بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
روستای ده چناشک

توضیحات

موقعيت و تاريخچه روستاي ده چناشک از توابع بخش مرکزي شهرستان مينودشت، در ۳۰ کيلومتري شهر مينودشت و ۱۳۰ کيلومتري شهر گرگان قرار دارد.
از مینودشت که به طرف تنگه چهل چای آمدی و حدود ۲۰ کیلومتر راه را که طی کردی پلی وجود دارد که راه را به دو نیم تقسیم می کند سمت راست به روستای قلعه قافه و توابع می رود و سمت چپ به روستای ده چناشک می رسد.اين روستا، در محدوده‏اي کوهستاني استقرار يافته و در بین دو روستا به نام دوزین و قلعه قافه قرار گرفته است . این روستا تحت تأثير اقليم کوهستاني داراي زمستان‏هاي سرد و تابستان‏هاي معتدل است. مردم روستاي ده چناشک به زبان فارسي با لهجه محلي سخن مي‏گويند، مسلمان و پيرو مذهب شيعه جعفري هستند.الگوي معيشت و سکونتروستاي ده چناشک با جمعیت فراوانی که دارد در بین روستاها زبانزد است .درآمد اکثر مردم روستاي ده چناشک از فعاليت‏هاي زراعي، باغداري و دامداري تأمين مي‏شود. تعدادي از مردم در امور خدمات و صنايع دستي اشتغال دارند.زمين‏هاي زراعي روستا به صورت ديم کشت مي‏شوند و محصولات عمده آن گندم، جو و يونجه است. شرايط مساعد اقليمي موجب رونق باغداري شده و ميوه‏هاي زردآلو، گردو، سيب، آلو و غيره در آن به عمل مي‏آيد. در این روستا شالی نیز کشت می شود.پرورش گوسفند، بز و گاو در روستا رواج دارد و محصولات دامي آن شامل گوشت، پشم و فرآورده‏هاي لبني مانند شير، پنير، کره و روغن حيواني است.روستاي کوهستاني ده چناشک با بافت مسکوني متراکم است. از همين رو، نماي ظاهري روستا بسیار زیبا و با کوچه‏هاي با عرض مناسب مي‏باشد.رودخانه‏ زيباي از وسط روستا مي‏گذرد و آن را به دو بخش تقسيم مي‏کند. بسياري از خانه‏ها فاقد حياط هستند و در ورودي آن‏ها به کوچه باز مي‏شود.مصالح به کار رفته در بناهاي قديمي غالباً از گل، کاهگل، چوب، خشت و سنگ است و در ساخت خانه‏هاي جديد از مصالح سيمان، گچ، آجر، تيرآهن و مانند اين‏ها استفاده شده است.جاذبه‏هاي گردشگري۱- برفچال:از داخل روستا چند کیلو متری را به طرف آییش بالای روستا و سمت کوه و نوار مرزی گلستان با شاهرود که حرکت کردی ( البته با وسیله نقلیه نیز می شود به آنجا رفت اما با احتیاط) و از آرام گذشتی به درختان تنومند و بلند بر می خوری و از لا به لای درختان باید بگذری و از بلندی ها عبور کنی و مواظب باشی که تمش های وحشی که در بهار با دانه ی خوشمزه خود به آدم لبخند می زنند پایت را نیش نزنند مقداری که از کوهپایه به بالا رفتی برفچال را نظاره خواهی کرد دنیای سرما و یخ ُ در دل تابستان با یخ و برف فراوان لحظات فرح انگیزی را به انسان می دهد سرت را به پایین برفچال خم کنی سرمای عجیبی بر بدنت می خورد که استخوانهای را سوز سرما بی حس می کند در لحظاتی که خارج از آنجا وسط تابستان گرما بالای ۴۰ درجه است و انسان حس عجیبی پیدا میکند ُ با تجهیزات که باشی می توانی به وسیله طناب به پایین برفچال رفته و با تبر تکه های برف و یخ را از هم جدا کرده و خارج کنی البته لباس گرم فراموش نشود . نوش جانتان یک بار اگر تجربه کنید هر ساله به ده چناشک سفر خواهید کرد.۲- چشمه‏هاي متعدد ُ چشمه حسن (تأمين کننده آب شرب ده چناشک) ُچشمه تاشته ُچشمه ارویس ُچشمه ننه قزی ُ چشمه راه پی ُ چشمه تنگه ُ چشمه سرچشمه ُ و… در داخل روستا قرار دارد.۳- در بالای پیشانی روستا زمینی وجود دارد که در میان جنگل محصور است و دارای چشمه ای است که آب گوارایی دارد و نام آن را به زبان محلی تاشته می گویند که وقتی از بالای آن زمین به روستا نگاه می کنی روستا مانند نقشه ای است که در روی کاغذ کشیده باشی در جلوی چشمانت قرار دارد.و در آن چشمه ای وجود دارد با آبی گوارا.
دو رودخانه از ارتفاعات روستا سرچشمه مي‏گيرد و پس از عبور از ميان دره‏اي عميق، روستاي ده چناشک را به سه قسمت تقسيم مي‏کند و بر شگفتي و زيبايي آن مي‏افزايد.کوه‏هاي سر به فلک کشیده خواجه قنبر و بقعه تو و کوه دوجوز و یالهای بلندی روستاي ده چناشک را در بر گرفته‏اند؛ اين ارتفاعات زيبا، از جنگل‏هاي درختان سوزني برگ و پهن برگ و انواع گونه‏هاي جنگلي و همچنين مراتع غني با انواع گل‏ها و گياهان پوشيده شده‏اند و چشم‏انداز ارتفاعات، حاشيه رودخانه و چشمه‏ها، فضاي دل‏انگيزي براي اقامت و جذب گردشگران پديد آورده‏اند.معماري قديمي روستاو بافت زیبای آن که در تمام روستاها زبانزد است ، از جمله جاذبه‏هاي روستا محسوب مي‏شود.
۴ilxeza3se4xs8z0d98q.jpg
غذاهاي محلي :
روستا مشتمل بر انواع غذاهاي گوشتي مانند آبگوشت، کباب، انواع خورشت و آش است. انواع مواد لبني شير، ماست، پنير و کره از غذاهاي مکمل روستاييان است.اين روستا از طريق شهر مينودشت قابل دسترسي است و جاده‏اي زيبا و جذاب دارد.
یکی از کارهای جالب و سنتی روستای ده چناشک گرفتن کره ُ دوغ و کشک و قره قروت می باشد که در اصطلاح روستا به آن (دووره شاندن) می گویند.
۷bjj01tu88fvp4yysrq5.jpg49y78b9n2937ny2o6dml.jpg
هر ساله در وقت شروع رسيدن گندمها و در زماني كه هنوز به زردي مي زند براي تفريح و لذت از خوردن گندم چند خوشه از گندم را به هم پيچيده و بر روي آتش مي گذارند ( به آن دلمل مي گويند) و سپس آن را با دو دست مالش داده تا دانه هاي ان بريزد و آن را پاك كرده و مي خورند .
rztijp7cdtnrfx564aa8.jpg
مکانهای مذهبی و زیارتی:۱- مسجد جامع روستا۲- مسجد صاحب الزمان (عج) .۳- حسینیهدر روستای ده چناشک درختی تنومند وجود دارد که بر شاخه های آن با نخ گره هایی می زنند و نذر و نیاز می کنند و به آن پیر حاجات می گویند.و در پایین دست آبادی نیز گفته ها حکایت دارد که امامزاده ای وجود دارد ولی هنوز اقدامی صورت نگرفته است.
چندین طایفه در روستای ده چناشک زندگی می کنند :۱- طوسی۲- مصطفی لو۳- خواجه۴- نوری۵- غریب

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

روستا شناسی
روستا شناسی 2461 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :