بومیسم
جستجو
پانوراما دفاع مقدس تهران

توضیحات

سراسر نمای دفاع مقدس که از آن با عنوان پانوراما دفاع مقدس تهران يا پانورامای مقاومت هم نام برده مي شود، يک پرده سينمای کاملا کرویرکه در آن فيلم های با موضوع دفاع مقدس به صورت کاملا ۳۶۰ درجه نمايش داده می شود.سراسر نمای دفاع مقدس یکی از جاهای دیدنی  جدید تهران است که با ساختمان کروی زیبایش، در باغ موزه دفاع مقدس قرار دارد. یکی از شاخص های کشور های توسعه یافته بنا های کروی است و پانورامای بیت المقدس که از آن با عنوان سراسر نمای دفاع مقدس و یا تماشاگه راز هم نام برده می شود، برای اولین بار در کشور به صورت کاملا کروی طراحی شده است.پانوراما دفاع مقدس تهران ، با مساحت ۳۸۴۴ متر مربع و زیر بنای ۸۵۸۰ متر مربع، جزء سه پانورامای بزرگ در دنیا و نخستین آن در خاورمیانه محسوب می‌شود. از ویژگی‌های فنی این بنا می‌توان به قطر ۴۰متری گنبد و بتن مسلح اشاره کرد که ۲۷متر از سطح زمین ارتفاع دارد.کار ساخت پانورامای دفاع مقدس در سال ۱۳۹۰ آغاز شد و این پروژه در نهایت پس از پنج سال در سوم خرداد سال ۱۳۹۵ در باغ موزه دفاع مقدس افتتاح شد.
پانورامای دفاع مقدس یک اثرهنری خلاقانه است که به موضوع اشغال، دفاع و آزادسازی کشورمان از چنگال متجاوزان بعثی می پردازد و به نوعی مکمل باغ موزه دفاع مقدس محسوب می شود. پروژه «سراسر نما» یا همان «پانورامای دفاع مقدس» یکی از تخصصی ترین پروژه های کشور به شمار می آید که از آبان ماه سال ١٣٩٠ در باغ موزه دفاع مقدس در دستور کار شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران قرار گرفت. به دلیل اهمیت و کاربری اراضی عباس آباد و ارتباط موضوعی و معنایی بین پانورامای عملیات دفاع مقدس و باغ موزه دفاع مقدس، محل فعلی برای ساخت این مجموعه در نظر گرفته شد..
هدف از ساخت سراسر نما دفاع مقدس، تجسم عینی نسل امروز از زمان جنگ و ترویج فرهنگ ایثار و مقاومت است. در واقع سراسر نما، بخشی از موزه انقلاب اسلامی ودفاع مقدس است که به شکل ویژه به موضوع عملیات بیت‌المقدس می‌پردازد و نسل امروز را که با زمان جنگ فاصله زیادی دارند با عملیات های مختلف و نیز جان‌نثاری‌ها و از خود گذشتگی شهدا و جانبازان از طریق نمایش فیلم و عکس آشنا می‌کند.تالار ورودی سراسر نمای مقاومت شامل دو بخش است که یک بخش آن به خرمشهر قبل از جنگ و حال وهوای کوچه های آن موقع پرداخته و بخش دیگر آن خرمشهر بعد از جنگ و ماکت های که روایت گر اتفاقات رخ داده در خرمشهر است. ایستگاه پکیچ های فرهنگی و ایستگاه های صلواتی در دستور کار ما قرار گرفته است که از سوم خرداد از این بخش رونمایی می شود.در فضاهای جانبی سراسر نمای بیت المقدس (پانورامای دفاع مقدس) گالری و موزه های مختلفی هم در نظر گرفته شده است. به نحوی که برای بخش گالری حدود ۳۰ نقاشی با امضای هنرمندان و ۳۰ عکس خاص و کم نظیر تهیه شده است.
آدرس : اتوبان حقانی، جنب بوستان طالقانی، باغ موزه دفاع مقدس، پانوراما دفاع مقدس (تماشاگه راز)
منابع : بزنیم بیرون ، مشرق نیوز ، فردا نیوز

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

موقعیت

ارسال شده توسط :

تاریخ ایران
تاریخ ایران 2986 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :