بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
شهرها
  • بازدید - 246
سرخنکلاته

توضیحات

سُرخَنکَلاته شهري است در استان گلستان ايران. اين شهر در بخش بهاران از توابع شهرستان گرگان اين استان قرار دارد.
جمعيت اين شهر در سال ۱۳۸۵، برابر با ۶,۵۱۱ نفر بوده‌است.
پيشينهدر محل روستاي سرخنکلاته در حدود سي‌صد سال پيش چند خانوار زندگي مي‌کردند ولي پس از گسترش طاعون شديد در منطقه استرآباد اين محل به نام قبرستان‌محله معروف شد.
در اوايل دوره قاجار امير علي‌بيک با عده‌اي از بستگان و افراد طايفه خود به همراه قشوني که رياست آنرا حاجي محمدوردي‌بيک به عهده داشت جهت امنيت استرآباد از ارسباران آذربايجان به اين منطقه آمدند. از آن‌جا که شهر استرآباد ظرفيت پذيرش اين طايفه و قشون را نداشت اين افراد قبرستان‌محله را براي اقامت برگزيدند و در آن‌جا ماندگار شدند. آن‌ها به خاطر اين‌که از پنج گروه (مقصودلو، تاجيک، مارزلو، جلايري، قجر (جرجاني) تشکيل مي‌شدند قبرستان‌محله را بش‌محله (پنج‌محله) ناميدند و بعداً خروس‌محله نيز به آن اضافه شد.
بعدها مقصودلوها و شماري از اهالي سرخنکلاته در جنبش مشروطيت ايالت استرآباد نقش مهمي داشتند. عبدالصمد خان که در سال ۱۲۵۲ ه.ق با فرمان محمدشاه قاجار به رياست و سرکردگي اهالي سرخنکلاته (مقصودلو‌ها) برگزيده شده‌بود در سفر ناصرالدين شاه به خراسان با تفنگداران خود به ناحيه شاهکوه به ديدار وي رفت. از همين زمان بش‌محله با نام سرخن‌کلاته (در اصل سر خان کلاته) معروف شد. کلاته در زبان مازندراني به معناي روستا و آبادي است.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

شهرگرد
شهرگرد 1220 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها