بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
روستای کمال الملک ( کله )

توضیحات

دهکده ییلاقی و سردسیر کمال الملک (کلّه) از توابع شهرستان کاشان می باشد که در ۴۰ کیلومتری شمال غربی این شهرستان واقع شده است . این دهکده زیبا در نزدیکی مشهد اردهال و در جوارحرم مطهر حضرت سلطانعلی ابن محمد باقر (ع) (۱۵ کیلومتری) آن قرار دارد.
در طول قرنهای گذشته همواره شخصیت های علمی و قضات باسوادی در این دیار می زیسته اند که مهمترین سند این مطلب وجود خاندان غفاری وآخرین بازماندگان آنها از کمال الملک تاسرهنگ علی اکبر غفاری (وکیل آیت الله طالقانی) در این دیارمی باشد.
شجره نامه ای که این خاندان را بعد از ۴۰ نسل به اباذز غفاری می رساند ، در مقبره خاندان غفاری در کلّه روی لوحی برنزی و طلایی رنگ حکاکی شده است .
این روستا از دیر باز به مهد علم و فرهنگ در بین روستاها و حتی شهر های اطراف معروف بوده که وجود هنرمندان و عالمان و کاتبان برجستهدر گذشته و امروز دلیل این مدعاست .
روستای سر سبز وتاریخی کمال الملک ، کلّه
دارای ابنیه تاریخی بسیاری است که درکنار اماکن بی نظیر طبیعی وگردشگری اش می تواند برای مخاطبین تازگی و جذابیت منحصر به فردی داشته باشد. این اماکن به قدری کم نظیر و ماندگارند که در کتاب مرجع و نفیس تاریخ کاشان به چهارمورد از این اماکن اشاره شده که در این بخش به این موارد اشاره ای می کنیم
۱-قدمگاه علی
در ارتفاع ۱۹۰۰متری کوه زیبا وی تجر کوه کلّه شکاف بزرگی خود نمایی می کند که دران مکان شکافهای است در سقف که به صورت دائم و یکواخت(قطره قطره)اب ازانها جاری است و مردم قدیم تاامروز آن رااز معجزات حضرت علی (ع) میدانند.
۲-آبجه کَهره
در جنب قدمگاه نیز چشمه ای است که ان راهم ازمعجزات مولا میدانند این چشمه ابی گوارا دارد که فقط به قدردهانه گلابدانی آن آب میاید از عجایب آن این که در قدیم رسم بوده که در سرچشمه فرد سر خود رادرون سوراخ چشمه می کرده و با صدای بلند و ۳مرتبه می گفته:های آبجه کهره سه مهمان عزیزت بمدا(آمده) آب سر ده وآب در هربار گفتن زیاد میشده
۳-سوراخ سه میله
در ۵۰۰ متر پایین تر از قدمگاه علی در ارتفاع ۱۵۰۰ متری سوراخی است که هر گاه در طول سال بخصوص بهار ۳ روز پیاپی باران ببارد آب ازاین سوراخ ناگهان جستن می کند و به شیب کوه جاری شده آبشارهای زیادی با مناظر زیبا در مسیرش ایجاد می شود.
شخصیت های مهم روستا عبارتند از:
۱-محمد غفاری کلّه کمال الملک
بزرگترین نقاش کشورمان (پدر نقاشی ایران سبک رئالیسم استاد تا ۱۲ سالگی در کلّه می یسته و نیز خواندن و نوشتن و ذائقه بی نظیر نقاشی اش را در این دهکده زیبا کسب کرده است (متولد ۱۲۲۶) شمسی در کلّه کاشان – متوفی ۱۳۱۹ در نیشابور)
۲-میرزا بزرگ غفاری(پدر استاد کمال الملک)
ایشان در نقاشی و دورنما سازی استاد بوده و از تصویرگران کتابهای چاپ سنگی بوده که بیشترین نقش را در نبوغ استاد داشته است.
۳-ابونصرفتح الله خان شیبانی کلّه .(متولد ۱۲۰۰ شمسی کلّهمتوفی ۱۲۶۵ تهران )شاعر حماسه سرا و چیره دست دوره قاجاریه وی ۱۸۷ سال قبل در کله به دنیا آمده
۴-محمدجلال الدین ابن عبدالغفار خطاط و کاتب.(تولد ۱۲۲۰ کله-فوت ۱۲۷۶ کله)
۵-ملا لطف الله تاج (حاجی تاج کله ای) تولد۱۲۷۵ش ،کله فوت ومدفن۱۳۴۰
واعظ بزرگ دوره قاجاریه -خانه تاریخی تاج(خانه هنر مندان وموزه مردم شناسی کاشان)منزل شخصی ایشان است
۶- ابوترب خان نقاش باشی ، برادر کمال الملک
۷- ابوالحسن نقاش باشی (صنیع الملک ) عموی کمال الملک
۸- قاضی عبد المطلب غفاری کله متولد ۱۰۰ کله (پدر قاضی احمد کله ) به دعوت نادر شاه (نماینده قاضیان کاشان ) در دشت مغان جهت دتاجگذاری و تایید پادشاهی نادر شاه افشار حاضر بوده .
۹- معزالدین خان غفاری کله حاکم کاشان ، قم و نطنز (در سال ۱۱۲۰ ش ) به دستور کریم خان زند (در اداره حکومت کاشان )زبانزد مردم بود .
۱۰- قاضی احمد غفاری کله – پدر معزالدین خان کله . سنگ قبر تاریخی ایشان در زمان مرمت مقبره خاندان غفاری در کله (به دست سرهنگ علی اکبر غفاری) کشف شد که چند سال قبل به غارت رفت . (ت ۱۰۵۰ ش کله – فوت ۱۱۳۵ ش کله)
۱۱- فرخ خان امین الدوله غفاری(ت ۱۱۸۷ ش –فوت ۱۲۴۶ ش )
از رجال نامی و کارآمد دربار ناصرالدین شاه .مزرعه فرح آباد کله تیول فرخ خان بوده . از اماکن دیدنی کله عمار ت بسیارزیبا حوض خانه و حمام تاریخی امین الدوله فرح آباد کله است که در گذشته به فردوس مشرقی مشهور بوده است .
۱۲ – نظام الدین غفاری (مهندس الممالک وزیر عدلیه ناصرالدین شاه وزیر معادن مظفرالدین شاه مولف کتب مختلف ریاضیا ت وی در تاریخ ضرابی کاشان وجود معادن سنگ مرمر در کله (تجرکوه و کوه کره ) را پیشبینی کرده بودند (ت ۱۲۱۸ ش برزآباد کله – متوفی ۱۲۹۳ ش تهران). سرهنگ اریا وزیر راه رضا خان
۱۳-معاون الدوله غفاری(محمد جلال الدین خطاط کله کاتب و منشی ایشان بودند)از کارگذاران و شخصیتهای بزرگ حکومت مظفرالدین شاه.
۱۴-جهانشاه صالح (ت۱۲۷۵ ش کله کاشان)
وزیر بهداری ورئیس دانشکده پزشکی تهران.وی به کله بسیار علاقه داشت و با همکاری ایشان در سال ۱۳۳۵ درمانگاه کمال الملک در کله تاسیس شد.
و بسیاری دیگر

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

روستا شناسی
روستا شناسی 2461 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها