بومیسم
جستجو
غار چنشت

توضیحات

این غار اسرارآمیز در ۶۰ کیلومتری جنوب شهرستان سربیشه و غرب روستای چنشت بر دامنه کوه باقران قرار دارد. غار چنشت بر اساس متون تاريخی، ۶۱۴ سال پيش به وسيله «سيدمحمد مشعشع» كشف شده است. بنا به قول حسامی، سيدمحمد مشعشع پس از كشف غار، اجساد سيدمحمد علوی و دو فرزندش كه از مبارزين علوی بوده‌اند و به دست عُمّال خليفه عباسی؛ «الطايع بالله»، به شهادت رسيده و در اين غار رها شده بودند را یافته و اجساد را از غار به بيرون منتقل و در سردابه‌ای به خاک سپرد و بر آن سردابه بقعه‌ای ساخت كه هم اکنون نیز آن بقعه موجود است.
غار چنشت هزاران سال پيش بر اثر وقوع زلزله‌ای مهيب ايجاد شده است. اين غار فضاهای عجيب و متفاوتی دارد و گاه عبور از آن به سختی صورت می‌گيرد. در هر نقطه‌ای از غار آثار مرگ و حيات پراكنده است. آثار حيات قطعات سفال، چوب و پارچه هستند و آثار مرگ استخوان‌های درهم شكسته و اجساد نيمه متلاشی. وجود اين آثار در غار چنشت حكايتگر اين امر است كه آن محل در دوران درازی از تاريخ به عنوان پناهگاهی امن مورد استفاده فراريان و مظلومان بوده است.
غار چنشت بيش از ۵۹ متر طول دارد و ارتفاع برخی گذرگاه‌های آن از ده متر تجاوز می‌كند، كف غار در همه جا ناهموار است و وسعت آن حدود ۹۰ هزار متر مربع برآورد شده است.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

موقعیت

ارسال شده توسط :

طبیعت ایران
طبیعت ایران 2469 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :