بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو

روستای کاسوا

روستاها
  • بازدید - 321
روستای کاسوا

توضیحات

کاسوا روستایی در بخش خلجستان از توابع قم ، روستایی شهید پرور ، زیبا ، خوش آب و هوا و دوست داشتنی ، در دامنه های کوهپایه های غرب قم می باشد . حضور در کاسوا شما را از تمام دغدغه های دنیا خلاص می کند و با استشمام هوای تازه می توانید روح و روان خود را آرامشی همیشگی ببخشید . کاسوا روستایی در بخش خلجستان از توابع قم ، روستایی شهید پرور ، زیبا ، خوش آب و هوا و دوست داشتنی ، در دامنه های کوهپایه های غرب قم می باشد . حضور در کاسوا شما را از تمام دغدغه های دنیا خلاص می کند و با استشمام هوای تازه می توانید روح و روان خود را آرامشی همیشگی ببخشید . روستایی با جمعیت ۱۵۰ نفر- ۶۷ خانوار که اغلب روستائیان مسن و افراد سالخورده هستند و اکثر جوانها هم به علت نبود کار و شغل مناسب مهاجرت کرده و در شهرهای اطراف محله قم ساکن شدند و البته جدیداً افرادی که ساکن شهرهای اطراف بودند وبه دلیل اینکه بازنشسته شده اند بازگشت به روستا را آغاز کردند و تمایل دارند به زادگاهاشان برگردند. و غربت دوری از روستا را در پایان عمر به همنشینی با گل و هوای لطیف هموار نمایند. موقعیت روستا کوهستانی است- فاصله روستا با دهستان ۶ کیلومتر با بخش حدود ۶۰ کیلومتر با مرکز شهر قم حدود ۸۰ کیلومتر فاصله دارد و اغلب محصولات روستا که باغی است مثل: گردو، فندق، توت، بادام ؛که توت این منطقه از مرغوبترین محصولات روستا به شمار می رود و طرفداران زیادی نیز دارد. اهالی روستا دام و طیور نیز به صورت سنتی پرورش می دهند و از شیر و ماست آن نیز برای استفاده خود و اطرافیان استفاده می کنند. در چند سال اخیر زنبور داری و تولید عسل نیز در روستا راه اندازی شده است البته لازم به ذکر است از قدیم مردم روستا کندو های سنتی (سبدی) داشته اند .
کاسوا در دهخدا
کاسوا. [ کاس ْ ] (اِخ ) دهی جزء دهستان وزواءبخش دستجرد شهرستان قم ، واقع در ۲۱هزارگزی شمال باختر دستجرد، ۶هزارگزی راه عمومی قاهان . در کوهستان و سردسیر است و ۹۳۱ تن سکنه دارد. محصول آن غلات و بنشن و میوه جات و شغل اهالی زراعت و تخت کشی است . مزرعه ٔ ییلاق جزو این ده است . دبستان و ۱۳ امام زاده و راه مالرو دارد. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج ۱ ص ۱۷۳.
کاسپ‌ها یا کاسیت ها :
قومى ساکن ایران شمالى و مرکزى که قبل از آریایى ها در این سرزمین فرهنگ و تمدن درخشانى پدید آوردند و حتى بیش از پانصد سال بر کشور متمدن بابل حکمرانى کردند. کاشى یا کاسى و با تلفظى دیگر، کاشیت و کاسیت نام دیگر این قوم است که اسامى شهرهاى کاشان، کاشمر و کشوین یا کژین یا قزوین کنونى و بسیارى از نام هاى شهر ها و روستا ها با تلفظ هایى مشابه یا متفاوت همچون کاشک در حومه سبزوار، کاشانک نزدیک تهران، کاشگان در خرقان قزوین، کاشانتو جنب شهر صحنه کرمانشاهان، کاستان در جنوب غربى کاشمر، کاسمند در حومه آمل، کاسان در اطراف فومن، کاسکان هم در نزدیکى بیرجند و هم در جوار کازرون، کاسوا در دستجرد حوالى قم، یادگارى از دوران حضور آنهاست.کاسپین نامى است که مأخذ از کاسیوم لاتینى است و چنانکه گفتیم در زبان هاى اروپایى و از آنجا در تمام جهان رایج شده است و تنها کشورهاى عربى مستثنى به شمار مى روند که همان نام آشناى و قدیمى قزوین را هنوز بکار مى برند.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

روستا شناسی
روستا شناسی 2461 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها