بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
روستای نصيرمحله

توضیحات

نصیرمحله منطقه ای جلگه ای ,با طول جغرافیایی ۴۹دقیقه و ۲۰ ثانیه و عرض جغرافیایی ۴۹ دقیقه و ۷ ثانیه در جنوب غرب شفت واقع است . رودخانه سیاهمزگی از جنوب شرقی آن میگذرد . کوه خیر سنگ در ۲ کیلو متری جنوب غربی و نساء کوه در یک کیلو متری شمال آن واقع است . زبان مردم آن تالشی است . از محصولات آن برنج، ابریشم ، چای ،لبنیات و عسل است .
مالیات نصیرمحله در سال ۱۳۳۰ هجری ۱۵۱۸/۳۲ قران بوده و در نیم فرسنگی امامزاده اسحاق (ع) واقع است . می گویند بانی این روستا نصیر خان بوده است . نصیر خان از حکمرانان منطقه در اواخر قرن سیزدهم هجری بود که خود سرانجام به عللی این روستا را ترک کرد .
نصیرمحله در مسیر جاده شفت به سیاهمزگی واقع است و حدود ۸ کیلومتر با شهرستان شفت فاصله دارد . از این روستا جاده ای آسفالته به طرف دژ قلعه رودخان کشیده شده است .
نصیرمحله مرکز دوخت البسه پشمی در گذشته شفت بود . وجه تسمیه ی این روستا بر گرفته از نام شخصی است که آن را ساخته است و اهالی خود را در همین محل اسکان داده بود .
نصیرمحله در گذشته مرکز یکی از دهستانهای تابع شفت بود . این محل ۵۰۰هکتار برنج زار ،۲۰ هکتار باغ چای ، و ۱۵ هکتار توتستان دارد . سرشماری ۱۳۸۵ ، ۸۰۳ خانوار با ۳۲۳۴ نفر جمعیت دارد که ۲۳۰۹ نفر بالای ۶ سال آن باسوادند .
نصیرمحله دفتر مخابرات ،خانه بهداشت ، به ورز ، مسجد ،شورای اسلامی روستا ، شرکت تعاونی روستا ، برق ، آب لوله کشی ، دبستان ، مدرسه راهنمایی و دبیرستان دارد .
از محلات آن میتوان آهنکل ، بالا چلافت ، پایین چلافت ، چوکا و شاهرز را نام برد . در این روستا روزهای چهارشنبه بازار هفتگی است . نصیر محله در سال ۱۱۳۵ ، ۱۰۷۰نفر جمعیت داشت .
یکی از مساجد قدیمی این منطقه مسجد امام حسن مجتبی (ع) است که در سال ۱۲۹۰ شمسی ساخته شد .
از جاذبه های دیدنی آن میتوان با استخر زیبای آن نام برد که زیبایی منحصر به فردی دارد .
منبع : کتاب تاریخچه شفت (نادر افشاریان )
گردآورنده : وبلاگ نصیرمحله

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.