بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو

استان البرز

شهرها
  • بازدید - 772
استان البرز

توضیحات

مدت زیادی از شکل‌گیری #استان_البرز نمی‌گذرد. تا چند سال قبل، #کرج و شهرهای اطرافش بخشی از استان تهران به‌‌شمار می‌رفتند. در سال ۱۳۸۹ شهرهای غرب تهران، استان البرز را تشکیل دادند و کرج مرکز استان شد. بی‌جهت نیست که به این‌جا ایران کوچک می‌گویند؛ کرج بعد از تهران مهاجرپذیرترین شهر کشور است و تنوع اقوام در آن خیلی زیاد است.
بخش بزرگی از رشته کوه #البرز از شمال این منطقه می‌گذرد و به همین دلیل این استان نوپا البرز نام گرفته است. البته قدمت زندگی در این منطقه بسیار طولانی ا‌ست. گذشته از این‌که در اوستا و شاهنامه‌ی فردوسی نام کرج آمده، در اطراف شهر باقی‌مانده‌ي نیایشگاه‌ زرتشتیان و آثاری از دوره #هخامنشی دیده می‌شود.
جغرافیا
جاده کرج - چالوس که از زیباترین جاده‌های ایران است، البرز را از شمال به استان مازندران می‌رساند. از شرق به پایتخت می‌رسیم. از غرب به قزوین و از جنوب هم به استان مرکزی. شمال استان مرطوب و نیمه مرطوب است و جنوبش اقلیم بیابانی دارد. درواقع دو‌سوم از محدوده‌ی این استان کوهستانیست. کرج، #طالقان، #ساوجبلاغ، #نظرآباد، #اشتهارد، #مشکین_دشت، #ماهدشت، #هشتگرد، #کمال_شهر، #محمدشهر، #گرمدره و #فردیس در این استان قرار گرفته‌اند.
آب‌وهوا
در سال ۱۳۹۶ مانند بیشتر سال‌ها طالقان سردترین شهر استان البرز اعلام شد و ساکنان اشتهارد بالاترین دمای استان را تجربه کردند. به‌نظر می‌رسد تابستان بهترین زمان سفر به این منطقه باشد که دمای معتدلی دارد، چراکه در پاییز و زمستان، سرما و برف چاشنی سفر می‌شود.
استان البرز طبیعت بسیار جذابی دارد. تعداد زیادی #آبشار و روستای توریستی در این استان وجود دارد و هر سال مسافران زیادی را به‌سوی خود می‌کشانند. در کرج و اطراف آن دیدنی‌های فراوانی هست که فرصت مناسبی برای گشت‌وگذار فراهم می‌کنند. طالقان هم از شهرهای توریستی استان به‌شمار می‌رود.
غذاهای محلی
#مرجو_خورش طالقان،‌ #آش_جو کرج، #والک_پلو،‌ #خوراک_لوبیا_پیله، #ترشی_آش، #پلاتر_سره و #هلیم با گوشت گوسفندی از غذاهای محلی استان البرز به‌حساب می‌آیند.
صنایع دستی
#گلیم‌بافی، مجسمه‌سازی از بتون آرمه، کوزه‌سازی، سفال‌گری، سوزن‌دوزی، سنگ‌تراشی، شیشه‌گری و منبت‌کاری از صنایع دستی استان البرز به‌شمار می‌روند.
سوغات
استان البرز خاک حاصلخیز و آب‌وهوای مناسبی دارد، به همین دلیل است که محصولات کشاورزی باکیفیتی تولید می‌کند. در طالقان گردو، سیب، گلابی، ریواس، آویشن، تره کوهی، زرشک کوهی و سیب برداشت می‌شود.
مسافرانی که از #برغان برمی‌گردند، آلو برغانی معروف یا گوجه‌سبز برغان، عسل،‌ توت، گردو، ماست، شیر و محصولات لبنی محلی سوغات می‌خرند.
در جاده چالوس فروشگاه‌های زیادی وجود دارد که لبنیات محلی، عسل و قره‌قروت می‌فروشند. عناب،‌ ازگیل، سنجد، خرمالو و انگور هم در استان البرز فراوان است.
آداب و رسوم
مردم استان البرز آداب و رسوم قدیمی و سنتی زیادی دارند. نوروزخوانی، خانه‌تکانی، پخت سمنو و زیارت اهل قبور از آداب روزهای نزدیک نوروز به‌شمار می‌روند. شال‌اندازی، و درجی سران از رسوم شب یلدا در طالقان بوده است

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

شهرگرد
شهرگرد 1220 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها