بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو

شهر چیتاب

شهرها
  • بازدید - 405
شهر چیتاب

توضیحات

شهر چیتاب مرکز بخش کبگبان در فاصله ۳۸ کیلومتری شهر یاسوج از شمال به دمچنار ، از جنوب به صالحان ، از شرق به نقاره خانه و از جنوب به محمدآباد و جوزار واقع شده است که دارای آب و هوایی معتدل و دلنشین می باشد و ازجمله مناطقی است که تحت عنوان « هدف گردشگری» شناخته شده است . منطقه چیتاب از یک طرف در دامنه کوه های پوشیده از جنگل های انبوه و مراتع سرسبز است و از سوی دیگر مشرف به رودخانه کبگیان با جلوه بسیار زیبا و دیدنی قرار دارد .
پیشینه تاریخی : در مورد پیشینه تاریخی و سابقه سکونت در چیتاب اطلاعات دقیقی در دست نیست اما با توجه به وجود امامزاده ، مقبره های قدیمی ، تونل قدیمی عبور آب از دل صخره و کوه (در تصویر مشاهده می فرمایید ) ، تعدادی درخت کهنسال ، سیستم انتقال آب که از ساروچ درست شده است و چندین آثار تاریخی دیگر چنین برمی آید که سابقه سکونت در این منطقه به هزاران سال می رسد .
بنا بر نقل قول قدیمی ها چیتاب قبلا دارای دو منطقه ده بالا و ده پایین بوده است و طی اختلافی که بین آنها بوجود آمده است ساکنان ده پایین ، شبانه منطقه را ترک نموده و به سوی اصفهان کوچ کردند که هم اکنون در محله ای به همین نام (محله چیتابی ها ) سکونت دارند . و ساکنان فعلی چیتاب از نسل مردمان ده بالا می باشند .
مناطق گردشگری : امامزاده عبداله ، رودخانه کبگیان با درختان سر به فلک کشیده ، منطقه زیبای کورکی ، سد جوزار ، مناطق ییلاقی زیبای گندم کش ، تلخاب ، سرقنات ، میاندوآب ، خهکی ، دره جاپیلل ، که همه آنها به منطقه ییلاقی و گردشگری نرماب منتهی می شود .
پوشش گیاهی و جنگلی : منطقه چیتاب به دلیل داشتن آب و هوای معتدل دارای پوشش جنگلی فراوان مانند بلوط ، بنه ، سیسه ، کله خونگ ، گیلاس کوهی (تگ) ، انجیر کوهی (کره تل) ، بادام کوهی ، کیکم و … و همچنین کوههای مملو از گیاهان دارویی و خوراکی از جمله کنگر، بیلهر، ریواس ، قارچ ، بن سرخ (لیزک)، لوپو ،کارده، تره کوهی ، جاشیر ، موسیر، سیر ، آب اندول ، برنجاس (بومادران) ، درمه ، حلپه ، خاری ، پشموک ، خاکشیر ، انگیون ، کاسنی ، ، و صدها گونه گیاهی دیگر می باشد .
مسیرهای منتهی به چیتاب :
۱- جاده اصلی که از مناطق اکبراباد – امامزاده مختار – منطقه زیبای سرآب بید (گویش محلی سروبی) به سمت چیتاب منتهی می شود .
۲- جاده اصفهان – از پل روستای دارشاهی عبور کرده و از آنجا به سمت چیتاب منتهی می شود .
۳- جاده اصفهان – از پل روستای گندی خوری به سمت روستای گردوه و پس از عبور از دره های بسیار زیبا معروف به تنگ به سمت چیتاب منتهی می شود .
۴- از سمت جاده گچساران – ۱۵کیلومتری نرسیده به یاسوج – دشتروم – دلی خمسیر – کرکرزار به چیتاب که دارای جاده کوهستانی و مناطق بسیار زیبا می باشد .
۵- از سمت مارگون – امامزاده بی بی خاتونین – مناطق زیبای سرچنار و دمچنار به چیتاب منتهی می شود .

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

شهرگرد
شهرگرد 1220 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها