بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
شهرها
  • بازدید - 339
شهر تخت

توضیحات

بخش تخت از شمال با شهرستان حاجی آباد ، از غرب با بخش بندرعباس ، از شرق با شهرستان میناب و بخش دهبارز هم مرز است . قسمت جنوبی بخش تخت نیز به خلیج فارس منتهی می گردد . شهر تخت مرکز بخش تخت در استان هرمزگان ، شهرستان بندرعباس در مختصات جغرافیایی ۵۶ درجه و ۳۸ دقیقه طول شرقی و ۲۷ درجه و ۲۹ دقیقه عرض شمالی و درارتفاع ۳۶ متری از سطح دریا و در فاصله ۴۵ کیلومتری شمال شرق شهرستان بندرعباس واقع شده و راه دسترسی اصلی ، جاده آسفالته می باشد . این شهر به لحاظ موقعیت طبیعی و توپوگرافی در دشت قرار گرفته و شیب عمومی منطقه از شمال غرب به جنوب شرق است . مساحت کل شهر برابر ۱۲۴۷۸۴۲ متر مربع بوده که از شرق به روستای چاهستان ، از غرب به شهر قلعه قاضی ، از شمال به روستاهای کوهستانی یعنی گیشان ، جَغان و بُهرغ و از جنوب به روستاهای سردره ، آب پیش و سید آباد محدود می شود . البته پیرامون شهرتخت ، شهرها ، دهستانها و روستاهای کوچک و بزرگ اعم از چاهستان ، گیشان ، سَرخا ، مَقسم (سَرجُغ) ، بُهرغ ، جَغان ، زیارت سید سلیمان ، سید آباد ، قلعه قاضی ، سَردره ، آب پیش (هو پیش) و دیگر روستاها قرار گرفته اند .
محدوده بخش تخت را می توان به دو بخش دشتی در جنوب و بخش کوهستانی در شمال آن تقسیم کرد که شهر تخت در محدوده دشتی این بخش قرار گرفته است . دشت تخت به همراه دشت شمیل ، دشت ایسین ، دشت سرخون ، دشت فین و دشت گنو از مهمترین دشتهای شهرستان بندرعباس می باشد . دشت تخت ، پهناور ، مسطح و حاصل خیز است که از لحاظ اقتصادی دارای اهمیت می باشد و از جاذبه های مهم گردشگری نیز به شمار می رود . این دشت بوسیله مسیلی بزرگ و یکسری پشته های طبیعی از دشت سرخون جدا شده است . دشت تخت به دلیل نزدیکی به ارتفاعات نسبتاً بلندی در شمال آن و عبور گسلی شرقی غربی دارای منابع آبی نسبتاً خوبی است . زمینهای رسی و سنگلاخی این دشت نیز شرایط مطلوبی را برای کشاورزی فراهم آورده است .
لازم به ذکر است از لحاظ زمین شناسی ، پهنه ناحیه بندرعباس به ۵ واحد زمین ساختی تقسیم می گردد که عبارتند از زون زاگرس چین خورده ، زون سنندج سیرجان ، زون مکران ، زون فلیش و زون کواترنر که بخش تخت در زون کواترنر قرار گرفته است .

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

شهرگرد
شهرگرد 1220 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها