بومیسم
جستجو
کلیسای گئورگ مقدس

توضیحات

کلیسای گئورگ مقدس در تهران، خیابان حنیف نژاد، میدان وحدت اسلامی (میدان دروازه قزوین سابق)، بازارچه قوام الدوله، کوچه کلیسا واقع است. بنای اولیه این کلیسا طبق روایات توسط دو تن از ارامنه ساکن آن محله به نامهای هوسپیان و استپانیان بصورت محراب کوچکی جهت انجام فرایض دینی ارامنه ساخته شده است. ارامنه ساکن محله مذکور به دنبال لشکرکشیهای آقا محمدخان قاجار به قفقاز در سال ۱۷۹۵ میلادی به اسارت در آمده و از منطقه قره باغ به شهر تهران کوچ داده شده اند. پس از به سلطنت رسیدن فتحعلی شاه قاجار در سال ۱۷۹۸ میلادی عده ای از صنعتگران ارمنی ساکن جلفای اصفهان و تبریز به تهران آمده و بعضا در محله دروازه قزوین ساکن شدند و در نتیجه به تعداد ساکنین ارمنی آن محله افزوده شد. چون محراب کوچک مزبور دیگر نمی توانست جوابگوی احتیاجات دینی ارامنه ساکن محله باشد لذا در سال ۱۸۸۴ میلادی کلیسای فعلی در محل آن محراب بنا شد. پلان کلیسا مستطیلی شکل با جهت طولی شرق به غرب است.
محراب کلیسا در سمت شرقی آن قرار دارد. دارای دو ورودی از سمت شمالی و جنوبی است. کلیسا دارای یک گنبد با نورگیرهای متعدد بوده و برروی چهار ستون با پلان مربع شکل تکیه دارد. این کلیسا که تماما با آجر بنا شده است از داخل با گچ پوشانده شده است. بعلت نبود فضای کافی در سمت غرب کلیسا، برج ناقوس سه طبقه ای در ضلع جنوبی کلیسا ساخته شده است. برروی دیوارهای خارجی کلیسا و برج ناقوس سنگ قبرهای متعددی به چشم میخورد که در ابتدا گمان بر این بود که از نقاط دیگر به اینجا آورده شده اند ولی بدنبال حفاریهایی که در سال ۱۳۶۲ ش. برای عبور کانال انجام شد سنگ قبرهای بیشتری بدست آمد که دارای تاریخ ۱۸۹۱ م. بودند در نتیجه محرز گردید که سنگ قبرهای موجود متعلق به همان محل میباشد.
برخی از این سنگ قبرها متعلق به شخصیتهای شناخته شده تاریخی میباشند. بعنوان مثال سنگ قبر معلم مدرسه ارامنه هایگازیان بنام هوسپ گاسپاریان که بر روی پایه های برج نصب شده است، همچنین میکائیل مارکاریان بنیانگذار انجمن دوستداران علم و دانش، الله وردیخان از امرای ارتش قاجار و فرزندش هاروتون از نظامیان عصر قاجار را میتوان نام برد. همچنین از سنگ قبرهای نصب شده بردیوارهای کلیسا میتوان از سنگ قبر امیر تومان میرزا ماردیروس داوید خانیان رئیس ستاد بریگاد قزاق و فرمانده گارد سلطنتی دربار قاجار، سلیمان خان سهام الدوله برادر منوچهر خان معتمد الدوله، والی کردستان و خوزستان، جهانگیرخان اناگولوپیانس مامیگونیان فرزند سلیمان خان نخستین وزیر صنایع و غورخانه کشور که در ضمن موسس کارخانه های باروت کوبی،کاغذ سازی،نساجی،خیاط خانه دولتی،آسیاب ماشینی در کشور بوده است و برای نخستین بار در ایران فشنگ برای ارتش تولید کرد. از دیرباز در روز عید گئورگ مقدس مقارن اولین روزهای مهرماه زائران بسیاری جهت زیارت به این کلیسا آمده و چندین روز مراسم مذهبی در این محل برگزار میگردد. اطاقهای موجود در اطراف حیاط این کلیسا از سالیان پیش به اقامت سالخوردگان بی سرپرست اختصاص یافته است.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

موقعیت

ارسال شده توسط :

تاریخ ایران
تاریخ ایران 2986 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :