دیدنی زیبا و دلنشین که از مهم ترین پدیده های طبیعت ایران است ذخیره گاه جنگلی زربین قرار دارد. گل رامیان، شالیزارها و زمین های زراعی اطراف خود را در این منطقه سیراب می کند. همچنین در گل رامیان انواع ماهی ها وجود دارد این گونه ها شامل سیاه ماهی، ماهی سفید رودخانه ای، و ماهی آبر نوئیدز است. اما بیشترین نوع ماهی گل را ماهی سفید رودخانه ای تشکیل می دهد. این نوع ماهی بیشتر از نرم تنان و حشرات آبزی تغذیه می کند. ماهی سفید رودخانه ای در این منطقه برای مردم آن دارای ارزش است و مردم با قلاب آن را برای مصرف خود صید می کنند.
چشمه گل رامیان در حقیقت مثل یک استخر طبیعی است که آب سردی از زمین آن می جوشد و رنگ زیبای آن در بین درختان انبوه خیره کننده است. در کتاب های تاریخی درباره عمق این شاهکار طبیعی نوشته شده که در گذشته ۴۴ متر بوده ولی در حال حاضر تا ۸۰ متر هم عمق آن را برآورد کرده اند و به عنوان عمیق ترین چشمه آب سرد جهان شناخته می شود.
این چشمه که از گذشته هم از نقاط تفریحی برای مردم بوده، امروزه هم این شاهکار زیبای طبیعت پذیرای مردم شهر ستان های اطراف است و مردم از آزادشهر، گنبد کاووس، علی آباد کتول و روستاهای اطراف به این منطقه می آیند. به جز آن مردم در تعطیلات نوروز و تابستان از نقاط دور و نزدیک ایران به اینجا سفر می کنند و از دیدن زیبایی منحصر به فرد آن لذت می برند. اگرچه که در تابستان آب این چشمه برای شنا مناسب است ولی به خاطر عمق زیاد آن مسافران باید احتیاط کنند چون کمی خطرناک است.
این ناحیه یکی از جاذبه های شهر رامیان محسوب می شود و به دلیل جاذبه هایی که در بالا به آن اشاره کردیم، مکانی عالی برای مسافران و گردشگران به حساب می آید. زمانی که از جاذبه های طبیعی چشمه دیدن کردید، می توانید خودتان را با تفریحات دیگری که در این ناحیه گنجانده شده است سرگرم کنید. در ادامه به معرفی تعدادی از تفریحاتی که در اطراف چشمه گل رامیان می تواند خاطره سفر شما را به یاد ماندنی تر کنند خواهیم پرداخت.
بیشتر افراد محلی شنا در این دریاچه را جز تفریحات لذت بخشی می دانند که می تواند تجربه بسیار دلنشینی برایشان باشد. هیچ کس نمی تواند با دیدن آب زلال این چشمه جلوی خود را بگیرد و هوس شنا کردن به سرش نزند.نکته مهمی که باید در این شرایط مدنظر داشته باشید عمیق بودن آب دریاچه است. این دریاچه عمق زیادی دارد و شنا کردن در آن برای افراد معمولی و مبتدی می تواند بسیار خطرناک باشد. به همین دلیل توصیه می شود افرادی که شناکار ماهری نیستند تنها به تماشای آب زلال و زیبای چشمه بسنده کنند و جان خودشان را به خطر نیندازند.
این چشمه یکی از مکان های پرطرفدار برای برپایی پیک نیک و البته عکاسی است. اگر دوست داشتید می توانید وسایل مورد نیاز برای پیک نیک را با خود به همراه ببرید و پیک نیک به یاد ماندنی را تجربه کنید.
علاوه بر پیک نیک، می توانید در اطراف چشمه گل رامیان به قدم زدن و کشف طبیعت بپردازید و از جاذبه های زیبایی که پیش رویتان قرار می گیرد عکس بگیرید. یادتان باشد این عکس ها به عنوان یادگاری از سفر شما همیشه در آلبوم خاطرات تان باقی خواهند ماند، پس ثبت لحظه ها را از دست ندهید.
چشمه گل رامیان محل زندگی ماهی های مختلفی است که هر کدام از آن ها به گونه های خاصی تعلق دارند. اگر وسایل ماهیگیری دارید، می توانید در کنار این چشمه زیبا و منحصر به فرد دست به کار شوید و شروع به ماهیگیری کنید.


سفر به این ناحیه شگفت انگیز برای هر مسافری بسیار جذاب خواهد بود. نمی شود سری به رامیان بزنید و در زیبایی های رنگارنگش غرق نشوید. هر فصل از سال که به این ناحیه سفر کنید با جاذبه های متنوعی رو به رو خواهید شد.فصل بهار بهترین زمان برای کاوش شکوفه های رنگارنگ و دیدن آب فیروزه ای چشمه است. در فصل تابستان اگر چه دمای هوا در بیشتر نقاط ایران افزایش می یابد اما در دل چشمه گل رامیان هوای مطلوبی جریان پیدا می کند.فصل پاییز بهترین زمان برای دیدن درختانی است که به هزار رنگ مختلف در آمده اند. در فصل زمستان رسیدن به این ناحیه و عبور از کوه های پوشیده شده از برف کمی دشوار می شود. افرادی که طبیعت گرد نیستند یا به صورت حرفه ای سفر نمی کنند، بهتر است فصل های بهار تا پاییز را برای سفر به این ناحیه انتخاب کنند.
موقعیت جغرافیایی چشمه مورد نظر در مسیر جاده رامیان به النگ قرار دارد این چشمه در قسمتی از دامنه کوه قرار دارد و رودخانه قورچای در قسمت شرقی چشمه جاری است. چشمه گل یک کیلومتر از جاده اصلی تهران به مشهد فاصله دارد، چشمه در ۵ کیلومتری جنوب شهرستان رامیان قرار دارد و جاده ای آن آسفالته است.
اگر به شهرستان رامیان سفر کردید می توانید به دیدنی‌های این شهرستان ماننید “چشمه گل، آبشار شیرآباد، غار شیرآباد، قلعه ماران ، پارک جنگلی آهنگران ، امامزاده پیر ، مسجد سادات ، تپه‌های انجیلو ، نقارخانه، مدرسه و کاخ رضاشاهی و بقعه الهادی” سر بزنید.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

طبیعت ایران
طبیعت ایران 3288 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :