بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
کلاردشت

توضیحات

کِلاردَشت ناحيه‌اي در استان مازندران و از توابع شهرستان چالوس است. ۱۷۰ کيلومتر با تهران فاصله دارد. مرکز کلاردشت حسن‌کيف است.اين ناحيه از جنوب به قله تخت سليمان تا حدود گردنه کندوان و از شمال به درياي خزر و شهر تنکابن، از شرق به چالوس، نوشهر و کجور و از غرب به قزوين و الموت محدود است.از آثاري که در ناحيه کلاردشت و تپه‌هاي اطراف آن کشف شده معلوم مي‌شود که قسمتي از اين منطقه در ادوار باستاني، آباد و داراي ساکنيني بوده‌استکلاردشت داراي آب و هوائي معتدل است. وجود رشته کوه‌هاي البرز در کناره‌هاي درياي خزر موجب متوقف شدن رطوبت در دامنه‌هاي آن گرديده و سبب بارش باران فراوان در اين ناحيه از شمال کشور مي‌شود. بخشي از اين بارندگي‌ها در ارتفاعات کلاردشت منجر به بارش برف مي‌شود و به همين دليل است که هواي کلاردشت در مقايسه با ديگر مناطق استان مازندران بسيار خنک‌تر و مطبوع‌تر است. جنگل‌هاي انبوه و سرسبز، رودخانه سردآبرود، کوه‌هاي علم کوه و تخت سليمان در بخش غربي، جنگل‌هاي عباس آباد در بخش شمالي، جنگل‌هاي بخش جنوبي، کوههاي کم ارتفاع و روستاهاي دامنه اين کوه‌ها در بخش شرقي، از ديگر مشخصه‌هاي اين منطقه‌است.
جمعيت کل کلاردشت با احتساب مرزن آباد و روستاهاي اطرافش در فصل سرما کمتر از ۴۰۰۰۰ نفر است، در حاليکه با آغاز فصل بهار و آمدن مسافران از مرز ۱۲۰۰۰۰ نفر نيز ميگذرد.
کلاردشتي‌ها زبانشان، کردي، گيلکي، لکي و يا فارسي است.از شاعران، ابوذر فقيه ملک مرزبان که اشعاري در توصيف کلاردشت سروده‌است مي‌توان نام برد.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

شهرگرد
شهرگرد 1220 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :