بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
شهرها
  • بازدید - 482
شهر بلاوه

توضیحات

شهر #بلاوه شهری در بخش #زاگرس شهرستان #چرداول #استان_ایلام ایران است. با مصوبه تیر ۱۳۹۲ هیئت وزیران، روستای بلاوه تره به شهر تبدیل و به نام شهر بلاوه نامگذاری شد.بر پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۰ جمعیت این شهر ۱۲۰۰نفر (در ۴۷۶ خانوار) بوده است.
پس از حدود یک ساعت دور شدن از سرابله و عبور از میان شهر ۲۸۰ نفری و زیبای “بلاوه تره”، در انتهایی ترین نقطه خاک استان ایلام و محل تلاقی دو رودخانه سیمره و چرداول، دو روستا خود نمایی می کنند؛ روستاهایی با جمعیت قابل توجه، باغهای انبوه میوه و با مردمانی لک زبان و لبریز از مهربانی و مهمان نوازی که در همان بدو ورود با جمله ی ” پا. وه. بان. سه رمان. ناینه” بزرگی و شکوه خود را در معرض دید مسافران این دیار می گذارند.روستاهای “پنج مزرعه” و “جوبشله” به دلیل موقعیت مکانی آنها که در بالا دست سد سازبن به مدت ۱۸ سال محروم از هر گونه خدمات دهی بوده اند، اکنون با منتفی شدن ساخت سد در این منطقه، بارقه های امید و استمداد مردمان این دیار بیش از هر منطقه ی استان مشهود است.
روستاهایی بدون پوشش تلویزیونی، محروم از پوشش آنتن دهی تلفن همراه و با مسیرهای دسترسی صعب العبور، با آسفالت های انجام شده در اوایل انقلاب، مدرسه ای ۹۰ ساله، ساختمان هایی ترک خورده و آوارشده و در حال آوار، کوچه های رنگ و رو رفته و خاکی(گِل آلود)، شیرهایی که در تابستان خالی از آبند، دیوارهایی با نوشته های پر از “مرد عمل، دکتر…؛ حامی محرومان، حاج…؛ فریاد مردم، مهندس… و…” که علاوه بر محرومیت های انباشته، بیشترین خسارت را از زلزله بهمن ماه گذشته دیده اند و بزرگترین دغدغه ی آنان تامین ضمانت های لازم برای گرفتن وام خسارت زلزله و صدور رایگان پروانه ساخت منازلشان بود.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

شهرگرد
شهرگرد 1220 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :