بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
روستای یوج

توضیحات

روستاي يوج در شمال شرقي استان قزوين در قلب سلسله جبال البرز و بخش روبار الموت غربي واقع شده است. از سمت شمال به روستاهاي لطر و پراچان از سمت جنوب به روستاي درچاك از سمت شرق به روستاي سنبل آباد و از سمت غرب نيز به روستاهاي سوگا و دربند محدود ميگردد.
روستاي يوج با توجه به كوهستاني بودنش منطقه خوبي براي كشاورزي ،باغداري و دامداري ميباشد.اين روستا عليرغم اينكه در قلب كوهستان(سلسله جبال البرز) و كمتر از ۲۰ كيلومتري با شهسوار قرار دارد از كم آبي رنج ميبرد و همين موضوع باعث شده است اغلب باغهاي كشاورزان از بين برود و مردم روستا در زمينه باغداري بيشتر به سمت كاشت درختاني روي آورده اند كه از بي آب كمتر آسيب ببينند كه از جمله آنها ميتوان به درختان گردو و فندق اشاره نمود. در زمينه كشاورزي كه بيشتر حالت خود كفايي و در حد مصرف صورت ميگيرد بيشتر روستائيان به كشت گندم و جو و گاها عدس و نخود روي مي آورند.دامداري روستا نيز در حد خود كفايي آنان به طوريكه نيازهاي روزانه آنان را برآورده سازد ، صورت ميپذيرد.مردم روستا با توجه به مشكلات عمده اي كه در زمينه كشاورزي و باغداري دارند ، در چند سال اخير به كشت برنج در كنار رود خانه شاهرود مشغول شده اند. با توجه به اينكه زمينهاي برنج حودو ۱۰ كيلومتري از روستا فاصله دارد گاهي كشاورزان زحمت كش روستا براي سركشي مجبورند با پاي پياده حدود ۳ ساعت پياده روي نمايند تا بتوانند به زمينهاي خود سركشي نمايند.
با همه اين اوضاع و احوال كشاورزي و دادمداري روستا نشينان كفاف خرج آنان را نمينمايد و بيشتر آنها مجبورند با شروع پاييز زن و بچه خود را رها نموده و براي كسب در آمد راهي ديار غربت شوند تا شايد از اين طريق بتوانند براي مخارج زندگي چاره اي بيانديشند.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

روستا شناسی
روستا شناسی 2461 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :