بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
شهرها
  • بازدید - 389
شازند

توضیحات

شهرستان شازند (همچنين شهرستان سربند) يکي از شهرستانهاي استان مرکزي ايران است. مرکز اين شهرستان، شهر شازند است که در ۳۳ کيلومتري جنوب غربي اراک قرار دارد. اين شهرستان با استان‌هاي همدان و لرستان هم مرز است و داراي آب و هواي کوهستاني است. داراي صنايع مهمي از جمله پالايشگاه، پتروشيمي، نيروگاه برق و کارخانه قند است.
شازند در قديم ادريس آباد نام داشته‌است، اما کم کم به واسطه کوهي در نزديکي آن، به شاه زند معروف شده‌است. زرتشتيان منطقه عقيده داشته‌اند که کيخسرو و پهلوانان نامي ايران در اين کوه از نظرها پنهان شده‌اند. بعد از انقلاب، به واسطه موج شاه ستيزي، نام شهرستان به شهرستان سربند تغيير يافت که اشاره به منطقه سربند در غرب اين شهرستان دارد.
آب و هواي شازند سرد و کوهستاني است که تابستانهاي معتدل و زمستانهاي سردي را به همراه دارد. سردترين نقطه استان مرکزي در اين شهر است. به علت بارندگي فراوان در اين شهر و روستاها و کوه‌هاي اطراف آن در منطقه‌اي بالاتر از بخش هندودر اين شهرستان مکان مناسبي براي ايجاد پيست اسکي بوجود آمد که بعد از ساخت اين پيست اين منطقه در زمستان به عنوان يکي از جاذبه‌هاي توريستي شهر مطرح است. از ديگر جاذبه‌هاي توريستي شهرستان مي‌توان به سراب عباس آباد اشاره کرد که حجم آبي که از زير کوه مي‌آيد جالب توجه‌است و اخيرا باعث ايجاد پارک بزرگي شده‌است.از بناهاي تاريخي اين شهر مي‌توان به امامزاده سهل بن علي اشاره کرد.تقسيمات کشورياين شهرستان داراي سه بخش با نامهاي بخش مرکزي، بخش سربند و بخش زاليان است و در مجموع هشت دهستان دارد:
دهستانهاي بخش مرکزي شهرستان شازند:دهستان آستانهدهستان قره کهريزدهستان کوهسارنقطه شهري: شازند و آستانه
دهستانهاي بخش سربند شهرستان شازند:دهستان هندودردهستان مالميرنقطه شهري: هندودر
دهستانهاي بخش زاليان شهرستان شازند:
دهستان پل دوآبدهستان زالياندهستان نهرمياننقطه شهري: توره
همچنين فرمانداري اين شهرستان از نظر تعداد روستاي تحت پوشش يکي از بزرگترين فرمانداريهاي کشور مي‌باشد.
جمعيتبنابر سرشماري مرکز آمار ايران، جمعيت شهرستان شازند در سال ۱۳۸۵ برابر با ۱۲۰۱۰۲ نفر بوده‌است.
صنايعنيروگاه حرارتي شازند, پتروشيمي اراک, پالايشگاه هفتم تير شازند کارخانه قند شازند

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

شهرگرد
شهرگرد 1220 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :