بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو

استان چهارمحال و بختیاری

شهرها
  • بازدید - 523
استان چهارمحال و بختیاری

توضیحات

استان چهارمحال و بختیاری با دیرینه‌ای هزار ساله،‌ تعدادی از تماشایی‌ترین جاذبه‌های گردشگری #طبیعی را در خود جای داده است که بیش از ۶۳۰ عدد از این دیدنی‌ها به ثبت ملی رسیده‌اند.
تاریخچه
سفال‌ها و ابزارهای سنگی به دست‌آمده از تپه‌های باستانی این منطقه، پیشینه‌‌ی استان را به حدود نه هزار سال قبل نسبت می‌دهند. از آن زمان تا کنون این سرزمین، سکونت‌گاه اقوام مختلفی بوده است. هم‌اکنون مردم این استان به زبان‌های بختیاری، فارسی و ترکی سخن می‌گویند و بخشی از جمعیت استان را #عشایر ایل بختیاری تشکیل می‌دهند.
جغرافیا
استان‌های اصفهان، خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد و لرستان همسایه‌های چهارمحال و بختیاری هستند. از آن‌جا که میانگین بلندی شهرهای این استان حدود ۲۱۵۳ متر از سطح دریاست، این استان را بام ایران نامیده‌اند.
شهرهای مهم استان شامل #شهرکرد، #کوهرنگ، #بروجن، #سامان، #لردگان، #اردل، #فارسان، #کیار، #آلیکوه و #بن است. شهرکرد مرکز این استان است.
استان چهارمحال و بختیاری در بستر سلسله کوه‌های #زاگرس قرار گرفته و #زردکوه را در دل خود جای داده است. همچنین سرچشمه‌ی رودخانه‌های #کارون و #زاینده_رود در همین استان قرار دارد.
آب‌وهوا
در بخش‌های مختلف استان ۶ اقلیم آب‌وهوایی وجود دارد؛ اما در مجموع هوای سرد و ارتفاعات برف‌گیری در این منطقه دیده می‌شود. زمستان‌ها دمای هوا تا ۳۴ درجه زیر صفر پایین می‌رود. از این رو، مسافرانی که قصد #اسکی یا #کوهنوردی ندارد،‌ می‌توانند اردیبهشت تا آخر تابستان را برای سفر به این منطقه انتخاب کنند.
غذاهای محلی
درست است که در شهرهای دیگر هم می‌توان #کباب بختیاری پیدا کرد، اما کباب بختیاری اصیل و باکیفیت را در همین استان باید امتحان کرد.
شوربای قیمه‌ریز، اُماج، کشک و کدو،‌ اُریز، آش انار، شله بریان، اُترشی، کاچی شیر، فتیر، کاکولی، گردو پلو،‌ رِکو و ماست میش با شکر یا شیره‌ی انگور از غذاهای محلی این استان به‌شمار می‌روند. نان تیری،‌ نان ورچاله، املت تره کوهی،‌توله،‌ کاله جوش و پرورد دوغ را هم در استان چهارمحال و بختیاری باید چشید.
صنایع دستی
در این استان قالی بختیاری و قالی قشقایی یا #یلمه، #گبه، #جاجیم و #گلیم سوماک می‌بافند. نمدمالی، گیوه‌دوزی، چوقا که لباس مردان بختیاریست، بافت سیاه‌چادر یا بهون و قفل‌سازی سنتی نیز از صنایع دستی استان چهارمحال و بختیاری به‌شمار می‌روند.
سوغات
در سفر به استان چهارمحال و بختیاری می‌توان گز بلداجی، عسل، بادام، قره قوروت یا قارا، کشک، نبات، پولکی، گیاهان دارویی و غذایی مانند پونه وحشی، سیر وحشی، تره کوهی، کرفس کوهی و پاغلا، قالی و محصولات کشاورزی خرید.
آداب و رسوم
در استان چهارمحال و بختیاری از دیرباز رسم و رسوم متنوعی بین مردم برقرار بوده است. از جمله مراسم شیرینی #اشکنون که در فاصله‌ی نامزدی تا عقدکنان اجرا می‌شود. در این مراسم زنان دستمال‌بازی مي‌کنند و مردان چوب‌بازی.
یکی دیگر از رسوم قدیمی این است که جوانان پیش از جشن عروسی به شکار می‌روند تا دلیری خود را نشان دهند. گوشت شکار برای شام عروسی طبخ می‌شود. سپس بستگان داماد با آیینه و شمعدان عروس را به خانه‌اش بدرقه می‌کنند.
هم‌چنین آواز سوزناک گاگریو نیز که زنان در عزاداری می‌خوانند، قدمتی طولانی دارد.
پوشیدن لباس نو در نوروز،‌ شال‌اندازی، فالگوش ایستادن، قاشق‌زنی، و آیین چراغ بران نمونه‌های دیگری از آداب و رسوم استان چهارمحال و بختیاری است.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

شهرگرد
شهرگرد 1220 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :