بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
تالاب ماهی آباد

توضیحات

اين تالاب در ۲۰ کيلومتري شمال ميانه قرار دارد که تالابي فصلي است و مصارف کشاورزي دارد و در مواقع پرآبي، مورد استفاده پرندگان مهاجر است. روستای مئی هاوا واقع در شمال شهرستان میانه نزدیک کوه بوزقوش قرار گرفته و قدمت این مکان به زمان مادها و قبل از آن می رسد .
دلیل نام گذاري اين روستا و تالاب به مئی هاوا به دوره ماداها برمی گردد . در زمان حکومت مادها این منظقه از رونق خوبی برخوردار بوده، شهر میانه نيز یکی از شهرهای بنا شده در آن زمان است و جزء شهرهای پر رفت آمدی برای سران حکومت و قبایل دوره مادها بشمار می آمده. این افراد جهت استراحت و خوش گذرانی به مکان خوش آب و هوای نیاز داشتند که يكي از اماكن تفريحي آن روزها تالاب ماهي آباد بود كم كم روستايي ا را جهت استراحت بنا نهادند و خود به خود ” مئی هاوا ” نام گرفت. هم به معنی محل استراحت و خوش گذرانی و هم به معنی داشتن آب هوای مناسب.
نقل ديگر اينست که بخاطر وزش بادی است که از سمت شرق بسمت غرب می وزد اين نام را بر اين منطقه نهاده اند چرا كه اکثر مواقع در این روستا باد از سمت شرق به غرب می وزد. در زبان ترکی به این باد (( مه )) می گویند. و وزیدن این باد برای کشاورزی مفید است . بر عکس بادی که از غرب به شرق بوزد برای کشاورزی مفید نمی باشد . احتمال اینکه به این دلیل اسم این مکان را مه هاوا گفته باشند هم بعید نیست .

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.