بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
شهرها
  • بازدید - 294
شهر دشه

توضیحات

دشه روستایی است در شمال غربی استان کرمانشاه ایران.
روستای دشه در شهرستان پاوه قرار دارد و با شهر پاوه ده کیلومتر فاصله دارد.
جمعیت این روستا بیش از ۲۰۰۰ هزار نفر برآورد شده‌است. جنگل تپه‌ول مشرف بر این روستا است و از قله بروژ چشم‌انداز سرسبزی بر این روستا نمایان است.
آب آشامیدنی آن از چشمه سرتاویران تامین می‌شود. تعدادی از اهالی دامدار وعدهای بسیار کم باغدار می‌باشندو گروهی نیز در شغلهای دولتی شاغل وبقیه کارهای مناسب با فصل و زمان خاص را انجام می‌دهند مانند سقزچینی گردو شکنی توت فروشی پرورش مقطعی دام (چوب داری) جمعیت آن بالغ بر۱۸۰۰ نفر در تابستان ۱۳۸۶ برآورد شده است. روشتای دشه دارای مردمی با فرهنگ و از لحاظ علمی دارای افراد با سواد است که می‌توان به دانشجویان در حال تحصیل توجه کرد که در سال جاری ۸۶ نزدیک ۴۵ نفر قبولی بود و می‌توان به آقای اله یاری که در کنکور ریاضی در سال ۸۶ که دارای رتبه ۹ بود اشاره کرد.
روستای دشه تقریباً درشمال غربی شهرستان پاوه واقع در استان کرمانشاه است. این روستا از نظرآب وهواهمانندشهرستان های اطراف، معتدل کوهستانی است وبه همین دلیل دارای چشمه های خدادادی متعددی است.
اماعلت نام گذاری این روستا، نام این روستارا می توان ازریشهٔ آن یعنی دژکه به معنی قلعه است برگرفت زیرادراین روستا، قلعه هایی وجودداردکه شایدمهمترین آنها، قلعهٔ پاسگاه واقع درخاور(شرق) روستا باشد که در بالای ان قلعه یک فرورفتگی که شبیه به حوض است وجود دارد که قدمت تاریخی دارد. قله “به روژ” قله ای در مرتفع‌ترین منطقه روستا است که بر روستا اشراف دارد که می توان انرا به سه قسمت تقسیم کرد که در یک قسمت به روستا و در قسمت دیگر به منطقه “کرند” و در قسمت دیگر به “ده ره تفی” که یکی از جاهای دیدنی روستاست و در انجا نیز چشمه ای وجود دارد منتهی می شود. و از دیدنی‌های دیگر روستا می توان به منطقه “هیلاو” اشاره کرد که جدیداً به دلیل رفتن جاده به آنجا باعث جذب گردشگران متفاوت شده است، همچنین به دلیل وجود چشمه تا حدود ۵ سال پیش بعضی از مردم روستا در فصل بهار وتابستان به آنجا کوچ می کردند ودر آنجا بدلیل وجود چراگاه‌های مناسب برای چرای دامهایشان دو فصل از سال را به سر می بردند. از جاهای زیبای دیگر روستا می توان به “ته په وه ل” اشاره کرد که در روبروی محل اسکان اهالی روستا، واقع شده است. واما از مکانهای ممتاز این روستا می توان به قهوه خانهٔ سنتی “هانه کوان” اشاره کرد. این مکان حاوی چشمه ایست که شاید در منطقه اورامانات یکه تاز باشد، این مکان هر ساله گردشگرهایی را جذب می کند.در حال حاضر پروژه ای مبنی بر اینکه اب چشمه “هانه کوان” را برای شرب ساکنین شهرستان پاوه منتقل کنند، وجود دارد که تا حدودی افتتاح شده است. این روستا بدلیل بن بست بودن، زیاد مورد توجه مسئولین محترم قرار نگرفته است، به همین دلیل هیچ نوع امکانات ورزشی در این روستا وجود ندارد، شاید در آینده در این روستا یک سالن ورزشی دایر شود. از نظر آموزشی این روستا حاوی یک دبستان و یک مدرسه راهنمایی است که در حدود ۶ تا ۷ سال است که مکان آن به جای جدید انتقال یافته است، همچنین با پیگیری‌های کارکنان مدرسه راهنمایی توانسته اند که سال اول دبیرستان را نیز در این مدرسه تحت پوشش خود قرار دهند. تا حدود ۱۰ سال پیش اکثر مردم روستا دامدار بوده اند ولی هم اکنون شاید نیمه کم مردم به این کار مشغول باشند که بیشتر دامدارها گاوداری می کنند، مردم این روستا بیشتر به شغلهای فصلی رجوع می کنند مانند گردوشکنی، سقزچینی و … مشغول هستند، بعضی از مردم زنبورداری می کنند و بعضی دیگر باغدارند و تعدادی از اهالی به شغلهای دولتی مشغولند و بعضی دیگر مشغول شغل آزادند. آب شرب مردم روستا از آب چشمه “سه رتاویران” تهیه می‌شود که در مرکز روستا واقع شده است. از چشمه‌های دیگر روستا می توان به چشمه‌های “هانه کوان، سیاسه ر، هوالیس، ده ره تفی، هیلاو و …” اشاره کرد. از محصولات روستا می توان به گردو، توت، و بیشتر انار اشاره کرد.
از مکان های زیارتی روستا می توان به آرامگاه شیخ حبیب الله نقشبندی و شیخ شهاب اشاره کرد.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

شهرگرد
شهرگرد 1220 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها