بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
شهرها
  • بازدید - 292
بهاران شهر

توضیحات

شهر جدید بهاران با وسعت تقریبی ۵/۱۰ کیلومتر مربع با داشتن باغات فراوان ، بیشه زارهای حاشیه زاینده رود و کوههای نسبتا مرتفع از نقاط دیدنی شهرستان فلاورجان می باشد. از دیگر جاذبه های دیدنی می توان به مقبره امام زاده سید محمد ، برج های کبوتر و خانه های قدیمی اشاره کرد. حاج حسن باقریان سهلوانی متخلص به الکن از مفاخر این شهر است که علیرغم بی بهره بودن از سواد خواندن و نوشتن تاکنون سه دیوان از نامبرده به چاپ رسیده است.
موقعیت جغرافیایی شهر بهاران
شهر جدید بهاران از ترکیب چند روستا بصورت یک مجموعه تشکیل شده است که عبارتند از: باغکومه،سهلوان ،اجگرد،حبیب آباد و آب نیل که بعد از گذشت از شهر کلیشاد و سودرجان به سمت چهارراه آب نیل در سمت راست جاده ای شهر قابل رویت است. شهر بهاران در عرض جغرافیایی حدود۳۲درجه و۳۶ دقیقه تا ۳۲ درجه و۳۱دقیقه عرض شمالی و طول جغرافیایی ۵۱درجه و۳۳دقیقه و۳۰ ثانیه تا۵۱درجه و۳۰دقیقه و۳۰ ثانیه طول شرقی قرار دارد. در سمت شمال شهر کلیشاد و سودرجان و دنباله کوههای ایرانکوه تحت عنوان کوههای شغالو و گردآلو.سمت غرب ساحل زاینده رود وبخش مرکزی شهرستان و قسمت جنوب کوه اجگرد و شهر پیر بکران و در سمت شرق دهستان گرکن شمالی قرار دارد.
معرفی جاذبه های شهر بهاران
در میان نقاط شهری شهر بهاران ،اجگرد دارای توان و پتانسیل های مناسبی در جهت گردشگری می باشد. اجگرد در انتهای غربی شهر واقع شده است. در سمت غرب اجگرد جاری شدن رودخانه زاینده رود و وجود باغات فراوان هر ساله دهها هزار نفر را پذیرا می باشد. هم چنین وجود کوه نسبتا مرتفع با ارتفاع نزدیک به ۲۰۰۰ متر و با امتداد چند کیلومتر تحت عنوان کوه اجگرد، زمینه های لازم برای ورزش کوهنوردی را فراهم کرده کست. بطوریکه بسیاری از افراد علاقمند و بعضی از اردوهای مختلف مانند بسیج از این کوه استفاده می کنند و در کنار دامنه شمالی این کوه ساختمان امام زاده سید محمد اجگرد قرار دارد که دارای محوطه باز و دلنشینی با فضای سبز مناسب با درختان زیاد و نهرهای پر آب می باشد که گروههای کوهنوردی اکثرا از آن جهت استراحت ومحل استقرار استفاده می کنند . تلفیق این دو مجموعه کاملی را تشکیل می دهند و همچنین در ضلع شمالی امامزاده و در فاصله حدود ۱۰۰ متر از آن یک مجموعه از برجهای کبوتر قرار دارد که در نوع خود در سطح شهرستان بی نظیر است و می توانند برای بینندگان جالب توجه باشد که به شرح آنها پرداخته می شود.
برجهای کبوتر اجگرد
چنانکه ذکر شد در ضلع شمالی امام زاده سید محمد و در فاصله حدود ۱۰۰ متر از آن ، ۵ ردیف برج کبوتر به شکل خمره یا سیلو وجود دارد که هر بیننده را مجذوب خود می کند که هر کدام به ترتیب از۷،۱۱،۱۱،۱۱،۱۷ برج که قطر برجهای کناری با پی خشتی ۴/۲ متر و قطر برجهای میانی با پی خشتی حدود ۳است که هر کدام بوسیله یک جرز حدود ۷۰ الی ۶۰ سانتی متر به یکدیگر متصل شده اند.
ارتفاع برجهای کناری حدود ۷ متر و برجهای میانی حدود ۹ متر که با ارتفاع برجکهای میانی حدود ۱۰ متر از سطح زمین ارتفاع دارند که دارای کمربند و قطار بندی گچی می باشند با رواج انواع کودهای شیمیایی و آلی این برجها و کبوتران آن از طرف صاحبان آنها به فراموشی سپرده شده اند که با گذشت زمان و عدم رسیدگی و تعمیر آنها در حال تخریب شدن کامل هستند و درز و شکاف بین همه این برجها بخوبی قابل مشاهده است.
آنچه باعث برقراری این برجها تا به حال شده است کلاف شدن آنها به یکدیگر بوسیله تیرکهای چوبی می باشد. وجود این برجها در کنار هم و ایجاد منظره جالب و دیدنی که حتی یک الگوی کم نظیر و خاص از برج های کبوتر است از جهت حفظ آثار گذشتگان در بعد اقتصادی و هنری و جلب گردشگران و مشتاقان دیدن آنها حائز اهمیت می باشد قدمت این برجها به گفته اهالی نزدیک به ۱۵۰ سال است.
امامزاده سید محمد اجگرد
محل امامزاده در کنار کوه اجگرد چنانکه ذکر شد دارای فضای باز با درختکاری فراوان در اطراف و محوطه بیرونی جالب و دلنشین و فراخ که در آن نهرهای آب با فواره تعبیه شده است.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

شهرگرد
شهرگرد 1220 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :