بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
روستای بهرغان

توضیحات

سپیدان درعرض جغرافیایی۳۰ درجه و۱۶دقیقه شمالی وطول جغرافیایی ۵۱درجه شرقی با مساحتی حدود۳۸۵۵ کیلومتر مربع در شمال شیرازواقع شده است . مرکز این شهرستان شهر اردکان با حدود ۳۵۷هکتار در ۷۵کیلومتری شیراز در ارتفاع۲۲۵۰ متری از سطح دریاواقع شده دارای ۱۲قله بالای ۳۰۰۰متر از سطح دریا می باشد.
از شمال به شهرستان اقلید، از غرب به استان کهکیلویه و بویر احمدوازجنوب به شیرازو ممسنی وازشرق به مرودشت محدود می گردد.
جمعيت شهرستان سپيدان در ابتداي سال ۱۳۸۷بتفكيك شهري ۵۱۰۲۹ ،جمعيت روستايي ۲۰۸۷۵ ميباشد. بر اساس آخرین تقسیمات کشوری شهرستان دارای سه بخش مرکزی، همایجان، بیضاءودو نقطه شهری به نام اردکان و بیضاء ، ۸ دهستان و ۲۱۰ روستا و مکان می باشد.
از نظر آب و هوایی دارای آب و هوای سرد کوهستانی با تابستانهای معتدل و خنک و در زمستانهای سردوبابارش برف زیادو یخبندان می باشد.
پیشینه تاریخی
شهر اردکان مرکز شهرستان سپیدان از شهرهای قدیم و کهن استان می باشد و آخرین منزل و توقفگاه اسکندر مقدونی درحمله به تخت جمشید بوده است. در تاریخ عالم آرای عباسی آمده است که اردکان در زمان شاه تهماسب صفوی وجود داشته است وشهری آباد بوده است.
در کتاب ریاض الصیاحه حاج زین العابدین شیروانی اظهار شده که اردکان شهری کوچک و هوایش بسیار سردودارای آب نیکویی است. آثاری از تمدن ۳۵۰ سال پیش از میلاد در جنوب غربی سپیدان دیده شده است.
آثار تاریخی موجود در شهرستان بقعه سید نورالدین علوی در شهر اردکان (وفات ۴۵۶ هـ.ق) ، ت ل ملیان در روستای ملیان بخش بیضاءمربوط به تمدن ایلامی، تل بیضاء ، تل زری، تل اسفیان.
زبان : از نظر زبان در سطح شهرستان مردم به زبان ها و لهجه های مختلفی تکلم می کنند. که عمده ترین آنها عبارتند از:
لهجه مخصوص اردکانی که مخصوص مردم اردکان و روستاهای بهرغان، ابنو، دالین و خلار بوده و با آن تکلم شده وتقریباً در کشور منحصر به فرد می باشد زبان لری که در روستاهای بخش مرکزی، بیضاء، همایجان مردم با آن صحبت می کنند.زبان فارسی که در روستاهای بخش بیضاء، رایج است.علاوه بر این زبان ترکی نیز در بین تعداد کمی از مردم که عمدتا عشایر بوده و در بعضی از روستاهای شهرستان ساکن شده اند وجود دارد.
آداب و رسوم: مردم شهرستان بیشتر دارای آداب و رسوم سنتی خاص فرهنگ ایران اسلامی می باشد.
پایبندی به مسائل مذهبی ، اعتقاد به روزهای مذهبی مانند عاشورا ، تاسوعا، ایام شهادت و ولادت ائمه و پیامبرنیز در حدبالایی بوده و اعتقاد خاصی به ابن ایام دارد. برپایی مراسم عزاداری دهه اول محرم، شبهای قدر، سالروز رحلت پیامبر اسلام ازدیگر آداب و رسوم شهرستان بوده و جایگاه والایی در بین مردم دارد.
در سطح شهرستان سپیدان سه قوم عمده اردکانی، لر، بیضاوی وجود دارد و از اقوام ترک و کرد تعداد محدودی نیز وجود دارد.
در مجموع شهرستان دارای فرهنگ مذهبی بالا بوده و اعتقادات مردم نیز پیرامون مسائل مذهبی خیلی خوب و درجه بالائی بوده ومیزان پایبندی خوب است. شرکت گسترده در مراسم مذهبی ، در مراسم روضه خوانی ، مراسم ختم،عدم انجام بعضی مراسم شادی و سرور در روزهای وفات و شهادت امامان و پیامبر و ماههای محرم،صفر نیز از دیگر خصوصیات فرهنگی ومذهبی مردم شهرستان می باشد.وبزرگترین هیئت مذهبی شهرستان سپیدان(اردکان فارس)هیئت قمربنی هاشم روستای بهرغان میباشد
جاذبه های گردشگری
۱-آبشار مارگون
۲-بقعه سید نورالدین علویتل ملیان۳-تل بیضاء۴-آبشار چیکون۵-سرمورد کهمر و قله برم فیروز و دهها چشمه و تفرجگاه دیگر در دهستان کمهر۶-چله گاه بزرگ۷-چله گاه کوچک۸-تنگ آب سرد۹-تنگ آلوند۱۰-چشمه های ترگاه و دشت مور، چشمه بهرغان در حومه شهر اردکان۱۱-تنگ تیزاب۱۲-تنگ براق۱۳-تنگ بغدادیان در دهستان خفری۱۴-چشمه و برم ششپیر۱۵-سراب کهکران۱۶-تنگ بهشت مکان۱۷-تنگ گمبیل۱۸-چشمه حسین آباد۱۹-تنگ خرسان شهید آباد۲۰-چشمه هفتخوان۲۱-چشمه ملوسجان بیضاء۲۲-آبشارغوره دان بیضاء
۲۳-رودخانه بزرگ روستای بهرغان:این رودخانه یکی اززیباترین رودخانه های استان فارس وشهرستان سپیدان میباشدکه درکناراین رودخانه درختان هزاران ساله گردو قرارداردمکانی مناسب برای گردشگران وتوریستان میباشددرکناراین رودخانه چشمه هایی باآب شیرین وطبیعی(معدنی ونوشیدنی)به وجودآمده است این رودخانه بین۲کوه واقع شده است بافضایی سبزوبسیارزیبا پلی بسیارقدیمی برروی این رودخانه قرارداردکه به دست هخامنشیان ساخته شده است آب این رودخانه بزرگ بامسیرهای پرپیچ خم به خلیج نیلگون فارس منتهی میگردد
۲۴-پیست اسکی تربیت بدنی سپیدان
۲۵-پیست اسکی بین المللی پولادکف سپیدان
۲۶-چشمه عسلي(واقع درروستاي بهرغان)
۲۷-چشمه حمام(واقع درروستاي بهرغان)
۲۸-چشمه خون تهته(واقع دركوههاي جاشيري روستاي بهرغان)
۲۹-غاركوفتردان(واقع درروسستاي بهرغان)
۳۰-رودخانه بزرگ شش پیر:این رودخانه در۱۰کیلومتری اردکان فارس قرارداردومحل مناسبی برای گردشگران وتوریستان وماهیگیران میباشدآب این رودخانه بسیارزلال وشفاف وبسیارخنک وقابل خوردن میباشد
اماکن ورزشی شهرستان سپیدان:
۱-زمین چمن بین المللی فوتبال واقع درشهرک شهیدقاضی
۲-استخرشناسرپوشیده مارگون
۳-سالن بین المللی ورزشی انقلاب(فوتسال/والیبال)
۴-زورخانه سنتی شهرستان
۵-سالن وخانه کشتی انقلاب
۶-سالن ورزشی هلال احمرسپیدان
و………

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

روستا شناسی
روستا شناسی 2461 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :