بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
روستای کوچنان

توضیحات

نام و معناي كوچنانقريه كوچنان واقع در دره کوچنان در مسقط الراس كوه‌هاي طالقان و الموت قرار دارد. اين روستا در ۱۰ كيلومتري شمال شرقي معلم كلايه قرار دارد. در گویش محلی، كوچنان را «کوشنیان» مي‌خواندند.اهالي روستا احتمال مي‌دهند، واژه کوچنان شاید از تركيب «کوه آنچنانی» به معنی «کوه‌ بسیار بزرگ» ساخته شده باشد. برخي هم بر اين باورند که نام اصلی كوچنان «گازران» باشد. گازرگاه، در فرهنگ مرحوم دكتر محمد معین به معنی ” رخت شوي‌خانه” است و گازربه معنی رختشوي. بر اين اساس، گزران ممكن است معناي رخت‌شويان داشته باشد. كساني كه چنين باوري دارند وجود چشمه “پراندج” که آب آن خاصیت برش دارد و در قدیم از آن برای شستن لباس استفاده می شد را به عنوان شاهد خود براي نام روستا مطرح مي‌كنند
كوه‌هاي بلند؛ چشمه‌هاي جوشاناين روستا داراي كوه هاي بلند با شيب نسبتاً تندي است كه از سه طرف روستا را احاطه كرده است؛ شمال ، شرق و غرب. با وجود كوه‌هاي بلند روستا در انتهاي دره داراي شيب بسيار تندي است و كوچنان فقط از سمت جنوب به روستاهاي ديگر، معلم كلايه و قزوين راه دارد. بعد از پشت سر قرار دادن كوه هاي شمالي كوچنان مي‌توا به جنگل هاي دوهزار تنكابن(مازندران) رسيد.وجود اين كوه‌هاي ستبر منظره بسيار زيبا و جالبي را براي روستا ايجاد كرده است از اين كوه‌ها چشمه‌هاي فراواني به طرف روستا سرازير مي‌شود. چشمه‌هاي زيباي كوچنان، آب مورد نياز روستاهاي اطراف و معلم كلايه را نيز تامين مي كند .چشمه‌هاي اين ناحيه، داراي خواص معدني فوق‌العاده هستند. از مهم ترين اين چشمه‌ها مي توان به چشمه‌هاي واقع در كوه‌هاي كوچنان و ارتفاعات خشكه‌چال، دره برگلو، چشمه كنگرين، گرما رود، آتان و … اشاره كرد و از شاخص ترين رود خانه‌ها مي توان الموت رود، طالقان رود و شاهرود را نام برد كه با آب اين چشمه‌ها خروشان‌تر مي‌شوند.پوشش گياهي اطراف روستا زيباي خاصي به آن بخشيده است. در حاشيه كوه‌ها درختان كاج، سوزني برگ، ون، گون، زرشك، زيره و … جلوه‌گري مي‌كند و در اطراف آن حيوانات وحشي زندگي آرامي دارند.
پيشينه تاريخي روستادر كوچنان و حوالي اين روستا، آثاری مربوط به هزاره دوم پیش از میلاد كشف شده است. اين اكتشاف‌ها، از وجود انسان در اين ناحيه مرتفع در هزاره‌هاي كهن حكايت مي‌كند.به گزارش روزنامه همشهري(۱۰ آبان ۱۳۸۵)، آنگونه كه “آتوسا مومنی” مسئول كاوش های دره اندج، به خبرگزاري “ایلنا” گفته است: «از ابتدای مهرماه سال ۱۳۸۵ بررسی‌هایي در این منطقه تاریخی در محدوده‌اي به وسعت ۱۵ كیلومتر صورت گرفته است. در اين بررسي‌ها كه هیاتی ۱۲ نفره از كارشناسان مرمت و استخوان شناسی و عكاسان شركت داشته‌اند، مناطق كوهستانی كوچنان، رك، اندج، كندان سر و ملا كلایه را مورد مطالعه قرار داده‌اند.»
آثاري گرانسنگ از دوران باستان تا دوره صفويهدر این كاوش ها، آثاری از استقرارهای دوره های مختلف تاریخی از دوره اشكانی تا دوره اسلامی و صفوی به دست آمد. یكی از آثار مورد توجه كه مورد بررسی قرار گرفت، قلعه چندر مربوط به دوره اسلامی بود كه دارای ۱۲ اتاق است و ۷ اتاق آن مستندسازی و تصاوير آن بر روی كاتالوگ های مخصوص چاپ شده است. كاوشگران بيم آن دارند كه حفاری‌های غیرمجاز سازه‌هاي تاريخي منطقه را از بين ببرد.
گورهاي شگفت‌انگيزدر كوچنان گورهایي متعلق به هزاره‌هاي اول و دوم پیش از میلاد نیز یافت شد. این گورها به طرز بسیار زیبایی ساخته شده و جای بسی تعجب است كه چنین سنگ‌های عظیمی با چه وسایلی در آن زمان در این گورها جای گرفته‌اند. این گورها به گونه ای طراحی شده كه آب در آن نمي‌ماند و آب جمع شده به داخل آنها از طريق لوله های سفالی به قسمت بیرون از گور سرریز مي‌شود تا باعث فساد جسد و اشیای داخل آن نشود.به گفته “آتوسا مومنی” سفال‌های كشف شده در این گورها، بسیار حرفه‌ای و ظریف ساخته شده‌اند. اين سفال‌ها با نمونه‌هاي كشف شده در سیلك كاشان شبیه هستند و این موضوع قابل تامل است.
قلعه‌هاي تاريخي و ناگفته‌هاي بسيارناگفته های بسیاری در اين منطقه وجود دارد و كاوشگران امیدوارند با پژوهش‌های گسترده‌تر بتوانند نكات جدید و قابل توجهی در اين ناحيه دريابند.۳ قلعه در بررسی‌هاي كاوشگران مورد مطالعه قرار گرفته است و بررسي‌ها نشان مي‌دهد كه یكی از لایه‌های اين قلعه‌ها مربوط به دوره اشكانی و دو لایه دیگر نیز مربوط به دوره اسلامی است.سرپرست كاوش های دره اندج قزوین معتقد است: گزارش‌هاي مردمي براي ما اهمیت ویژه ای دارد. براي نمونه درمورد قلعه «پس كوش اندج» اطلاعات بسياري از مردم منطقه به دست آوردیم. مردم این منطقه تاكنون از اين قلعه محافظت كرده اند و خوشبختانه علی رغم تلاش های انجام شده، سرقتی از قلعه صورت نگرفته است.به گفته مومني، حدود ۵۰ سال پیش اسكلتی نشسته و به صورت تكیه داده به در از این قلعه بیرون كشیده شد.معلم‌كلايه تشنه آب كوچنانكوچنان، تامين كننده آب شرب شهر معلم كلایه است. به گونه‌اي كه بدون آب كوچنان، اهالي اين شهر تشنه مي‌مانند. رودخانه كوچنان، در فصول گرما ۱۵۰۰ لیتر در ثانیه دبی دارد كه بخشي از آن براي تامين آب شرب معلم كلايه، بخشي براي كشاورزي و بخش ديگري از آن وارد شاهرود و سپس دریای خزر می شود.مسئولان اداره آب و فاضلاب معلم كلایه، همواره طي رايزني‌ها و مذاكراتي با شورا و اهالی كوچنان، سعي دارند كمبود آب این شهر را از رودخانه كوچنان جبران كنند.تركيب جمعيتي روستا در اين روستا، طبق سرشماری ” جمعیت وخانوار نقاط روستایی شهرستان قزوین به تفكیك بخش دهستان وآبادی درسرشماری ۱۳۸۵ ” تعداد۹۰ خانوار ساکن می باشند که جمعیتی بالغ بر ۲۷۶ نفرشامل ۱۴۹ مرد و ۱۲۷ زن را شامل مي‌شوند. بیش از دو سوم اهالي كوچنان باسوا هستند.اكثر مردم روستا، در فصل زمستان به علت سرماي شديد و كمبود امكاناتي همچون لوله كشي گاز به شهر مهاجرت كرده و بعد از پايان يافتن زمستان و فصل سرما به روستا باز مي گردند.اين روستا در سال‌هاي اخير به دليل جمعيت قابل توجه به دهستان تبديل شده و داراي دهداري مي‌باشد وهمچين داراي شوراي روستايي نيز هست.
مطالعات قوم شناختياهالي اين روستا از چند طايفه به نام‌هاي جعفری، داودی، دایمی، روزبه، زارعی، سلیمانپور، شمس، شمسی، صفاری، علیخانی، کوچنانی، معصومی، محمدی، مومنی و یوسفی تشكيل شده‌اند. مردم كوچنان خونگرم، دوست داشتنی، مهمان نواز و سخت کوش هستند.مردم اين روستا داراي فرهنگ غني ايراني هستند. گويش مردم، “تاتي الموتي” است و در اين گويش با اهالي طالقان، حصار خروان، خيارج و تاكستان شريك هستند.مراسم عروسي و سوگواري ها در اين روستا جلوه باشكوهي دارد. اهالي كوچنان، ارادت خاصي به امام حسين(ع) و اهل بيت(س) دارند. دسته‌هخاي عزادار سالار شهيدان كربلا در در ماه محرم، به روستاهاي همجوار يعني اندج و دك هم مي‌روند و متقابلا از سوگواران روستاهاي اطراف استقبال مي‌كنند. در روز عاشورا، مراسم با آتش زدن خيمه‌هاي نمادين حضرت اباعبدالله(ع) بر مظلوميت حسين(ع) اشك مي‌ريزند و در غروب عاشورا براي آن بزرگوار مراسم شام غريبان برگذار مي كنند.كوچنان به چهار بخش تقسيم مي شود كه بنا به گويش محلي “بامحله، وسط محله، پايين محله و كش محله خوانده مي‌شود. به دليل قرار گرفتن قسمتي از روستا در شيب دامنه كوه آن را كش محله مي‌خوانند.شغل مردم کوچنان، به علت کوهستانی بودن منطقه باغ داري و دام داري است؛ درختان سیب، گیلاس، گلابی، آلبالو، گردو بر روی دامنه کوه قراردارد.به دليل وجود خاك حاصلخيز، درختان زيادي در اين روستا وجود دارد و بيشتر مردم امورات خود را با فروش محصولات سر درختي خود مي‌گذرانند وبا وجود هواي سرد اين روستا درختاني نظير سيب،گيلاس،گلابي،آلبالو،گردو،فندوق،… دردامنه ي كوه هاي اين روستا قرار دارد .حدود ۸۰ درصد مردم اين روستا داراي دام مي باشند كه چراگاههاي اين دامها در كوههاي اين روستا مي باشند اين دامها صبح براي چرا توسط چوپان به كوه ميروند و عصر به روستا بازمي گردند ومردم شير آن را مي‌دوشند و صرف تهيه لبنيات و مصرف روزانه خود مي‌كنند.اين روستا داراي صنايع دستي همچون گليم بافي و قالي بافي و نمد زني نيز مي‌باشد و اهالي از فروش اين صنايع قسمتي از مخارج زندگي خود را تامين مي كنند.مراودات اجتماعي اهالي كوچنان، در فضاهاي عمومي و نيز حسينيه، مسجد، حمام عمومي، تكيه‌ و… صورت مي‌گيرد.اهالي كوچنان، خانه‌هاي خود را را با خشت و گل، سنگ و چوب و در سالهاي اخير آجر، سيمان و آهن مي‌سازند. مصالح پيشرفته يعني آجر و سيمان از شهر تهيه مي شود و با كاميون به روستا منتقل مي شود. با اين وجود مصاحي مانند ماسه و سنگ از اطراف روستا تهيه مي‌شود. ماسه را از بخش معلم كلايه در كارخانه نزديك روستاي «رود خانه باغ دشت» تهيه كرده و به كوچنان مي برند.قدمت خانه‌هاي قديمي روستا به صد سال قبل باز مي گردد و اغلب كارايي مسكوني ندارند. البته افراد باحوصله‌اي هم هستند كه هنوز از خانه‌هاي قديمي خود دل نكنده‌اند و با ترميم آن‌ها زندگي در خانه‌هاي تاريخي را به پيشرفت و تكنولوژي ترجيح داده‌اند.بيشتر خانه ها در كوچنان يك طبقه بوده و تعدادي خانه دو طبقه نيز در كوچنان وجود دارد كه اغلب طبقه پايين آن كاربرد مسكوني ندارد. از اين طبقه براي نگهداري دام يا به عنوان انباري استفاده مي‌شود. چند ساختمان امروزي سه طبقه نيز در كوچنان خودنمايي مي‌كند.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

روستا شناسی
روستا شناسی 2461 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :