بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
روستای شيخانبر

توضیحات

شیخانبر از نقاط بسیار دیدنی و مهم لاهیجان در ۳ کیلومتری سمت راست جاده لاهیجان به لنگرود بر کمرکش کوه سرسبز و پوشیده از درخت است .
لاهیجان یکی از شهرستانهای جانب شرقی گیلان است ، سمت خاور سفیدرود. وضع طبیعی و جغرافیایی آن از شمال محدود به آبهای دریای خزر، از جنوب به امارلو (که اکنون بخشی از شهرستان رودبار است)، از شرق به شهرستان لنگرود و از غرب به شهرستان رشت. مشتمل بردو قسمت کوهستانی و جلگه ای که جلگه اش معتدل و ارتفاعش سردسیر و خوش آب وهوا ،کوهستانش در دو رشته تقریباً موازی در سمت جنوب شهرستان مذکور قرار دارد.
خاستگاه و خوابگاه ابدی سالک تشیع علوی عارف نامی شیخ زاهد گیلانی است. شخصیت عرفانی شیخ جاذبه ی جغرافیایی محدوده آرامگاه و تاریخ هنر و معماری و سبک خاص گنبد آرامگاه از قدیم تا امروز هم گردشگران و سیاحان بسیاری را به خود جلب نموده است.به روایت تاریخ شیخانبر (شاه خانی ور) یکی از مناطق مفرح و با صفای دارالاماره لاهیجان بوده و خصوصاً در عهد پادشاهان صفویه و به بهانه زیارت مرقد جد مادریشان شیخ زاهد بسیار مورد توجه بوده است. آثار و خرابه های بناهای آجری اطراف مقبره شیخ زاهد و چشمه های زلال آب مبین این مسئله است. وجود سنگهای بسیار بزرگ در(شاه خانی ور) در منطقه ی (عمر سنگ ) نشاندهنده این موضوع است که این منطقه میدان مشق سپاهیان آن عصر بوده است . وجود یک مکان مقدس بنام تاریک مزار و منطقه باصفای آب ( آو ) خانی بسیار قابل تامل و بررسی است.شاه = بزرگخانی = چشمهور = کنار
آب ( یا آو که در گویش گیلکی همان آب است) خانی (یا خونی ) = چشمه آب

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.