بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
روستای صحراسفيد

توضیحات

روستاي صحراسفيد در استان فارس شهرستان فيروز آباد بخش ميمند واقع شده است .
فاصله ي صحراسفيد از مركز استان يعني شهر شيراز ۱۰۰ كيلو متر از مركز شهرستان يعني شهر فيروز آباد ۵۰ كيلومتر و از شهر جهرم هم ۱۰۰كيلو متر مي باشد.
صحراسفيد از شمال با شهر ميمند ( ۴ كيلومتر ) از جنوب غرب با روستا ي له آب ( ۳ كيلومتر ) از جنوب با روستاي چهار بيد سر تنگ ( ۴/۵ كيلو متر ) از جنوب شرق با روستاي گود كهلوييه ( ۳/۵كيلومتر ) از شمال شرق با روستاي گنك ( ۵ كيلومتر ) و سمت شرق با روستاي پرزيتون ( ۵ كيلومتر ) در ارتباط است .
روستاي صحراسفيد در وسط دشت وسيعي كه از شمال شرق تا جنوب شرق بوسيله ي كوه سپيدار ، از سمت شمال غرب تا جنوب غرب بوسيله ي كوه پادانا ، در سمت جنوب بوسيله ي خرمن كوه و از شمال بوسيله كوه قلات محصور شده است قرار دارد .
با وجودي كه موقيت مكاني روستاي صحراسفيد در جنوب استان فارس قرار دارد اما آب و هواي آن به نسبت نواحي نزديك معتدل مي باشد
روستاي صحراسفيد داراي سابقه ي مدنيت زيادي در ميان روستاهاي بخش ميمند مي باشد به طوري كه اگر در فرهنگ دهخدا كلمه ي « صحراسفيد » را جستجو كنيد مشخصات اين روستا و جمعيت آن در زمان « ۸۳نفر» آب و هوا و محصولات كشاورزي روستا را نوشته ، كه اين خود گواهي بر سابقه ي تاريخي اين روستا در ۵ كيلومتري شهر كوچك و زيباي ميمند فارس مي باشد .
قبل از پيروزي انقلاب شكوهمند اسلامي مردم صحراسفيد در قلعه اي به همين نام زندگي مي كرده اند علت زندگي مردم روستا در قلعه نا امني ها ي دوران طاغوت مي باشد قلعه ي صحراسفيد از چهار سمت خود داراي چهار برج براي نگهباني بوده است كه مردم روستا با نظر كدخدا هر شب چهار نفر در چهار برج مختلف نگهباني مي داده اند تا ساير مردم با خيالي آسوده شب را به صبح برسانند . و بارها اتقاق افتاده كه ياغي ها ي معروف آن زمان براي بدست آوردن آذوقه و ساير ما يحتاج خود به روستا حمله كرده باشند و كدخدا و مردم با سياست و دارايت و بيشتر مواقع با شجاعت از كيان روستا دفاع مي كردند يادشان گرامي باد .
شغل بيشتر مردم روستا كشاورزي مي باشد كه محصول اصلي و عمده ي باغي كه در روستاي صحراسفيد و نواحي اطراف وجود دارد انگور مي باشد كه در شهريور ماه ، محصول انگور به شهرهاي مختلف ايران مانند اصفهان ، تهران ، شهر كرد ، اهواز و —- صادر مي شود علاوه بر انگور گل محمدي ، بادام ، گردو سيب ،نسترن و …هم در اين روستا كاشته مي شود به علت وجود گل محمدي كارگاههاي گلاب گيري زيادي در روستا و نواحي نزديك وجود دارد كه گلاب خود را به شهر ها ي مختلف كشور و كشور هاي عربي صادر مي كنند .

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.