بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
روستای عمادده

توضیحات

جاده شهرستان لار- بندر عباس را که پی گیری، از دو راهی روستای کرمستج عبور می کنی و روستای هرمود صحرای باغ نیز، به یک دوراهی می رسی سویی به بستک و بندر عباس و دیگر سو بخش صحرای باغ. آن را پی گیری از روستاهای زروان، دشتی، خلور، دهمیان، باغ و کارگاه از توابع دهستان صحرای باغ و چند آبادی دیگر می گذری در فاصله تقریبا” یکصد کیلومتری شهرستان لار، آبادیی را می بینی
چونان طفلی که در دامان دایه خود سربر زانوان او دارد در دامان کوهی عظیم و ستبر آرام گرفته، آن کوه عظیم را گاوبست می خوانند با ارتفاعی در حدود ۲۱۶۵ متر، یکی از مرتفع ترین قلل زاگرس جنوبی با گنجینه ای از مواد معدنی، گیاهان دارویی و جنگلی بکر از انواع درختان کوهی منطقه زاگرس جنوبی. به آن آبادی که رسیدی احساس می کنی همه چیز طعم خاک دارد و بوی خاک می دهد که رنگ خاک هم دارد و آفتاب نیز، سهم خاک و آفتاب در این آبادی نادیده نیانگاشتنی است حتی در چهره مردمانش، مردمانی چونان خاک، خاکی و افتاده وچونان آفتاب بلند همت و خونگرم و صمیمی. این آبادی با جمعیتی در حدود ۵۰۰۰ نفر در دشتی وسیع در پای کوه گاوبست نهاده با زمستانی تقریبا” معتدل و گاهی سرد که سرمایش هراز چندگاهی تا مغز استخوانت نفوذ می کند با بادی موسوم به سوم و تابستانی گرم و سوزان ، تابستان این جا را با هوای گرم و تش بادش می شناسند و گاهگاهی اگر بخت یاری کند بارشی پراکنده و سیل آسا موسوم به چل پسینی. این جا همه چیز خاکی است، آفتابی است و تش باد نیز حاصل تعامل خاک، آفتاب و باد است. این جا عمادده است یا همان میده در لهجه محلی، روستایی به یادگار از پیشینیان ، مانده از نسلهای بسیار دور با کوله باری از ناگفته ها که اکنون خسته و کوفته کوله بارش را به کناری نهاده و خود در پای آن آرام گرفته و در خوابی عمیق فرو وفته و گاهگاهی پلکهای خسته را می گشاید و با نیم نگاهی به رهگذران برگی دیگر از تاریخ این آبادی را ورق می زند. روستایی کهن که هر خشت و گلش حکایتی در دل نهفته دارد و ناگفته .
· پیشینه تاریخی روستای عمادده
از زمان تاسیس روستای عمادده که در گویش محلی ” میده (maideh)” خوانده میشود اطلاعات دقیقی در دست نیست به طور کلی می توان از نظر تاریخی سابقه این روستا را به دو دوره تقسیم نمود:دوره اول دوره پیش از اسلام : این روستا سابقا” استاس estas یا آستاس astas خوانده می شده که هم اکنون نیز خرابه های این روستای قدیمی در ۲۵ کیلومتری غرب روستای کنونی وجود دارد.
از طرفی دیگر اگر بپذیریم که ساکنان غار شگرف و باستانی بنوو که در جنوب روستا در دل کوههای گاوبست وجود دارد با اهالی استاس در ارتباط بوده اند و دلایل دیگر میتوان سابقه بسیار طولانی تری را برای استاس متصور بود. در ضمن اینکه می توان گفت با توجه به شواهدی این روستا از رونق و آبادانی خاصی در این دوره برخوردار بوده است.دوره بعد از اسلام: آنچه در این خصوص می توان گفت عده ای ازاهالی استاس قدیم با ورود اسلام به منطقه لارستان اسلام را پذیرفته و مسلمان شده اند و گروهی دیگر از جمله گبریان ساکن بنوو منطقه را ترک و در جاهای دیگر سکنی گزیده اند. در این دوره آنچه باعث پر رونقتر شدن این آبادی گردید ورود شاه سیف الله قتال به این روستا بوده که علاوه بر تاثیر گذاری بر آبادانی استاس قدیم منطقه لارستان و به طور کلی جنوب ایران را نیز تحت تاثیر قرار داده و از این زمان بود که روستای استاس به عمادده یا ده عمادالدین یا عمده البلاد تغییر نام پیدا میکند.چنانکه که ذکر شد این روستا سابقا” استاس خوانده می شده که در خصوص وجه تغییر نام اين روستا به عمادده اقوال مختلفي وجود دارد که به ذکر دو روایت بسنده میکنیم:
۱- در قرن هفتم هجري قمري شخصي عالم و دانشمند به نام شيخ عمادالدين انصاري به اين روستا وارد شده که منشا خدمات بسياري در اين روستا مي شود و از آن به بعد اين روستا به نام ايشان تغيير نام پيدا مي کند.۲- اين روستا در گذشته در سطح منطقه از پيشرفت قابل ملاحظه اي ترخوردار بوده و بسياري از امور روستاهاي اطراف را تحت پوشش قرار مي داده به نحوي که بسيارس از امور معيشتي و اقتصادي روستاهاي همجوار به نوعي به اين روستا وابسته گشته بنابراين اين روستا به عمادده يا ستون روستاهاتغييرنام پيدا کرده است.البته در خصوص اقوال مختلف دیگر نیز و همچنین وجه تسمیه میده نیز دلایلی را میتوان عنوان نمود که در این مجال نمی گنجد.
آثار تاریخی
در این روستا آثار متعدد تاریخی وجود دارد که برخی مربوط به پیش از اسلام و برخی دیگر مربوط به دوران اسلامی می باشد:
– آثار پیش از اسلام:– عمده این آثار در جنوب روستا در دل کوههای گاوبست وجود دارد : غار شگفت انگیز بنووbonwoo ، قلعه قلات، برستو چداو ( مقبره های باستانی )و سکونتگاههای مختلف اقوام ساکن در این نقاط و همچنین خرابه های روستای استاس که در غرب روستای فعلی وجود دارد از جمله این آثارند.
آثار دوران اسلامی:– آرامگاه شاه سیف الله قتال که در غرب روستا واقع است و در قرن هفتم هجری ساخته شده و در زمانهای مختلف تجدید بنا شده است._ آرامگاه شیخ صالح که در غرب روستا قرار دارد و گفته میشود از صلحا و بزرگانی بوده که پیش از ورود شاه قتال به این منطقه وارد شده است._ خواهر کاکا که آرامگاهی است مربوط به زنی صالحه که تقریبا” ۴۰ سال قبل از ورود شاه قتال در این محل بدرود حیات گفته و در غرب روستا قرار دارد._ تپه ای معروف به تنب شهرستو که در غرب روستا قرار دارد. وجه تسمیه آن هم شاید به این دلیل بوده که این مکان زمانی از رونق خاصی برخوردار بوده و محل داد وستد اقوام مختلف و بازار آن زمان بوده که به شهرستان معروف گشته. که هم اکنون خرابه های ناچیزی از آن باقی مانده است._ حمامهای قدیمی: که این حمامها در کنار تنب شهرستو قرار دارد و مربوط به دوران اسلامی می باشد و البته با توجه به وسعت آن گروهی بر این عقیذه اند که این بنا کاروانسرا بوده است.– شبستان مسجد خیرآباد در غرب روستا– مقبره قدیمی_ آسیابهای آبی قدیمی معروف به آسیا خرابه و ….
وضعيت اجتماعي –
اين روستا با توجه به قرار داشتن زيارتگاه امامزده شاه سيف الله قتال ، مرکز مهم تجاري منطقه در گذشته ، بهره مندي از آب فراوان و مناسب وچشمه ها و قنوات ، محل مهاجرت و اسکان قبايل و قوميت هاي مختلفي از روستاي دور و نزديک بوده است در حال حاضر اقوام مختلفي شامل ( سادات از فرزندان امامزاده شاه سيف الله قتال که خود ار نوادگان حضرت امام موسي کاظم(ع)مي باشد ، ملا و خادم ( از همراهان ايشان در سفر به ايران ) هرمي ( مهاجرين از روستاي هرم ) و باغي و…واقوام مهاجر ترک شامل قبايل لر و نفر ومهاجرين مينابي در اين روستا سکونت دارند زبان ساکنين بومي زبان لاري با گويش خاص عماددهي مي باشد. دين اهالي اسلام و مذهب اقوام ساکن به غير از لر و نفر اهل سنت شافعي و مذهب اهالي لر و نفر و مينابي ها که تقريباً ۳۵ درصد اهالي را تشکيل مي دهند شيعه اثني عشري مي باشد
مشخصات عمومي
۱- روستاي عمادده مرکز بخش صحراي باغ از بخشهاي شهرستان لارستان لار واقع در استان فارس از لحاظ موقعيت در ۰۶ ۲۷ ۲۷ درجه عرض شمالي و ۳۱ ۵۳ ۵۳ درجه طول شرقي واقع شده است از لحاظ موقعيت عمومي در جنوب غربي دشت صحراي باغ و در مجاورت دامنه شمالي ارتفاعات گاوبست از رشته کوههاي زاگرس جنوبي قرار دارد.
اين رشته کوه مرز ميان استان فارس و استان هرمزگان مي باشد. روستاي عمادده ( مرکز دهستان عمادده ) مرکز بخش صحراي باغ مي باشد که در سال ۱۳۸۴ باانتزاع دهستان عمادده از بخش بيرم؛دهستان باغ ازبخش مرکزي لار و روستاي ديده بان از بخش گراش و تلفيق آنها، بخش فوق تاسيس گرديد فاصله آن تا مرکز شهرستان ( لار ) قريب به ۱۰۰ کيلومتر ومرکز استان ( شيراز ) ۴۷۵ کيلومتر مي باشد.
وضعيت طبيعي
۱- روستاي عمادده در جنوب غربي دشت صحراي باغ در دامنه شمالي ارتفاعات گاوبست قرار دارد. اين دشت توسط در شمال و جنوب و بر اثر چين خوردگي زاگرس ايجاد شده . ارتفاعات اطراف دشت متشکل از سنگهاي آهکي مي باشد و در حاشيه ارتفاعات مذکور گچ مشاهده مي شود و سطح و سيعي را به خود اختصاص داده اند که به دليل دانه ريز بودن و ماسه سنگي و کنگو مرايي که به همديگر پيوسته هستند از نفوذ پذيري مناسبي برخوردار بوده است. در جنوب روستا به دليل گسترش رسوبات مخروط افکنه اي که همان رسوبات دانه درشت آبرفتي مي باشد وضعيت آب زير زمين مناسب بوده که در حال حاضر علاوه بر حفر چاههاي آب شرب جهت روستا . چاههاي ديگري نيز توسط آبفا حفر گرديده که آب شرب مورد نياز اهالي صحراي باغ ( تعداد ۱۳روستا ) آب شرب مورد نياز دهستان فداغ ( ۱۱ روستا ) و روستاي ديده بان نيز از اين محل تأمين و با احداث ۳ شبکه آبرساني روستاهاي اطراف و يک شبکه آبرساني روستاي عمادده مورد بهره برداري قرار گرفته است.ضخامت آبرفت در اين قسمت بيش از ۸۰ متر بوده و به سمت شمال از ضخامت آن کاسته مي شود. از لحاظ جريان آبهاي سطحي در محدود حوزه نفوذ نيز مسيلي تحت عنوان مسيل تنگ قلات در مجاورت روستا از سمت جنوب به طرف شمال عبور مي نمايد .حوضه آبريز آن در ارتفاعات گاوبست واقع گرديد که هم اکنون با اجراي طرح جامع هدايت و کنترل سيلاب توسط آبخيزداري استان ، احداث سيل بند وانجام برخي عمليات آبخيزداري و کنترل سيلاب در بالادست روستا علاوه بر کنترل سيلاب و خطرات ناشي ازآن سفره آب زيز زميني نيزتقويت شده است و هم اکنون نيز طرح احداث سد تنگ قلات در دست مطالعه و طراحي مي باشد. جهت جريان آب زيرزميني نيز از سمت جنوب شرق به طرف شمال و در نهايت به سمت غرب مي باشد.در خصوص پوشش گياهي نيز گونه هاي دارويي نظير گون ، درمنه ، بادام کوهي ، آنغوزه ، انجير کوهي و بنه در ارتفاعات و دامنه مشاهده مي گردد و در قسمت دشت نيز داراي پوشش گياهي ودرختچه هاي بياباني مي باشد.
وضعيت اقليمي
در مورد وضعيت اقليمي نيز اين روستا داراي اقليمي خشک و آب و هواي گرم با تابستانهايي گرم و خشک مي باشد به وطور کلي دين روستا نيز مانند ساير مناطق گرم و خشک تقريباً داراي دو فصل تابستان طولاني و گرم و زمستاني کوتاه و سرد مي باشد متوسط بارندگي ساليانه به استثناي فصل خشکسالي ۲۰۰ تا ۲۵۰ ميليمتر مي باشد. متوسط درجه حرارت ساليانه نيز بر اساس آمار ايستگاه لار تقريباً معادل ۷/۲۳ درجه سانتي گراد و ميانگين حداکثر ۲/۲۹ درجه سانتي گراد مطلق ساليانه ۶/۴۵ درجه سانتي گراد ميانگين حداقل و حداقل مطلق به ترتيب ۴/۱۵ و ۱۹ درجه سانتي گراد است .از لحاظ رطوبت نسبي نيز حداکثر ميانگين رطوبت نسبي با ۳/۶۰ متعلق به دي ماه و حداقل ميانگين آن با ۲/۳۷ درصد به خرداد ماه اختصاص دارد . از لحاظ جهت وزش بادها نيز در زمستان بيشتر غربي ـ شرقي در فصل گرما به خصوص تابستان جنوب ـ غرب مي باشد.
وضعيت اجتماعي و فرهنگي
۱-اين روستا با توجه به قرار داشتن زيارتگاه امامزده شاه سيف الله قتال ، مرکز مهم تجاري منطقه در گذشته ، بهره مندي از آب فراوان و مناسب وچشمه ها و قنوات ، محل مهاجرت و اسکان قبايل و قوميت هاي مختلفي از روستاي دور و نزديک بوده است در حال حاضر اقوام مختلفي شامل ( سادات از فرزندان امامزاده شاه سيف الله قتال که خود ار نوادگان حضرت امام موسي کاظم(ع)مي باشد ، ملا و خادم ( از همراهان ايشان در سفر به ايران ) هرمي ( مهاجرين از روستاي هرم ) و باغي و…واقوام مهاجر ترک شامل قبايل لر و نفر ومهاجرين مينابي در اين روستا سکونت دارند زبان ساکنين بومي زبان لاري با گويش خاص عماددهي مي باشد. دين اهالي اسلام و مذهب اقوام ساکن به غير از لر و نفر اهل سنت شافعي و مذهب اهالي لر و نفر و مينابي ها که تقريباً ۳۵ درصد اهالي را تشکيل مي دهند شيعه اثني عشري مي باشد
وضعيت اقتصادي
اقتصاد روستاي عمادده بر مبناي خدمات و کشاورزي و دامداري استوار مي باشد. تقريباً نيمي از جمعيت فعال روستا در بخش کشاورزي ( زراعت ، باغداري و دامداري ) و نيمي ديگر تعدادي جهت امر امرار معاش به صورت موقت و فصلي به کشورهاي خليج مي روند و تعدادي نيز به فعاليت هاي مغازه داري ، کارمندي ، رانندگي ، کارهاي کوچک جوشکاري ، نجاري و مکانيکي و … در داخل روستا مشغول مي باشند .نرخ خام فعاليت در اين روستا بر اساس آمار سال ۷۵ مرکز آمار معادل ۶/۱۷ درصد و نرخ عمومي آن ۵/۲۴ درصد اراضي زراعي و باغات بر ميناي آماري ارائه شده توسط مرکز خدمات کشاورزي شهرستان لار برابر با ۳۳۳ هکتار که ۵/۳۲ درصد آن به زراعت ديم ، ۶/۳۹ به زراعت آبي و ۹/۲۵ درصد به باغات نخل اختصاص يافته است هم چنين محصول عمده زراعي ساليانه گندم و جو و خرما مي باشد . هم چنين در روستا به دليل منابع آهکي کوه گاوبست ، عدم وجود تشكيلات مارني و گچي در حاشيه اين ارتفاعات و هم چنين مخروط افکنه حاصل از فعاليت سيل تنگ قلات و وصعيت آبهاي زير زميني از لحاظ کمي و کيفي مناسب بوده و به دليل وجود اراضي ملي و منايع آب زيزميني مذکور پتانسيل بالقوه توسعه زراعت و باغداري در اين روستا وجود دارد.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

روستا شناسی
روستا شناسی 2461 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :