بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
روستای لاسم آمل

توضیحات

روستای لاسم در دهستان بالا لاريجان قرار داشته و از توابع بخش مرکزي شهرستان آمل در استان مازندران است. طبيعت اطراف اين روستا در کنار آبشار آب مراد و جاذبه هاي تاريخي و طبيعي ديگر باعث شده است تا لاسم به يکي از نقاط خوب براي طبيعت گردي يک روزه اطراف مازندران و تهران تبديل شود.از مکان‌های دیدنی و زیبای منطقه بالالاریجان و منطقه لاسم مجموعه آبشار‌های دیدنی معروف به آب مراد است که در دامنه شمالی خط الاراس دوبرار قرار دارد که تعداد آنها به طور تقریبی به ۱۳ آبشار می‌رسد و همچنسن از این میان فقط اولین و بلندترین آنها که در پایین‌ترین نقطه آن در شکاف دو صخره قرار دارد و منظره بسیار زیبایی را پدید آورده و به آسانی در دسترس می‌باشد.
آبشار آب مراد در گذشته تفرجگاه شاهان قاجار از جمله ناصر الدین‌شاه بوده است که بر سر در ورودی غار این ابیات با تصاویر بدیع و زیبای شکار و شکارچی بر روی سنگ حک شده و قدمت تاریخی دارد. این دو بیت را ناصرالدین شاه گفته است :بخ بخ این ماء سلسبیل است می کند اینجا گذاریا که زمزم گشت جاری قدرت پروردگارخوش بود اینجا سماور با کباب و یار و میگه بنوشد گه ببوسد گه خورد گوشت شکارمردم روستا از قول پیشینیان می گویند : هر که حاجتی داشته باشد و به زیر آبشار رود به مرادش خواهد رسید.در بالای آبشار یخ و برف دائمی (یخچال) وجود دارد که در بهار، آب آن بسیار زیاد بوده و رفته رفته تا شروع سرمایی دوباره کاهش می یابد و همچنین وجود پوشش گیاهی زیبا و تخته سنگ های صیقل داده شده به وسیله آب و آبشار های کوچک در مسیر رسیدن به آبشار اصلی و نوای چوپانان و وجود قله کوه دماوند در روبرو و آب بسیار سرد و گوارا این منطقه را به بهشتی حیرت انگیز بدل کرده است.زمان مناسب بازدیدلاسم در ارتفاع بلندي از سطح دريا قرار گرفته است و به خاطر اين ارتفاع هواي بسيار سرد و طاقت فرسا در زمستان و هواي خنک و با صفا در تابستان دارد و همچنین اين ويژگي را اکثر جاهاي ديگر ندارد به طوري که در اکثر سالها در ماه مرداد شاهد ريزش برف و باران وتگرگ مي باشيم.
در جاده هراز از تهران به سمت آمل بعد از پلور کنار جاده تابلوی روستای لاسم به چشم میخورد. وارد جاده فرعی شده ، ابتدا روستای زیار را رد کرده و به روستای لاسم میرسید و فاصله از جاده اصلی تا لاسم ۱۶ کیلومتر است و ادامه این جاده نهایتا به فیروزکوه میرسد.برای رسیدن به آبشار آب مراد از قسمت مرکزی دهکده فاصله گرفت و با پیاده روی در چند کیلومتری جاده خاکی به آن رسید. در این مسیر که از کنار رودخانه بزرگ لاسم که منتهی به رودخانه هراز است گذر می کنید شاهد باغ هایی پر از محصولات کشاورزی که بسیار سرسبز است خواهید بود.اين روستاي زيبا چون ساير روستاهاي اين بخش که در سراشيبي يک دره قرار دارند نيست بلکه در يک دشت زيبا و وسيع که از غرب به شرق و عرض تقريبي ۲ کيلومتر از شمال تا جنوب امتداد دارد به هميندليل اگر در حدود روز پاي درخت ها و نهال هايي که در پاي دره کاشته شده اند آب نرسد خشک خواهند شد و ارتفاع زياد و هواي سرد و خشک سبب مي شود که اکثر مواد غذايي با استفاده از وسايل برودتي مدت ها سالم مانده و فاسد نميشوند.مسیر پیاده روی برای رسیدن به آبشار آب مراد از قسمت مرکزی دهکده فاصله گرفت و با پیاده روی در چند کیلومتری جاده خاکی به آن رسید. در این مسیر که از کنار رودخانه بزرگ لاسم که منتهی به رودخانه هراز است گذر می کنید شاهد باغ هایی پر از محصولات کشاورزی که بسیار سرسبز است خواهید بود.مسیر خودروی شخصی در جاده هراز از تهران به سمت آمل بعد از پلور کنار جاده تابلوی روستای لاسم به چشم میخورد. وارد جاده فرعی شده ، ابتدا روستای زیار را رد کرده و به روستای لاسم میرسید و فاصله از جاده اصلی تا لاسم ۱۶ کیلومتر است و ادامه این جاده نهایتا به فیروزکوه میرسد.
آدرس : مازندران ، آمل ، لاسم
 

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

روستا شناسی
روستا شناسی 2461 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :