بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
روستای چوشل

توضیحات

این روستا با جمعیتی بیش از ۲۰۰۰ نفر و با شرایط آب و هوایی خاص می تواند به یکی از مناطق توریستی لاهیجان تبدیل شود.
چوشل با داشتن مناظری زیبا و وصف ناشدنی که به وسیله ی جنگلهای انبوه احاطه شده و همچنین اماکن زیارتی جزء معدود روستاهای کشورمان است که متاسفانه با داشتن قابلیت های توریستی متعدد ناشناخته مانده است.
در تابستان اقلیم چوشل گرم و مرطوب و در زمستان ابتدا میزبان بادهای گرم شدید و سپس برف است که به طبیعت کوهستان جلوه ای می بخشد.
زبان گفتاری مردم چوشل، گیلکی (بیه پیش) و (گالشی) است که با گیلکی رشت (بیه پس) از نظر آوایی، واژگانی و پاره‌ ای ویژگی‌های دستوری تفاوت‌هایی دارد. گیلکی بیه پیش خود از گونه‌ای که در نواحی کوهستانی به آن سخن گفته می‌شود، یعنی گالشی،که زبانی اصیل تر و دارای قدمت بیشتر می باشد متمایز است.
*اماکن زیارتی چوشل
سید نجف الدین ابن موسی کاظم (ع)
برادر علی ابن موسی رضا(ع) – بنا بر سندها و شجره نامه – واقع در میان محله روستای چوشل نگین زیبایی برای این روستا محسوب میشود، هر ساله از روستاها شهر ها و همچنین از جای جای ایران شیعیان وفا دار به خاندان پیامبر اسلام به زیارت و مزار این امام زاده مشرف می شوند.
در محوطه ی این بقعه وجود چشمه ای منحصر به فرد زائران را به حیرت وا میدارد، چشمه ی جوشان اما سرد این مزار و همچنین در جوار چشمه، گرمابه ی سنتی و متبرک، برای زائرین این مزار خاطره ای ماندگار محسوب می شود.
جوانان این روستا در دوران ۸سال دفاع مقدس نیز پشتیبان و یاور نظام اسلامی بودند به طوریکه این روستا با جمعیت محدود خود دارای ۶ شهید سرفراز است که این شهیدان در این مزار و بقعه ی متبرک به خاک سپرده شده اند.
هر ساله در ایام محرم عذاداری با شکوهی در این مکان مقدس برگزار میگردد که اتمام این مراسم در سومین روز شهادت امام حسین و یارانش با نام ، (علم واچینی) می باشد ، جمعیت حاضران در این مراسم بالغ بر چندین هزار نفر گزارش شده است. شایان ذکر است مردم این روستا با عزمی راسخ و همتی بلند دست به دست هم داده و این مکان را بازسازی کرده اند.
بقعه امام زاده سیدخلیل (بالامحله چوشل), بقعه امام زاده سیدقاسم (روستای خورتاب چوشل), مزار کوتی , مزار تله از دیگر امام زادگان این روستا می باشد.
جنگل های کاهکوه :
محوریت چوشل را در بر دارند،دارای دو آبشار (جور شارشار) و (جیر شارشار) میباشد ،حیواناتی از قبیل خوک،گراز،پلنگ،گرگ،شغال،خرس،کفتار و انواع پرندگان (مهاجر و بومی) در این جنگل زیبا زندگی میکنند.
نکته جالب توجه این است با وجود حیوانات وحشی گزارشی مبنی بر مداخله حیوانات در زندگی انسانی این منطقه دیده نشده.
جیر شارشار (آبشار پائین):
یکی از دو آبشار واقع در جنگل زیبای کاهکوه است که حدودا در ابتدای این جنگل واقع شده, به دلیل دسترسی راحت تر برای علاقه مندان طبیعت مکان زیبا و میزبان خوبی برای خانواده های مشتاق می باشد.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

روستا شناسی
روستا شناسی 2461 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :