بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
روستای دورچاک

توضیحات

روستای دورچاک یکی از روستاهای زیبای ایران در منطقه الموت _یکی از خوش آب و هواترین مناطق ایران در دامنه رشته کوه های عظیم البرز _ در شمال استان قزوین واقع شده است.
این روستا با جمعیتی بالغ بر ۱۰۰۰ نفر و حدود ۱۶۰ خانوار(ساکن و مهاجر) در ۱۷کیلومتری رجائی دشت و ۱۵ کیلومتری رازمیان قرار دارد.
مردم این روستا از دو طایفه ی مراقی و پشه ای تشکیل شده اند که بخش عمده آنها را (حدود ۹۰%) مراقی ها تشکیل می دهند.
مساحت این روستا چیزی حدود ۸۰۰۰۰۰متر مربع است.شغل اصلی مردم روستا همانند بیشتر روستاییان ایران کشاورزی و دامپروری است. . بیشتر روستاییان در زمینه ی کشت برنج فعالیت دارند که زمین های برنج آنها در نزدیکی شاهرود و در منطقه ای به نام «چرشدره» که در۵.۵ کیلومتری روستا قرار دارد، واقع شده اند.
آب روستا بصورت شبکه لوله کشی بر حسب نظام مهندسی روز تامین شده است و جاده آن در مرحله آسفالت است که البته بخشی از آن آسفالت شده و بخشی از آن خاکی است.
مناطق اطراف روستا از باغ های میوه ی زیادی ازجمله انگور،گیلاس، آلبالو، توت، گردو و … تشکیل شده است که در مجموع مناطق زیبا و دیدنی ای را بوجود آورده است.
لازم به ذکر است طبق اسناد و مدارک دهیاری و شورای اسلامی روستا و همچنین با استناد بر لغت نامه غنی و معتبر دهخدا نام اصلی این روستا درچاک است و بدون حرف واو نوشته می شود.
اسناد نام برده نوشته ی دست انسانهای صاحب نظر نیست به جز در یک مورد( دهخدا).
نام این روستا در فهرست روستاهای ایران با نام دورچاک ثبت شده است و تابلوی کنار جاده در ابتدای راه این روستا هم با همین نام ذکر شده است.
دورچاک:به معنای کنار(اطراف) دریاچه یا حوضچه ی اب است که این معنا از بافت قدیمی روستا به خوبی برداشت می شود.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

روستا شناسی
روستا شناسی 2461 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها