بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
روستای لویه

توضیحات

معرفی: لویه با جمعیتی بالغ بر۲۵۰ خانوار و ۶۰۰ نفر و با داشتن مناطقی چون آبگرم، سرو سه هزار ساله که از لحاظ قدمت با سرو هرزویل برابری می کند و قلعه تاریخی که با چهار نام با عنوان های قلعه دختر، قز قلعه، قلعه طاهرمیرزا و قلعه زهره شناخته شده است و بر اساس تحقیقات اداره باستان شناسی از مصالح بکار گرفته شده در این قلعه ثابت شد که این اثر تاریخی متعلق به دوران ترکان سلجوقی (حدود ۹۰۰ سال پیش) می باشد.
قلعه طاهرمیرزا در حدود ۲/۲ کیلومتر ی شمال شهرستان رودبار یعنی درست روبروی دو راهی منتهی به روستای لویه در میان آب رودخانه سفید رود جزیره کوچکی قراردارد که در حاشیه آن سازه آجری به شکل دیواری جزیره را احاطه کرده است . این قلعه در سال ۱۳۸۳ تحت شماره ۱۱۷۴۷ در فهرست آثارملی و تاریخی کشور به ثبت رسیده است . ساخت دیوارهای آجری احتمالا برای استحکام بخشی و ایجاد حالت دفاعی مناسب تر برای جزیره کاربرد داشته است قسمت شمالی این جزیره عرض کمتری نسبت به قسمت جنوبی آن دارد . ارتفاع تقریبی قسمت جنوبی از سطح آب به حدود ۸ متر می رسد . جاده رشت به رودبار در آن سوی رودخانه وجود دارد .
در مورد افراد ساکن قلعه روایت مختلفی نقل شده است که معروف ترین آن داستان دلدادگی دو جوان پاک نهاد به نام طاهر و زهره می باشد. علاوه بر قلعه تاریخی اولین پل متحرک در ایران هم بر روی سفیدرود ساخته شد که بقایای آخرین پایه های آن در زیر پل اتوبان فعلی در میان آب های خروشان در حال تخریب است. علیرغم همه توانمندی ها لویه جزئی از شهر رودبار بوده ولی به علت توجه کمتر به این منطقه این موضوع را بهانه قرار داده و با اهالی این منطقه به گفتگو نشستیم که در ادامه ماحصل این گفتگو را می خوانید.
چشمه آبگرم لویه ” وجود چشمه آبگرم در شهرستان رودبار از نکات مهم در امر گردشگری است، برای رفع بسیاری از بیماریهای مفصلی گردشگران و مسافران می توانید سری به چشمه آبگرم لویه بزنند، این چشمه‌ در انتهای روستای لویه قراردارد.
” آبگرم علی داشی ” این مکان به دلیل نزدیکی به جاده رودبار به رستم آباد و واقع شدن در یک محیط ییلاقی و خوش منظره از رونق بسیاری برخوردار است، آبشاری زیبا در کنار آن وجود دارد و دارای خواص درمانی بسیاری می باشد که به از بین بردن درد مفاصل، کمردرد، قولنج و تقویت اعصاب می توان اشاره کرد.
فرزاد خوشدل عضو هیئت امناء لویه در گفتگو با خبرنگاران ما با بیان اینکه منطقه لویه دارای پتانسیل های فراوان در بخش گردشگری و جذب توریست می باشد اظهار داشت: این منطقه دارای مزایا و معایب می باشد که در وهله اول رسیدگی به معایب برای رفاه حال عموم باید جزء اولویت ها قرارگیرد. مشکل اصلی لویه ورودی منطقه بوده که فاقد روشنایی است و این امر باعث سرقت کابل های ورودی لویه شده است. طی درخواست های مکرری که به اداره برق داشته ایم متاسفانه این مسئله حل نشده و هنوز ورودی لویه از نعمت روشنایی بی بهره است.وی در ادامه به دیگر مشکلات لویه اشاره و اذعان کرد: هزینه های سنگین رفت و آمد مشکل ساز بوده و نبود خط ویژه تاکسی، نامناسب بودن جاده و رانش دو پیچ ورودی لویه سبب شده تا رانندگان تاکسی تمایل به مسافرکشی در این مسیررا نداشته باشند. این لویه ای با اشاره به بی رغبتی جوانان نسبت به فعالیت های کشاورزی تاکید کرد: منطقه لویه دارای زمین های کشاورزی مرغوبی بوده و می توان با در نظر گرفتن و اعطای تسهیلات، تجهیزات و امکانات کشاورزی به جوانان، کشاورزی و اشتغال را رونق داد.
خوشدل در ادامه با اشاره به وجود آبگرم در لویه و اهمیت افزایی به این موضوع، ابراز کرد: متاسفانه مسئولین شهرستان رودبار نگاه سردی به آبگرم لویه دارند.خانم بازیار یکی از ساکنین لویه ضمن تشکر از احداث کانال آبیاری کشاورزی، ابراز داشت: این کانال علیرغم اینکه سبب رونق کشاورزی در منطقه می شود، سر پوشیده نبودن و ارتفاع بیش از حد آن باعث بروز مشکلاتی برای کودکان شده است.وی امکانات تفریحی، ورزشی و بهداشتی لویه را ضعیف ارزیابی کرد و گفت: نبود پارک و مکان بازی برای کودکان سبب شده است تا آنها از بازی در فضای مناسب محروم باشند. آیا برای راه اندازی یک پارک ساده با کمترین امکانات به بودجه کلان نیاز است که مسئولین بهانه تراشی می کنند. کمبود امکانات بهداشتی از دیگر دغدغه های این اهالی می باشد.رمضان حیدری از ساکنین لویه با بیان اینکه لویه از امکانات اولیه همچون راه ارتباطی بی بهره است، اذعان کرد: همه عمران و آبادنی ها از راه شروع می شود، متاسفانه ما در اول راه هستیم. وی با اشاره به ضعیف بودن وضعیت بهداشتی منطقه، بیان داشت: درست تعبیه نشدن سطل های زباله و جمع آوری غیر استاندارد زباله ها سبب شیوع بیماری ها در افراد می شود، از مسئولین انتظار می رود که نسبت به این مسئله پیگیری جدی داشته باشند.
منبع:
aliliavaly.persianblog.ir/post/1107/

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

روستا شناسی
روستا شناسی 2461 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :