بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
روستای سوهان طالقان

توضیحات

روستای سوهان يکي از مشهورترين و زيباترين مناطق پائين طالقان است که در ۴ کيلومتري بالاي ساختان سد طالقان قرار دارد. اين روستا داراي جاذبه هاي طبيعي و پوشش گياهي جالب توجهي است که براي علاقه مندان به طبيعت مي تواند جذاب باشد.روستای سوهان و در ۳۶ درجه و ۱۳ دقيقه و ۱۲ ثانيه عرض شمالي و در ۵۰ درجه و ۳۹ دقيقه و ۹ ثانيه از طول شرقي، و ارتفاع حدود ۲۱۵۰ از سطح دريا، واقع شده است.محدوده اراضي روستای سوهان ، با عرض تقريبي حدود ۴ و طول حدود ۱۵ کيلومتر، از سمت غرب با روستای کشرو و روستای کش، از سمت جنوب و جنوب غربي با اراضي روستا هاي روشنبدر و شهراسر، از سمت جنوب با ساختمان تاج و درياچه سد طالقان، از سمت جنوب شرقي با اراضي روستاي آرموت، از سمت شرق و شمال شرقي با اراضي روستاي دنبليد و دامنه هاي شمالي کوه کله سنگ، و از سمت شمال غربي بعد از منطقه الهو چال، با اراضي روستاي آوه الموت، همسايه است.
اغلب كوچه هاي روستای سوهان با عرض زياد و براي عبور و مرور گله هاي زياد گوسفند و گاو (در حال حاضر وسايل نقليه) مناسب بوده است. به علاوه ساختار خانه هاي قديمي و بزرگ به نحوی است که برخي منازل داراي قسمت هاي مختلف از جمله طويله براي نگهداري دام، خانه و عمارت داراي اندروني، بيروني، مطبخ و شاه نشين بوده و بقايايي از پنجره ها و درب هاي چوبي قديمي نیز در آن ديده مي شود. يك مورد خانه مرحوم سلطاني با قدمت زياد نیز در این روستا وجود دارد که داراي معماري بسيار زيبائي است.
در حال حاضر روستای سوهان داراي نانوائي است در هفته يک يا دو روز پخت مي نمايد. به علاوه چندين مغازه خوار و بار در روستا وجود دارد. اما متاسفانه به دليل مهاجرت بسيار زياد اهالي به شهرهاي اطراف، در حال حاضر ساير مغازه هاي روستا و هم چنين ساختمان هاي دبيرستان، دبستان، خانه بهداشت و حمام عمومي به صورت متروكه درآمده است.
در مناطق داخلي روستا و باغات، انواع درختان مثمر و غير مثمر و در مناطق مزروعي و پائين دست،انواع گياهان قابل کشت و گياهان خودرو به چشم می خورد. همچنین در مناطق کوهستاني جير و جر کوه سوهان، انواع متنوعي از گياهان داروئي و کوهستاني، مشاهده مي شود. به دليل بارش مناسب، به خصوص در فصل بهار، پوشش گياهي کاملا سبز و انواع گلهاي وحشي، سراسر منطقه را فرا ميگيرددرختان مثمر که در باغات مورد استفاده است نیز عبارتند از: گردو (جوز)، سيب (سيف)، زرد آلو (شُلانک)، گوجه سبز(الوک)، آلو ، آلوسياه، انگور، گلابي، بادام، ذال ذالک (کهري)، گيلاس، سنجد، فندوق و نظاير آنها
پوشش آنتن موبايل در اكثر مناطق داخلي و حتي تا ارتفاعات شمالي روستا بر قرار است.مسیر خودروی شخصی با عبور از اتوبان تهران کرج، به سمت قزوین حرکت کنید. بعد از شهر آبیک و آمادگاه ارتش ( در حدود كيلومتر ۹۵ از تهران و ۴۵ کيلومتر مانده به قزوين ) جاده آسفالته زیاران و طالقان درسمت شمال اتوبان قرار دارد. این جاده با دو عدد پل قابل دسترسی است. با حرکت در این جاده و پس از عبور از روستاهای صمغ آباد و ابراهيم آباد، در بالاترین نقطه از گردنه ابراهيم آباد، وارد دره بزرگ طالقان می شویم. در سمت چپ جاده دسترسی به روستاي زيدشت وجود دارد. با ادامه مسیر به سمت بالای دریاچه و و رودخانه طالقان می رسیم. برای رسیدن به روستای سوهان و پائین طالقان، باید از منطقه گلینک به سمت چپ بلوار و پائین حرکت شود که بعد از پل جدید و با گذشتن از روستاهاي اردكان و آرموت و قبل از رسيدن به ساختمان اصلي سد طالقان، به سمت راست و شمال حرکت می کنیم. تابلو و جاده آسفالته اختصاصي روستاي سوهان، قابل استفاده است.
منبع : بزنیم بیرون

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

روستا شناسی
روستا شناسی 2461 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها