بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو

خانه آيت الله خاتمي (موزه رجال و مفاخر اردكان)

جاذبه های فرهنگی
  • بازدید - 404
خانه آيت الله خاتمي (موزه رجال و مفاخر اردكان)

توضیحات

تاریخ بنای این خانه ساده و قدیمی به دورۀ قاجار برمی گردد. از درهای اتاق سه دری باغچه کوچک و حوض باصفا را می بینی داخل حیاط برو خانه سه جبهه ای است در سمت راستت سه اتاق کوچک وجود دارد. اتاقهایی که درهای چوبی دولنگه، آنها با شیشه های رنگی و سردر هلالی دیدت را می رباید. در روبروی اتاق سه دری زمستانی اتاق سه دری تابستانی وجود دارد که از پس صفه ورودی آن فضای شبهای تابستان و شب نشینی ها و قصه های پدر و مثنوی و حافظ خوانی را بیادت می آورد.آن سوی صفه دهلیزی است که به مطبخ می رسد کمی در فضای مطبخ که باشی بوی (تنورک) نان محلی شهر و غذایی که در دیگ سنگی بار گذاشته شده و بوی دود و گرمای آتش را برای راحتی فرزندان و همسرش تحمل می کند.
بازاريست كوچك ولي باصفا و زيبا، بازاري به نام زرين، بازاري كه به كمك نمايندگي ميراث فرهنگي و سازمان بهسازي و نوسازي شهرداري اردكان مرمت شده، كوچك است ولي در گذشته بزرگترين چهارسوق جنوب كشور را داشته است. از ميان بازار كه مي گذري به مسجد جامع شهر با قدمت ۸۰۰ ساله مي رسي آنجا كه زيلوهاي ۸۰۰ ساله اش از مردمان گذشته حرف مي زنند از آمدنها و رفتن ها از شبهاي رمضان و مراسم هاي محرم حرف مي زنند.
از كوچه و ساباط مسجد كه مي گذري به طرف محله چرخاب به آب انبار قديمي محله مي رسي، آب انبار مجد آب انباري كه زماني از پله هاي پاياب آن مردان و زناني بالا و پايين رفته اند كه حالا افتخار شهر و كشورمان هستند. آب انبار سر كوچه اي است كوچه اي با خانه هايي درخور ولي كوچك، قدم به قدم به انتهاي كوچه كه مي رسي و از سايه و آفتاب كوچه باريك كه مي گذري يك بالاخانه نظرت را جلب مي كند، در زير بالاخانه دري چوبي كوچك و دولنگي. در را بگشا دهليزي باريك و كوتاه، تو را به حياط مي برد، در ميان دهليز سه در است اولي دري كه به بام و به طرف بالاخانه مي رود. دومي و سومي درهايي است كه به بيروني و اتاق زمستاني سه دري مي بردت، كمي دقت لازم است تا جلسه و محفل درس و بحث ديني و مذهبي را در آن ببيني. در ميان جمع مردان ديني آينده، استادي باتدبير و تدبر مردي روحاني نظرها را جلب مي كند. آيت ا… سيد روح الله خاتمي روحاني روشن ضمير و مبارزر، امام جمعه و مدرس حوزه علميه شهر است. آيت الله خاتمي بزرگ مردي كه در شب دوشنبه دهم ماه مبارك رمضان سنه ۱۳۲۴ ه . ق ديده به جهان گشود، وي پس از اتمام دوران كودكي به تحصيل علوم ديني پرداخت و تا سن ۱۷ سالگي در اردكان و پس از آن براي ادامه تحصيل و كسب علم به اصفهان كه در آن زمان مركز آموزش علوم ديني بوده است مي رود و تا سال ۵۵ ه . ق در آن شهر به كسب علم در علوم گوناگون مي پردازد. وي پس از بازگشت به اردكان به تأسيس حوزه علميه همت گماشت و در نهضت انقلاب اسلامي، رهبري شجاع و اثرگذار براي اين شهر بود. مردي كه سالها امام جمعه اردكان و يزد بود پس از يك دوره بيماري سايه حمايتش را در پنجم آبان ماه ۱۳۶۷ بركشيد و به ديدار حق شتافت.
از ميان تمام يادهاي اين مرد بزرگ، باز در خانه اش گشتي مي زنيم تا بدانيم مرد اين چنين، چگونه و چطور مي زيست.
تاريخ بناي اين خانه ساده و قديمي به دورۀ قاجار برمي گردد. از درهاي اتاق سه دري باغچه كوچك و حوض باصفا را مي بيني داخل حياط برو خانه سه جبهه اي است در سمت راستت سه اتاق كوچك وجود دارد. اتاقهايي كه درهاي چوبي دولنگه، آنها با شيشه هاي رنگي و سردر هلالي ديدت را مي ربايد. در روبروي اتاق سه دري زمستاني اتاق سه دري تابستاني وجود دارد كه از پس صفه ورودي آن فضاي شبهاي تابستان و شب نشيني ها و قصه هاي پدر و مثنوي و حافظ خواني را بيادت مي آورد.
آن سوي صفه دهليزي است كه به مطبخ مي رسد كمي در فضاي مطبخ كه باشي بوي (تنورك) نان محلي شهر و غذايي كه در ديگ سنگي بار گذاشته شده و بوي دود و گرماي آتش را براي راحتي فرزندان و همسرش تحمل مي كند.از مطبخ كه خارج مي شوي در همان دهليز باريك چند پله به پايين مي گذاري به سردابي كوچك مي رسي. در انتهاي دهليز به پاباب قنات مي رسي اينجاست كه به هنر معمار اردكاني پي مي بري در فضايي به اين كوچكي پاياب و زيرزمين و اتاق انباري در بالاي زيرزمين، معمار اردكاني از تمام فضاها استفاده بهينه كرده به گونه اي كه نقطه بي استفاده اي نمي بينيم.
خانه را كه مي بيني جز خانه و فضاي معماري چيز ديگري ندارد. ولي اصل، مردماني هستند كه روزگاري را با صفا و صميميت و دين مداري در اين خانه گذرانده اند.بخاطر همين مردمان هستند كه اين خانه، به ياري فرزندان آيت الله خاتمي(ره) و ميراث فرهنگي اردكان به موزه رجال و مفاخر شهرستان اردكان تبديل شده است.
خانه خاتمي در سالي كه گذشت با تكميل سيستم برق به نور پردازي مجهز گرديد. و نيز براي راحتي بازديد كنندگان به آبسردكن مجهز شده و چون چندسالي از زمان مرمت اوليه بنا گذشته، نمايندگي ميراث فرهنگي مرمتهايي را براي سلامت و سرزندگي بنا انجام داده است.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

تاریخ ایران
تاریخ ایران 2986 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :