بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
روستای بيدكلمه

توضیحات

بیدکلمه Bid Kalmeh(بی کلمه) روستایی است از توابع شهرستان بروجرد در استان لرستان. این روستا در دهستان اشترینان در بخش اشترینان این شهرستان قرار دارد کوه یزدگرد و قلعه یزدگرد در نزدیکی این روستا قرار دارند.جمعیت
بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت بید کلمه در سال ۱۳۸۵ برابر با ۸۷ نفر بوده است که
از این میان ۴۴ نفر مرد و بقیه زن بوده اند. این روستا ۳۳ خانوار داردحاج حسن در حال حاضر در خانه قدیمی حاج ملاقا سکونت دارد. در صورت تمایل به استفاده جاذبه های گردشگری و تاریخچه می توانید با کدخدا حسن تماس بگیرید.
جغرافياي طبيعي
کوه‌های این روستا عبارتند از : هریلی، برآفتاب بردی، غار، غار کوچیکه، توک تیزه، شه مراد، یزدگرد، زمین آسمانی، نسار سرخه و تپه گر كه به بلندی های واشان می رسد.
قنات‌هاي این روستا عبارتند از : در پنه(دره پهنه)، سرسوک، هگوالهی(حبیب الهی)، استخر باغ، گبری، مین گاوی، سرخه بالا، سرخه پایین، عینل، دربند، کاسه پشت، باقری، خون کرده و بید.
دارای دیمزارهای کپکی، اسبی خانی(سفید خانی)، باغ های بید، دره یونجه ها، قه گر (سینه تپه گر)، دره حاج خدر و سنگ سفید مي‌باشد.
مردم‌شناسي
به لحاظ بافت جمعیتی ساکنان این روستا اکثرا فامیل محسوب می شوند، و دارای دو تیره اصلی ملاآقائی و بهرامی هستند؛ فامیلیهای ملاآقائی، آقائی، روزبهانی مختص تیره اول و فامیلی بهرامی مختص تیره دوم است.
پیدا شدن قبر به تاریخ حدودا ۹۰۰ قمری به نام خیرالله فرزند آدینه علی از قدمت چند صد ساله این روستا خبر می دهد
از آنچه شنیده شده است بهرام(جد تیره بهرامی ) خواهر زاده حاج ملاآقاجد تیره ملاآقائی بوده است.که طی سال … وارد این روستا شده اند
حاج ملاآقا دارای پنج پسر به نام های محمدولی، آقا کوچک، حاجی عطا، رحمان، رحیم، کریم و دختری به نام شریفه بوده است بهرام نیز دارای سه پسر به نام های برزو، فلامرز و محمد بوده است
در اوایل دهه ۴۰ در پی درگیری خونین میان دو طایفه آقایی و بهرامی پری از نوادگان حاج ملاآقا جان خود را از دست داد. بافت قديمي بيدكلمه شامل سه قلاع به نام‌هاي (قلاع گپ)،(قلاع هاري)و(قلاع مينجايي) مي‌باشد.در مركز قلاع گپ برجي بزرگ قرار دارد كه به برج قلاع گپ معروف است كه البته در سالهاي اخير بخشي از آن تخريب شده است.
پا نوشت:(به نقل از ناصر جاج مجتبی)
در زمان قدیم درخت بیدی، بلند، کهنسال وتنومندی درابتدای روستا بوده که هم اکنون نیز بقایای آن موجود است ودرآن زمان صفر علی لر که بنیانگدار بیدکلمه است با ظایفه اش که اهل روستای چقایی بودندبه زبان لکی صحبت می کردند و با این زبان معنی (بید بزرگ )میشود (بید کلنه) که به مرور به بیدکلمه تغییر یافته است .

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.