بومیسم
جستجو
غار شگفت یزدان

توضیحات

غار شگفت یزدان در نزدیکی روستای هفتهر در کوه بلندی به نام شگفت، در ۷۰ کیلومتری اردکان در استان یزد قرار دارد. غار اشکفت یزدان از ۳ حوضچه تشکیل شده و آب‌هایی که از سقف می‌چکیده در آنها جمع می‌شده است. غار شگفت یزدان یا غار اشکفت یزدان به علت صعب‌العبور بودن مسیر آن، در اوایل ورود مسلمانان به ایران، زرتشتیان برای اینکه آتش مقدسشان حفظ شود آن را به این غار منتقل کردند و مدت ۳۰ سال در آنجا از آن نگهداری می‌کردند.این غار باستانی در نزدیکی عقدا قرار دارد و از غارهای مقدس زرتشتیان است. هر سال تعدادی از زرتشتیان کشور هند نیز به این محل می‌آیند و شبی را در این غار به سر می‌برند. راه ورودی غار شگفت یزدان بسیار دشوار است، اما در داخل غار محوطه وسیعی است که گنجایش هزاران نفر را دارد.
چندین حوض کوچک و بزرگ و آثاری از ساختمان در آن دیده می‌شود. در غار خاکستر زیادی به چشم می‌خورد و نشان دهنده آن است که سال‌های متمادی آتش مقدس را در این غار محافظت می‌کردند. غار اشکفت یزدان در قرن نهم هجری بیش از ۳۰ سال محل نگهداری آتش آتشکده کاریان بوده است. غاری که یکی از نمادهای دین زرتشت در آن حفظ شده است، نمادی که همچون نور، پرستش سوی زرتشتیان است و زرتشتیان برای نیایش خداوند یکتا رو به سوی آن می‌ایستادند.این غار در ۴۵ كیلومتری عقدا در شهرستان اردکان در نزدیکی روستای هفتهر در کوه بلندی به نام اشکفت واقع است. اشكفت در گویش مردم یزد به معنای شكاف یا غار است. قطر بزرگ غار از سمت دهانه به سمت انتها از ۶۰ متر به ۴۵ متر كاهش می‌یابد. سه چكیده یا استالاگمیت در وسط غار خودنمایی می‌كنند. یكی از آن‌ها حدود ۳ متر و ۸۰ سانتی‌متر ارتفاع دارد و دو چكیده دیگر ۱ متر و ۲۰ سانتی‌متر ارتفاع و حدود ۴۰ سانتی‌متر قطر دارند.
در داخل غار چندین حوض کوچک و بزرگ و آثاری از ساختمان دیده می‌شود که نشان‌دهنده کارکرد سکونتی و عبادتی این غار در گذشته بوده است. این غار برای پیروان كیش زرتشت قابل احترام و مقدس می‌باشد، زیرا در قرن نهم هجری به مدت ۳۰ سال به صورت مخفی محل نگهداری آتش بوده است. خاکسترهای موجود در غار از آتش‌افروزی‌های زرتشتیان در این غار حکایت می‌کند. در حال حاضر علی‌رغم راه ورودی دشوار، هر ساله تعدادی از زرتشتیان هند به این محل آمده و شبی را در این غار به سر می‌برند.در بخشی از مسیر دسترسی به غار امکان تردد با اتومبیل وجود ندارد و باید به صورت پیاده به مدت ۲ ساعت پیاده‌روی نمود و از روی صخره‌های سنگی صعب‌العبوری که شیب نسبتاً تندی دارد، گذر کرد.
غار اشکفت یزدان محل نگهداری آتشی که از آتشکده ی ناهید به روستای هفتاد نزدیک عقدا منتقل شد سپس از آنجا به ترک آباد در اردکان انتقال یافت و پس از ۳۰سال نگاهداری در غار اشکفت یزدان سال ۱۳۲۵خورشیدی به شهر یزد آورده شد (کتاب اطلس کوهها و غارهای ایران انتشارات یزدان صفحه ۲۳۸)

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

موقعیت

ارسال شده توسط :

طبیعت ایران
طبیعت ایران 2469 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها